چهارمین روز نبرد موصل- محورهای جنوبی و شرقی به کنترل نیروهای عراقی درآمد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:21 - چهارشنبه 01 اسفند 1397
گروه مقاومت عراقی: اظهارات مداخله جویانه کاردار آمریکا، توهین به نظامیان عراقی است
کد خبر: ۱۸۴۳۸۲
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶
در چهارمین روز عملیات آزاد سازی موصل از عناصر «صهیونیستی - تکفیری » داعش، نیروهای مشترک عراقی مناطق گسترده ای از محورهای جنوبی و شرقی شهر موصل را به کنترل خود در آوردند.
چهارمین روز نبرد موصل/ محورهای جنوبی و شرقی به کنترل نیروهای عراقی درآمد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در ادامه عملیات، نیروهای عراقی موفق شدند «روستای الزویه» در محور جنوبی و روستاهای «شامی، خربه حدید و بیضاء » در جنوب منطقه غربی موصل را به کنترل خود در آورند.

چهارمین روز نبرد آزاد سازی موصل
پلیس فدرال نیز برای حمله به روستای «ام المهاهیر» در شمال روستای آزاد شده «بیجوانیه» آماده شده است.
نیروهای مشترک عراق موفق شدند دویست خانواده را که از دست داعشی ها فرار کرده بودند هم در منطقه «المدرج الشمالی » و روستای «فارسی » در اطراف منطقه «حمام العلیل» در جنوب موصل نجات دهند و به آنان کمک های بشردوستانه ارائه دهند.
بر اساس آخرین اخبار ، منابع نظامی خبر دادند دیروز هم نیروهای مشترک هم زمان با آزاد سازی روستای «بیجوانیه» در منطقه «شوره»، دهها تروریست را به هلاکت رساندند ضمن اینکه روستای «سرت » در شمال منطقه قیاره را نیز آزاد کردند. همچنین منطقه جنوب غربی شهرستان «حمدانیه» نیز به کنترل این نیروها در آمد و دهها چاه نفت در این مناطق آزاد شده است. پلیس فدرال عراق نیز اعلام کرد از زمان آغاز عملیات تاکنون یگان های پلیس موفق شدند 352 کیلومتر مربع را در جنوب موصل پاکسازی کنند.
تیپ نهم از لشکر سی و چهارم ارتش نیز موفق شد روستای «مُشرِق » در منطقه نمرود، جنوب غرب موصل، را آزاد کند.
همچنین نیروهای پیشمرگه خبر دادند به طور کامل 9 روستا را در محور «خازر» در شرق موصل به کنترل خود در آورده اند . هم زمان با اقدام ارتش ، بسیج مردمی و پیشمرگه در اعزام تجهیزات مختلف به جبهه های جنگ، بمباران هوایی و گلوله باران توپخانه ای علیه مواضع داعش هم همچنان ادامه دارد.

پیش بینی آزاد سازی شهر برطله در شرق موصل در ساعات آینده
در این حال، فرمانده لشکر دوم نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم عراق پیش بینی کرد نیروهای این کشور بتوانند امروز شهر «برطله» در شرق موصل را آزاد کنند.
به گزارش شبکه تلویزیونی العراقیه، فرمانده لشکر دوم نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم عراق در مصاحبه با این شبکه گفت: عملیات بر اساس برنامه ادامه دارد و از نظر ما اوضاع خوب است. یگان های ما در حال پیشروی هستند و دشمن درهم فروپاشیده است. دشمن به تک تیراندازان و حملات غیرمستقیم متوسل شده است. پیش بینی می کنیم در چند ساعت آینده حلقه محاصره منطقه برطله کامل شود و تلاش خواهیم کرد امروز وارد این منطقه شویم تا آن را از تروریست های داعش پاکسازی کنیم.
این مقام نظامی عراقی افزود: برطله دروازه ورودی شرقی شهر موصل است. دشمن این منطقه را خط پشتیبانی برای خود می داند. دشمن تصور می کند در مناطق مسکونی و ساختمان ها در برطله می تواند بهتر بجنگد. برطله حدود پانزده کیلومتر با مرکز موصل فاصله دارد. غیرنظامیان در شهر برطله حضور ندارند، زیرا اهالی این شهر مسیحی بودند و داعش از مدت ها پیش آنها را آواره کرده است. پس از برطله فقط چند روستا تا موصل باقی مانده است که بعضی از غیرنظامیان در آنها زندگی می کنند. نیروهای تیپ دوم سازمان مبارزه با تروریسم خط دفاعی اول داعش در برطله را شکستند.

هزاران شهروند عراقی آواره از موصل وارد شمال سوریه شدند
در این حال، یک مقام مسئول در منطقه تحت کنترل کردها در شمال سوریه اعلام کرد هزاران شهروند عراقی آواره شده از موصل عراق در چند روز گذشته وارد شمال سوریه شده اند.
مزکین احمد که مشاور تشکیلات محلی است و بخش های زیادی از شمال شرق سوریه را در کنترل دارد گفت: « این آوارگان عراقی که بیشتر آنان زنان، کودکان و افراد مسن هستند از 16 اکتبر از مرزهای عراق عبور کردند و اکنون در اردوگاه آوارگان در منطقه الهول در استان حسکه سوریه به سر می برند.»
مزکین احمد افزود پنج تا شش هزار آواره موصلی اکنون در این اردوگاه آوارگان مستقر شده اند و نزدیک به سه هزار نفر دیگر نیز منتظر عبور از مرز هستند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۹°