روی خط خبر/ شریعتی: دانشگاه دیگر خط تولید فارغ التحصیل بیکار نخواهد بود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:09 - شنبه 29 تير 1398
«سیامند رحمان» نشان طلای مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی معلولان جهان در قزاقستان را کسب کرد «منصور پورمیرزایی» دیگر نماینده ایران به نشان نقره رقابت‌های قهرمانی معلولان جهان دست یافت ایران با کسب ۳ طلا، ۳ نقره و ۱ برنز پس از چین و نیجریه در مکان سوم مسابقات ایستاد «رزیتا علیپور»، «طراوت خاکسار» و «حمیده عباسعلی» به دیدار فینال رقابت‌های کاراته قهرمانی آسیا در ازبکستان راه یافتند شانزدهمین دوره رقابت های کاراته قهرمانی بزرگسالان آسیا به میزبانی ازبکستان آغاز شده است پس از پایان مرحله سیزدهم تور دوچرخه سواری فرانسه (توردوفرانس) پیتر ساگان در رده نخست ایستاد تیم فوتبال الجزایر با پیروزی یک بر صفر مقابل تیم سنگال، دومین بار قهرمان جام ملت های آفریقا شد
کد خبر: ۳۴۹۲۸۹
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در تدوین و بازنگری رشته های تحصیلی، رشته هایی که در جامعه کارایی ندارد یا با مشکل اشتغال مواجه اند از چرخه آموزشی حذف خواهند شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مجتبی شریعتی نیاسر با حضور در گفتگوی روی خط خبر گفت: تعاملی که در دانشگاه ها در خصوص رشته های بین رشته ای ایجاد شده تا کنون بسیار مفید بوده است.
 
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت انتخاب رشته دانشگاهی برای دانشجویان و خانواده های آنان گفت: با توجه به صحبت وزیر علوم در خصوص بازنگری رشته های دانشگاهی، تعداد دانشجویان امروز نسبت به چندین سال گذشته 25 برابر شده است و این تعداد دانشجو نباید در جامعه با مشکل اشتغال مواجه باشند و تحصیلات آنها باید در جامعه کاربرد داشته باشد.
 
شریعتی نیاسر افزود: کلیه تغییرات در خصوص ایجاد رشته های بین رشته ای یا حذف برخی رشته های تحصیلی باید در شورای تدوین و بازنگری، تایید شود.
او گفت: در همین راستای بازنگری از 4600 رشته مقطع تحصیلی در گذشته امروز فقط 3000 هزار رشته مقطع تحصیلی وجود دارد. تا کنون 600 رشته مقطع تحصیلی بر اساس 4 اصل روزآمدشدن، بومی سازی، اسلامی و کارآمدی حذف شده است البته حذف مطلق نیست و چنانچه از استقبال جامعه برخوردار شود دوباره راه اندازی می شود.
 
روی خط خبر 

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد رابطه هدفمند اشتغال و تحصیل از جمله عواملی است که باعث شده در خصوص رشته های دانشگاهی تجدید نظر شود. چنانچه دانشگاهی رشته تحصیلی را ارائه کند و دانشجو بپذیرد باید کشش شغلی در جامعه داشته باشد و تخصص فارق التحصیل کاربرد عملی داشته باشد.
 
شریعتی نیاسر گفت: اگر در جامعه فرهنگ سازی شود، نسل جدید به دوره های مهارتی بیشتر توجه می کند همانطور که در کره جنوبی این اتفاق افتاده است و امروزه کره جنوبی کمتر با مشکل اشتغال فارق التحصیلان مواجه است.
 
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های کشور باید ماموریت گرا باشند و هدفمند رشته ها و بین رشته های تحصیلی را انتخاب کنند. دانشگاه های علمی کاربردی تنها دانشگاهی است که فارق التحصیلات آن دغدغه شغل ندارند.
برخی رشته ها در برخی از مناطق کشور کاربردی ندارند و با مشکل اشتغال مواجه خواهد شد. هدف دانشگاه صرفا ارائه فارق التحصیل به جامعه نیست.
 
روی خط خبر/ دانشگاه دیگر خط تولید فارق التحصیل بیکار نخواهد بود 
بازنگری رشته ها دانشجویان به سمت رشته هایی هدایت می شوند که در جامعه با مشکل شغل مواجه نخواهند شد.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های سطح بالای کشور به رشته های جدید روی خواهند آورد.وقتی یک رشته ای بازار کار ندارد بطور حتم از استقبال و انتخاب دانشجو هم برخوردار نخواهد بود. اما ممکن است با در خواست و کشش جامعه و دانشجویان مجددا رشته های کم رونق؛ دانشجو بپذیرد.
 
مجتبی شریعتی نیاسر افزود: بخش درونی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می بایست به کیفیت تحصیلی بیشتر اهمیت بدهند. کارآمدی و روزآوری از جمله مواردی است که افزایش سطح علمی و کیفی دانش دانشجویان را باعث خواهد شد. بهمین منظور به دانشگاه ها اختیار داده شده است که برخی دروس را اختیاری اعلام کنند.
 
او گفت: ارتقائ سطح دانش دانشجویان و آینده شغلی فارق التحصیلان دو مورد اصلی است که در بازنگری رشته های تحصیلی مد نظر است وجذب دانشجو بدون کنکور حتما در کیفیت تحصیلی تاثیر مثبت خواهد گذاشت.
 
شریعتی نیاسر افزود: شورای هدایت استعداد های درخشان از بین نخبگان پذیرش دانشجو می کند. در سال 95 نزدیک به 6 هزار نفر در مقاطع مختلف از طریق پذیرش دانشجویان بدون کنکور پذیرش شده اند. پذیرش دانشجویان با معلومات بالا از جمله اهداف دانشگاه ها در آینده خواهد بود. دانشگاه ها به سمتی پیش خواهند رفت که دانشگاه ها جذب دانشجویان را از طریق بدون آزمون انجام دهند.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷°    ۴۱°