تاکید رئیسان مجلس ایران و کرواسی بر همکاری دو کشور

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:42 - چهارشنبه 01 اسفند 1397
گروه مقاومت عراقی: اظهارات مداخله جویانه کاردار آمریکا، توهین به نظامیان عراقی است
کد خبر: ۱۲۶۶۶۲
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸
نشست خبری دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و همتای کروات او آغاز شد
تاکید رئیسان مجلس ایران و کرواسی بر همکاری دو کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی لاریجانی در نشست خبری مشترک با رئیس مجلس کرواسی که بعد از دیدار دو رئیس مجلس برگزار شد، اظهار کرد: در مذاکراتی که داشتیم زمینه‌های سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین قلمروهایی که تجار کروات می‌توانند در ایران فعالیت کنند را مورد بررسی قرار دادیم.

وی افزود: قرار شد اتاق بازرگانی و همچنین وزرای مربوطه این مذاکرات را پیگیری کنند.

لاریجانی ادامه داد: همچنین همکاری‌های دانشگاهی و علمی مورد علاقه دو طرف بود و گسترش همکاری‌های فرهنگی زمینه دیگری است که دنبال خواهد شد.


لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به سطح خوب مراودات پارلمانی ایران و کرواسی گفت: حجم همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور متناسب با سطح خوب روابط پارلمانی و سیاسی فی مابین نیست.

وی افزود : باید تلاش مشترکی برای افزایش مبادلات اقتصادی و صنعتی مشترک انجام داد و با استفاده از ظرفیت های دو کشور بویژه در زمینه های صنایع نفت و گاز، داروسازی، حمل و نقل ریلی ، علمی و دانشگاهی و فرهنگی صفحه جدیدی در مناسبات ایران و کرواسی گشود. لاریجانی بر اهمیت فعال شدن بخش های خصوصی و تجار دو کشور تاکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بحران آوارگان در اروپا خاطرنشان کرد: حل مساله آوارگان منوط به حل ریشه ای بحران ناشی از رشد گروههای تروریستی در منطقه است.

آقای جوزف لکو رئیس مجلس کرواسی نیز در ابتدای این دیدار با ابراز تسلیت به مناسبت فاجعه منا به دولت و ملت ایران، با خانواده های مصیبت دیده اظهار همدردی کرد.

وی در ادامه ایران را کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه خواند و افزود:‌ کرواسی برای توسعه و گسترش همکاری های دوستانه با ایران در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی و پارلمانی اهمیت خاصی قائل است.

وی همچنین با اشاره به پیشینه دیرینه مراودات فرهنگی میان دو ملت گفت: امیدواریم بر پایه روابط اصولی و دیرینه میان دو ملت بتوانیم حجم مراودات اقتصادی تجاری میان دو کشور را افزایش دهیم و در این راستا مقامات ارشد چند شرکت مهم کرواسی این هیئت پارلمانی را همراهی می کنند.

رئیس مجلس کرواسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت: این توافق به تثبیت و تعمیق صلح و امنیت در منطقه و جهان کمک و کرواسی از توافق ایجاد شده استقبال می کند.

وی همچنین با اشاره به موضوع آوارگان در اروپا گفت: اروپا سیاست واحدی در مقابل بحران ناشی از آوارگان ندارد و لازم است میان کشورهای منطقه خاورمیانه و اروپا در این زمینه همکاری و چاره اندیشی صورت پذیرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۹°