وزیر اقتصاد: تشدید برخورد با بازار مکاره ارز

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:42 - يکشنبه 28 بهمن 1397
رئیس‌جمهور آمریکا پس از رد بودجه درخواستی‌اش برای ساخت دیوار در مرز مکزیک وضع فوق‌العاده ملی اعلام کرد فرمان اضطراری ملی در شرایط خاص به رئیس‌جمهور آمریکا اجازه هزینه کردن بودجه نظامی در دیگر بخش‌ها را می‌دهد شماری از معترضان به اقدام ترامپ در اعلام وضع فوق‌العاده ملی، در نیویورک بازداشت شدند معترضان دست‌نوشته‌هایی با شعار «اعمال قوانین مهاجرت را متوقف کنید» و «ترامپ خودش یک وضع اضطراری است» با خود حمل می‌کردند رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: اقدام غیرقانونی ترامپ در اعلام وضع فوق‌العاده نقض قانون اساسی است نانسی پلوسی(خطاب به ترامپ): به‌زودی تو را در دادگاه می‌بینم سرمقاله نویس نیویورک تایمز: این یک سقوط بزرگ در تاریخ دیپلماسی است که ترامپ قبل از اجلاس ورشو، ایران را تهدید می کرد اما در بیانیه پایانی نشست، اسمی از ایران برده نشد رئیس‌جمهور آمریکا ادعا کرد هیچ کس به اندازه وی استحقاق دریافت جایزه صلح نوبل را ندارد بی بی سی: نامه‌اي كه ترامپ در زمان تبليغات انتخاباتي نشان داد و مدعي شد سالم‌ترين فرد منتخب است، جعلي بود «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که از سوی ترامپ به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل معرفی شده بود، از پذیرش این سمت خودداری کرد
کد خبر: ۱۳۴۰
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۳
وزیر امور اقتصاد و دارایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری از برنامه های دولت برای مبارزه با بازار مکاره ارز و جنگ اقتصادی دشمنان خبر داد.
وزیر اقتصاد: تشدید برخورد با بازار مکاره ارز

وزیر امور اقتصاد و دارایی از تشدید برخورد با بازار مکاره ارز خبر داد

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اختصاص منابع ارزی حاصل از صادرات غیر نفتی به واردات اولویت‌ دار، از تشدید برخورد با بازار مکاره ارز خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سید شمس‌ الدین حسینی وزیر امور اقتصاد و دارایی دیشب در گفتگوی ویژه خبری تصریح کرد: باید با ایجاد ساز وکارهای مناسب صادرات غیرنفتی را در خدمت تامین واردات با اولویت‌های در نظر گرفته شده قرار دهیم.
وی با بیان اینکه منابع حاصل از صادرات غیرنفتی باید در اتاق مبادلات ارزی عرضه شود، گفت: باید به سمت شفافیت‌ درآمدهای صادرات و تخصیص آن برای تامین ارز مورد نیاز واردات برویم تا در آینده نزدیک صادرات به کمک کاهش نوسانات ارزی بیاید.


حسینی با بیان اینکه برای حضور فعال بخش خصوصی مشوق‌های خوبی در نظر گرفته خواهد شد، اظهار داشت: اجرای سیاست‌‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و تحقق آن در حوزه ارتقای مسائل اقتصادی به جهت پیوستن بخش خصوصی به دولت قابل توجه است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در حوزه مسائل اقتصادی باید مسائل نهادی، ساختاری و اجرایی طبقه‌ بندی شود گفت: مشخص کردن وزن، سهم و نقش دولت در اقتصاد و تطبیق آن با سیاست های کلی اصل 44 بسیار حائز اهمیت است.
حسینی با اشاره به فعالیت اخیر بورس و بازار سرمایه خاطرنشان کرد: موفقیت‌های کنونی بازار سرمایه مرهون افزایش صادرات غیرنفتی، افزایش اعتماد مردم به بورس، اتخاذ سیاست‌های صحیح و ورود فعالان بورس برای خرید تضمینی است.


وزیر امور اقتصاد و دارایی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری در خصوص انگیزه دشمنان برای اعمال تحریم‌ها علیه ایران نیز اظهار داشت: امروز دشمنان فشار علیه نظام را از طریق اقتصاد اعمال می‌کنند پس باید در مسائل اقتصادی و بهبود شرایط آن بیش از گذشته تمرکز کنیم.
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب هم وضع اخیر را جنگ اقتصادی نام بردند، افزود: این جنگ نا برابر است و اگر دقت کنیم برنامه‌‌های دشمنان از طریق اعمال سیاست‌های خصمانه و عملیات جنگ روانی از طریق رسانه‌ها پیش می‌رود.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی‌های نظام باید متناسب با این دو بخش انجام شود تا موفق عمل کنیم.
حسینی خاطرنشان کرد: دشمنان بر کاهش سرمایه‌گذاری و اختلال در تولید و مخصوصاً حوزه‌های استراتژیک نفت و گاز متمرکز شده‌اند.
وزیر امور اقتصاد و دارایی تاکید کرد: با توجه به ذخایر و منابع خدادادی ایران، دشمنان درصدد محدود و مسدودسازی این ذخایر هستند بنابراین لزوم استفاده بهینه از ذخایر بیش از گذشته احساس می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه دشمنان به دنبال کاهش درآمد های نفتی و افزایش هزینه اقتصاد ملی هستند، تصریح کرد: عملیات روانی و سیاه‌ نمایی در آثار تحریم‌ها علیه کشورمان بسیار مزورانه است.
حسینی افزود: دشمنان با نهایت تزویر به دنبال ایجاد شکاف میان مردم و مسئولان هستند که باید بدانند در این مورد شکست می‌خورند.
وزیر امور اقتصاد و دارایی با ذکر این مطلب که گام اول شناخت نقشه‌ های دشمنان بسیار حائز اهمیت است، یادآور شد:‌ داشتن یک برنامه مدبرانه به همراه صبر و شکیبایی برای اجرای سیاست‌های نظام بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: در هر مرحله از تحریم‌ ها ابتکارات کشور بیشتر می‌شود و قطعاً اقتصاد ایران چابک‌ تر خواهد شد به شرط آن که هزینه‌های تحریم کاهش یابد.
حسینی با بیان اینکه در شش ماه اخیر تحریم‌ ها هشت برابر شده است، افزود: رئیس جمهور آمریکا در یکی از برنامه‌هایش سابقه تحریم را از سال 73 تا 89 تشریح کرد که به نسبت از سال 89 تا هجدهم مهرماه 91 این تحریم‌ها رشد قابل توجهی داشته است.
وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه با تاکید براینکه التهابات بازار ارز مشکلات فعلی به شمار می‌رود، گفت: انجام مبادلات ارزی میان کشورها یکی از ابزارهای اعمال فشار علیه اقتصاد است.

