گفتگوی 18:30/ جمع آوری کودکان کار با رویکرد توانمندسازی خانواده

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:22 - چهارشنبه 04 ارديبهشت 1398
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان: استان از وضع اضطرار ناشی از سیل خارج شده، ولی اوضاع همچنان بحرانی است حاجی زاده: دستگاه‌های اجرایی تا بازگشت مردم به خانه‌هایشان در آماده باش هستند مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان: با توجه به فروکش کردن آب در برخی روستاها، سیل‌زدگان می‌توانند به منازل خود بازگردند مدیر آب و فاضلاب اندیمشک: روند گندزدایی آب شرب مطلوب است و آلودگی ندارد معاون وزیر آموزش و پرورش: از فضای خالی اردوگاه‌ها در مناطق سیل‌زده برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان دوره ابتدایی استفاده خواهد شد حکیم ‌زاده: در صورت نیاز، کلاس‌های جبرانی تا اواخر تابستان برگزار خواهد شد رئیس بسیج سازندگی: بیش از ۶۱ هزار جهادگر به مردم سیل‌زده استان‌های لرستان، خوزستان و گلستان خدمت‌رسانی می‌کنند
کد خبر: ۳۴۹۳۸۰
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۶
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: رویکرد ساماندهی کودکان کار باید بر اساس توانمندسازی خانواده ها و کودکان باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با حضور در استودیوی برنامه گفتگوی 18:30 درباره ساماندهی کودکان کار گفت: طرح شهرداری جمع آوری کودکان کار است. وزارت بهداشت کار درمانی این کودکان را برعهده دارد، وزارت آموزش و پروش نیز کار اموزش را به عهده دارد. وی افزود بیشتر کودکان کار در سطح شهر غیر ایرانی هستند.
وی گفت: همه دستگاهها از جمله نیروی انتظامی، شهرداری، بهزیستی نقش قانونی خود را باید به درستی انجام دهند.
 
گفتگوی 18:30/ جمع آوری کودکان کار با رویکرد توانمندسازی خانواده
مسعودی فرید گفت: با توجه به اینکه 99 درصد کودکان کار در سطح خیابان با خانواده هایشان زندگی می کنند ولی بخشی از این گروه نیز وارد باندها می شوند بنابراین شهرداری ها نقش محوری دارند در تهران با توجه به مکان یابی و جاهایی که کودکان مستقر هستند مکان ها مشخص نیست. وظیفه شهرداری ها بخصوص کلانشهرهاست که این کودکان را جمع آوری کنند.
 وی افزود: در قانونگذاری در برنامه ششم توسعه نیز به این امر اشاره شده است.
 
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: ناجا، شهرداری، وزارت بهداشت، وزارت اموزش و پروش و بهزیستی در این امر باید همکاری داشته باشند اما شهرداری مهمترین دستگاهی است که باید در این امر بیشتر کمک و همراهی داشته باشد. اگر مردمی که به این افراد کمک می کنند، کمک های خود را به کمیته امداد و سازمان های مردم نهاد ارائه کنند در ساماندهی این افراد بهتر می توان کمک کرد. وی گفت: در کلانشهر ها بویژه در تهران با سازمان های مردم نهاد همکاری داریم و تعداد زیادی از کودکان کار شناسایی شده اند و خدمات ارائه شده است.
 
مسعودی فرید افزود: با توجه به فعالیت سازمان های مردم نهاد و رویکرد مشکلات خانواده ها ساماندهی  کودک در خانواده انجام می شود، قضات باید وقتی کودکان از چهار راه ها ساماندهی می شوند و بعد به خانواده ها تحویل می شوند، دقت کنند و این امر را زیر نظر داشته باشند که این کودک دوباره برای تکدی گری روانه خیابان و چهار راهها نشود.
 
وی گفت : محوریت باید به گونه ای باشد که قهر آمیز نباشد. رویکرد باید بر اساس توانمند سازی خانواده باشد. اولین هدف باید این باشد که به توانمندسازی کودکان و خانواده کمک کنیم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: 38مرکز روزانه و 21 مرکز شبانه داریم که به خانواده ها خدمات می دهیم. به دختران تا زمان ازدواج و به پسران تا پایان دوره های سربازی و درس خواندن انجام می شود.
 
وی گفت: اگر هرگونه بهره برداری و سواستفاده از کودکان انجام گیرد و بهزیستی پیگیری کند می تواند سلب حظانت خانواده را داشته باشد.
 
مسعودی فرید در ادامه افزود: در مراکز کودکان کار و خیابان نیاز به حمایت شهرداری داریم اما در مراکز شبه خانواده که کودک تا سالیان سال می ماند زیر نظر شهرداری نیست. اما ما باید تلفیق اجتماعی انجام دهیم تا کودکان بتوانند سنوات لازم تحصیلی را انجام دهند بعد بتوانند وارد اجتماع شوند.
 
وی گفت: 120 کودک غیر ایرانی در مراکز داریم و در هفته های اخیر نیز از 29 کودک پذیرش شده فقط 4 کودک ایرانی هستند که دستگاههای بین المللی نیز باید حمایت های لازم را انجام دهند.
 
 گفتگوی 18:30/ جمع آوری کودکان کار با رویکرد توانمندسازی خانواده
حاجی بابایی روانشناس اجتماعی در ارتباط تلفنی گفت: ما نمی توانیم به صورت مقطعی با این گونه مسائل برخورد کنیم. سطح یک در قانون گذاری است که پیش بینی هایی در قانون درباره تکدی گری یا سوء استفاده بیان شده است. بخش دوم ساماندهی است که باید از نظر بهداشت و آینده برنامه ریزی کلان داشته باشد.  سطح سوم همکاری دستگاهها و نهادهاست که شهرداری ها نیز در ساماندهی ها نقش دارند. وزارت کار و رفاه و امور اجتماعی می تواند کارگاههایی را تدارک ببیند تا استفاده کنند. وزارت بهداشت باید از نظر بهداشتی رسیدگی کنند. در سطح اجرایی نیروی انتظامی و قوه قضاییه باید در ساماندهی فعالیت داشته باشند . وی افزود:  70 درصد از کودکان کار غیر ایرانی هستند که باید دید اسکان این افراد در کشور قانونی است یا غیر قانونی که رسیدگی لازم است. ضرورت چهارم در سطح فرهنگی است که آموزش عمومی باشد تا مردم بدانند که با این افراد چگونه برخورد کرد.
حاجی بابایی گفت: رویکرد سازمان بهزیستی مبتنی بر توانمندسازی خانواده است. باید اول علت اینکه خانواده کودک را برای تکدی گری می فرستند شناسایی شود و نیاز به یکپارچگی و همگرایی داریم که با مدیریت واحدی زیر نظر بهزیستی اجرا شود.
 
 
برچسب ها: گفتگو ، کودکان کار
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۴°