تسهیلات 150 میلیون تومانی برای استادان دانشگاه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:08 - جمعه 03 خرداد 1398
غلط دیکته‌ای رئیس جمهور آمریکا جنجال آفرین و باعث تمسخرش در فضای مجازی شد ترامپ در دست‌خطی که واشنگتن پست منتشر کرده (در دفاع در مقابل تلاش دمکرات‌ها برای استیضاحش) غلط املایی دارد رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: رفتار ترامپ در رابطه با مانع تراشی برای اجرای قانون مشهود است رئیس کمیسیون بودجه مجلس نمایندگان آمریکا از افزایش شمار نمایندگان خواستار استیضاح ترامپ خبر داد نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد ۶۰ درصد آمریکایی‌ها ترامپ را شایسته انتخاب مجدد نمی‌دانند وزارت امنیت داخلی آمریکا: پهپادهای چینی ممکن است اطلاعات کاربران را از طریق اینترنت به دولت چین ارسال کنند وزیر خزانه‌داری آمریکا: دور جدید تحریم‌های تعرفه‌ای آمریکا علیه چین حداقل یک ماه دیگر آغار می‌شود چاینا دیلی (روزنامه دولتی چین): تردد مکرر ناوهای آمریکایی در تنگه تایوان احتمال درگیری پکن ـ واشنگتن را افزایش داده است وزارت خارجه روسیه به اقدام آمریکا در تأسیس ایستگاه راداری در مرزهای روسیه هشدار داد وزارت خارجه آمریکا به شماری از بنگاه‌های اقتصادی هشدار داد در صورت تأمین سوخت هواپیماهای ونزوئلا، تحریم می‌شوند مقامات امنیتی افغانستان از حمله موشکی به پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام خبر دادند دفتر نخست وزيري انگليس: توافق اصلاح شده برگزیت ۱۰ تا ۱۷ خرداد چهارمين بار به رأي گذاشته مي‌شود وزیر خارجه انگلیس سرویس‌های مخفی روسیه را به حملات سایبری علیه ۱۶ کشور عضو ناتو متهم کرد پیروزی نارندا مودي نخست وزير هند در انتخابات پارلمانی برای یک دوره پنج ساله دیگر سیل مناطق جنوبی لهستان را فرا گرفت؛ درپی بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها اعلام وضع هشدار به ۱۰ رودخانه افزايش يافت
کد خبر: ۱۰۲۵۵۰
تاریخ انتشار: شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۰
به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی بین ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومانی پرداخت می شود و استادان دانشگاهی هم می توانند با راه اندازی شرکت های دانش بنیان بدون دادن وثیقه ، از تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی استفاده کنند .
تسهیلات 150 میلیون تومانی برای استادان دانشگاه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آنطور که مقامات دولتی می گویند : در حال حاضر 1500 شرکت دانش بنیان در کشور فعال اند.

به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی بین ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومانی پرداخت می شود و استادان دانشگاهی هم می توانند با ایجاد شرکت های دانش بنیان بدون دادن وثیقه، از تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی استفاده کنند.

شبکه خبر برای بررسی گام هایی که دانشگاه ها برای حمایت از شرکت های دانش بنیان برداشته اند، گفتگوی اینترنتی داشته با دکتر گودرز صادقی رئیس دانشگاه محقق اردبیلی در اردبیل :

پیشخوان خبر
مجری - در موضوع حمایت از شرکت های دانش بنیان و تقویت رابطه دانشگاه با صنعت و تولید چه گامهایی برداشته این و چه برنامه کوتاه مدت و میان مدتی تهیه کرده اید؟

ما در سال 93 دو کار در این ارتباط انجان دادیم اول اینکه توانستیم در مرکز رشد دانشگاه 35 رشته دانش بنیان مستقر کنیم. مورد بعدی اینکه بعد از 7 سال حرکت هایی که برای تاسیس پارک علم و فن آوری استان انجام دادیم در سال 93 توانستیم موافقت اصولی برای تاسیس آن را بگیریم و از طرف استان زمین به مساحت حدودا 10 هکتار در اختیار این کار قرار گرفت و هم اکنون پارک فن آوری استان راه افتاده است.

از آنجا که استان ما استان صنعتی نیست و عمده منابع درآمد آن بر گردشگری و کشاورزی متکی است ما برای اینکه در این رابطه هم کاری شده باشد در مرکز رشد دانشگاه و یک مرکز رشد دیگر که وابسته به جهاد دانشگاهی است روی کشاورزی و صنایه مرتبط با آن و همچنین گیاهان دارویی بیشتر تمرکز کردیم.


مجری - چگونگی حمایت از شرکت های دانش بنیان و تقویت رابطه دانشگاه با صنعت را در گفتگوی اینترنتی از خانم دکتر انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرای تهران پرسیدم و پاسخ وی چنین بود:

در بحث برنامه چشم انداز و برنامه راهبردی دانشگاه بحث پژوهش در اولویت مسائل قرار دارد و شاید در آموزش بیشتر بحث کیفی مطرح است اما در پژوهش همه گونه توسعه کیفی و کمی مورد نظر است. بخش از این برنامه ها را سعی کردیم در بحث دانشجویی انجام دهیم، در انجمن های علمی، مراکز رشد و بعد هم مراکز دانش بنیان که در بعضی از این بخشها اساتید هم همراهی دارند و به عنوان اساتید مشاور و گاها مجریان طرحها، دانشجویان را به کار می گیرند.


مجری - در بحث تحول در علوم انسانی که در سال های اخیر در کشور مطرح شده ، از رئیس دانشگاه محقق اردبیلی سوال کردم به نظر شما چه اقتضائاتی وجود دارد که علوم انسانی در ایران متحول شود؟

علوم انسانی در کشور ما حوزه مغفولی است. با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب و اینکه انقلاب ما انقلابی فرهنگی بود، علوم انسانی نه فقط تقویت نشده بلکه تضعیف هم شده است. برای مثال در کشور ما مدارس استعدادهای درخشان متعددی وجود دارد که در رشته علوم انسانی دانش آموز نمی پذیرند و می توان گفت درصد بسیار بالای افراد نخبه در رشته علوم انسانی نیستند. حتی در خیلی از مدارس دولتی هم رشته علوم انسانی دایر نیست لذا وضعیت زیربنایی مساعدی در این حوزه وجود ندارد و خیلی از والدین ترجیح می دهند بچه هایشان در رشته های پول ساز ورود پیدا کنند.

استاد دانشگاه الزهرا


مجری - دیدگاه رئیس دانشگاه الزهرای تهران هم درباره لزوم تحول در علوم انسانی دانشگاه ها و اقدامات دانشگاه الزهرا در این خصوص چنین بود:

طبیعتا علوم انسانی که بخش فرهنگی و مدیریتی جامعه را جهت دهی می کند نقش اساسی و بنیادین در حرکت جامعه و در سرعت بخشید به این حرکت دارد که متاسفانه این غفلت در کشورهای شرق وجود دارد. تلاش ما این است که با به روز کردن و نزدیک کردن رشته علوم انسانی به دانش روز در تقویت این رشته کوشا باشیم.

دانلود

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۹°