وی ادامه داد: دشمنان در مسائل ارزی طرف دیگر این التهابات هستند و باید بپذیریم که بانک مرکزی ایران تحریم شده است و در ادامه این تحریم‌ها دشمنان در تلاشند تا نقل و انتقال ارز و کشتی‌رانی نیز محدود شود.
حسینی با تاکید براینکه نباید اشتباهات گذشته نادیده گرفته شود، گفت: اشتباهات نباید به تعمد و یا مواردی از این دست تشبیه شوند و باید مراقب این موارد باشیم.
وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: باید از عواملی که موجب سیاه‌ نمایی و موجب بی‌ اعتمادی در جامعه می‌شود پرهیز کنیم تا قوای سه‌گانه با آرامش و تدبیر و وحدت با یکدیگر مشکلات را برطرف کنند.

وی در خصوص قانون برنامه پنجم توسعه کشور یادآور شد:‌ تسهیل تجارت و پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی از جمله پیش‌بینی‌های این برنامه است و در این خصوص باید مراقب باشیم تا معایب این امر متوجه کشور نشود و به سمت مزایای تجارت آزاد پیش برویم.
حسینی به لزوم استفاده از کالاهای داخلی توسط مردم اشاره و عنوان کرد: در صورت توجه جامعه به استفاده از کالاهای داخلی تولید رونق پیدا کرده و در ادامه با رقابت‌ پذیری با کالاهای خارجی کیفیت بیشتری ایجاد می‌شود.
وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: شاید بسیاری از فشارهای دشمنان در کوتاه‌ مدت خود را نشان دهند ولی مزایای آن در بلند مدت محقق خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت‌های اقتصاد ایران بیشترین بهره را برد که در این خصوص اجرای طرح تحول اقتصادی با نگاه بالفعل شدن ظرفیت‌های بالقوه اجرا شده است.
حسینی با اشاره به مزیت‌های اجرای هدفمند سازی یارانه‌ها گفت: بی‌ نیازی به واردات بنزین از مصادیق مزیت‌های اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است.


اقتصاد مقاومتی یعنی استفاده صحیح از منابع و امکانات کشور
وزیر امور اقتصاد و دارایی در خصوص ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی و تعریف آن اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی باید از ظرفیت‌های اقتصادی به خوبی استفاده شود به طوری که اقتصاد را در برابر تهدیدها و تحریم‌های دشمنان مقاوم کنیم.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی انفعالی نیست بلکه ظرفیت‌ سازی است، تاکید کرد:‌ به عنوان مثال افزایش توان خرید مردم و استفاده از نیروی انسانی متخصص و منابع داخلی از اهداف اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.


وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: در روند اقتصاد مقاومتی عدم وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت خام باید محقق شود و زمانی که از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌شود نباید تنها بر یک بخش متمرکز شد بلکه تمام بخش‌ها مد نظر هستند.
حسینی با اشاره به اینکه در روند اقتصاد مقاومتی با یک وضع مطلوب فاصله داریم، گفت: صرفه‌جویی مردم و مسئولان در استفاده از منابع و امکانات و حرکت تولید ملی به سمت رقابت‌پذیری از جمله اهداف اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: در جریان اقتصاد مقاومتی توزیع بهتر منابع و امکانات و جلوگیری از اسراف دنبال می‌شود. بنابراین در بسیاری از بودجه‌های دولتی امکان صرفه‌جویی وجود دارد.


وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه سخنان خود با تشکر از دست‌اندرکاران تهیه لایحه قانون مالیات‌های مستقیم گفت: از نمایندگان مجلس نیز به خاطر تصویب یک فوریت این لایحه برای انجام امور اصلاحی در آن قدردانی می‌کنم.
وی افزود: طرح تحول اقتصادی دارای اصلاحاتی از جمله اصلاح امور مالیاتی است که بسیار حائز اهمیت تلقی می‌شود.
حسینی با اشاره به اینکه ساختار تأمین مالی دولت در جریان اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: یعنی اگر در فروش نفت دچار مشکل شدیم از طریق منابع مالیاتی کشور هزینه‌ها تامین شود.


وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: هم‌ اکنون 43 درصد هزینه‌های کشور از طریق منابع مالیاتی تامین می‌شود. بنابراین مالیات نقش تثبیت‌ سازی در اقتصاد کشور دارد و موجب توزیع عادلانه می‌شود.
وی با بیان اینکه راهکارهای اقتصاد مقاومتی از مسیر تدوین قوانین استخراج شود،‌ گفت:‌ اقتصاد مقاومتی با توجه به اهدافی که دنبال می‌کند بسیار مهم و ضروری است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۹°