برنامه های شکست خورده انگلیس برای رشد اقتصادی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:35 - شنبه 28 دی 1398
کد خبر : ۱۷۰۵۵۹
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۹
برنامه رونق اقتصادی بانک مرکزی انگلیس از طریق تامین نقدینگی مورد نیاز ‏بخش‌های تولیدی‏، کاهش نرخ سود بانکی، کاهش مالیات ها و بازخرید اوراق قرضه و بهادار دولتی در دست مردم و شرکت ها، برای تحرک بخشی به اقتصاد این کشور به نتیجه نرسیده است.
برنامه های شکست خورده انگلیس برای رشد اقتصادی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بانک مرکزی انگلیس به منظور مقابله با پیامدهای منفی اقتصادی و مالی ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ناچار شد یک رشته مشوق پولی و سیاست افزایش عرضه پول یا سیاست گشایش پولی (تأمین نقدینگی مورد نیاز بخش‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری) به اجرا گذارد اما این سیاست به نتیجه نرسید و شکست خورد زیرا نهاد رسمی تعیین کننده سیاست‌های اعتباری و ارزی انگلیس نتوانست به اندازه کافی فروشنده اوراق قرضه و بهادار دولتی پیدا کند.

اقتصاد انگلیس بعد از خروج این کشور از اتحادیه اروپا با افت ناگهانی مواجه شد و بانک مرکزی این کشور در تاریخ چهارم ماه اوت تصمیم گرفت نرخ سود بانکی را از نیم درصد به 25 صدم درصد کاهش دهد که پایین ترین نرخ سود بانکی درتاریخ این کشور به حساب می آید.

نهاد رسمی تعیین کننده سیاست‌های بانکی، اعتباری و ارزی انگلیس همچنین تصمیم گرفت برای فراهم کردن و تضمین رشد اقتصادی، سیاست رونق اقتصادی به اجرا گذارد. به موجب این برنامه قرار شده است که بانک مرکزی انگلیس با بازخرید اوراق قرضه و بهادار دولتی در دست مردم و شرکت ها حدود 70 میلیارد پوند معادل 82 میلیارد یورو نقدینگی به بازار و صنایع تولیدی خود تزریق کند.

اما برنامه بازخرید اوراق قرضه و بهادار دولتی در همان روز دوم با مشکل مواجه شد. زیرا صندوق های بازنشستگی و شرکت های بیمه با آگاهی از روند فزاینده بحران مالی در کشور حاضر نیستند اوراق قرضه و بهادار دولتی که در اختیار دارند بفروشند.

این در حالی است که بانک مرکزی انگلیس اعلام کرده بود اوراق قرضه و بهادار دولتی را به قیمتی بالاتر از ارزش اسمی آنها بازخرید خواهد کرد.

سرمایه گذاران نیز حاضر نشدند پیشنهاد بانک مرکزی انگلیس برای خرید اوراق قرضه و بهادار دولتی قرضه با سررسید بلند مدت را بپذیرند. بانک مرکزی انگلیس پیش بینی کرده بود که از این طریق حدود یک میلیارد و 170 میلیون پوند سرمایه جمع آوری کند.

دارن بوستن کارشناس مسائل اقتصادی و مالی در این باره می گوید اگر سیاست های گشایش پولی و دیگر تدابیر مالی بانک مرکزی انگلیس به نتیجه نرسد آنگاه باید خزانه داری انگلیس وارد عمل شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۲°