تیتر امشب/ وزیر کشور استان های موفق در اجرای اقتصاد مقاومتی را معرفی کرد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:36 - شنبه 05 خرداد 1397
تیم والیبال ایران نخستین دیدار خود در لیگ ملت ها را با نتیجه۳ ـ ۱ به فرانسه میزبان واگذار کرد والیبالیست های کشورمان امروز ساعت ۱۹:۳۰ در دومین دیدار به مصاف استرالیا می روند لیگ والیبال ملت ها: «بلغارستان۳ ـ چین ۲» ؛ «آمریکا ۳ ـ آرژانتین ۲» ؛ «لهستان۳ ـ کره جنوبی ۰» لیگ والیبال ملت ها: «ایتالیا ۳ ـ آلمان ۱» ؛ «ژاپن۳ ـ استرالیا ۱» ؛ «روسیه۳ ـ کانادا ۰» تیم ملی تکواندو پومسه ایران با ۴ طلا، ۲ نقره و ۷ برنز نایب قهرمان آسیا شد در اين رقابت ها تيم‌ کره‌ جنوبي بر سکوي قهرماني ايستاد و چين تايپه سوم شد در ادامه رقابت‌های جودو جایزه بزرگ چین،"محمد محمدی بریمانلو "در وزن۷۳ - کیلوگرم امروز به روی تاتامی می رود رقابت های لیگ برتر فوتبال ساحلی: «شهرداری بندرعباس ۸ ـ گلساپوش یزد ۶» ؛ «شهرداری چابهار۲ ـ شهریار ساری ۱» دیدار پایانی لیگ قهرمانان اروپا: «رئال مادرید ـ لیورپول» ؛ امشب ساعت ۲۳:۱۵ در ورزشگاه المپیک اوکراین " ژیل سیمون" و "دومینیک تیم" به دیدار پایانی مسابقات تنیس ۲۵۰ امتیازی لیون راه یافتند ششمین بازی فینال کنفرانس شرق مسابقات بسکتبال (ان بی ای) با برتری تیم «کلیولند» همراه بود
کد خبر: ۳۴۹۳۹۳
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۰
وزیر کشور با اشاره روند رو به رشد اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: دهها طرح اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان که به عهده وزارت کشور است اجرا و دستاوردهای چشمگیری داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیر کشور در برنامه تیتر امشب گفت: در اقتصادی مقاومتی و در راستای فرمایشات رهبری که محورهایی را مثل مردمی بودن و درون زایی و برون گرایی و دانش محوری، بهره وری و ارزش افزوده مطرح کردن که تجلی اینها در کل جغرافیای ایران است که در داخل کشور با توجه بهتنوع اقلیمی و سرزمینی و توزیع استانی که داریم همه استان های ما پیشتاز اقتصاد مقاومتی هستند.
 تیتر امشب/
وی افزود: سیاست های دولت نیز این بوده است که در چارچوب اقتصاد مقاومتی الگوهای منطقه ای را  همزان درسطح ملی پیش ببریم. دو تصمیم در دولت گرفته شد یکی این که پروژه های ملی در قالب سیاست های 24 گانه تعریف شوند و این پروژه ها برش های استان داشته باشند و در استان ها پیگیری شوند که طبیعتا استانداران محور فعالیت خواهند بود و وزارت کشور به عنوان هماهنگ کننده باید این امر را پیگیری  کند و دستگاههای اجرایی نیز متولی کار در استان خواهند بود. کار دیگر این بود که چند استان را به عنوان محور و الگو انتخاب کنیم و اقتصاد مقاومتی را در این استان ها با نگاه جامع پیش ببریم.
وی افزود: سه استان آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان با عنایت و الگو انتخاب شدند و ما به دنبال انتخاب برنامه هایی را شروع کردیم و اقداماتی انجام گرفت. در شهریور دولت در ارزیابی که از عملکرد این سه استان داشت بقیه 28 استان را نیز به عنوان متولی انتخاب شوند تا در ساختار برنامه ریزی در تقسیمات کشور و خلا هایی که وجود دارد بتوانیم پیگیری مستمر کنیم و مسئولیت عمومی به جایی سپرده شود.
او گفت: در این الگو چون مشخص شد که این سه استان موفق بودند بقیه استان ها نیز بررسی شود و در همین ساختار برنامه ریزی شود.
 
رحمانی فضلی در ادامه درباره اذربایجان شرقی گفت: این استان یک استان توسعه یافته است که شرایط خوبی دارد در این استان در سه مقطع کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت باید کار را پیش ببریم. در کوتاه مدت که دوساله است که در این مدت واحدهای تولیدی که مشکل دار بودن باید رفع مشکل می شد دوم تا پایان برنامه ششم پیگیری سرمایه گذاری های جدید انجام می شود سوم دراز مدت است که تا پایان برنامه چشم انداز توسعه انجام خواهد شد. مشکلاتی در تراکتور سازی، اتوبوس سازی و ... مطرح و پیگیری شد. مثلا،  کارخانه تراکتور سازی تبریز ظرفیت بالا و توانمندی خوبی  دارد ولی چون فروش محصول آن با مشکل مواجه شده بود و محصولات درانبار مانده بود، کارخانه تعطیل شده بود. در جلساتی انجام شد در جلساتی که با بانک کشاروزی داشتیم قرار شد تسهیلاتی  به کشاورزان داده شود تا بتوانند تراکتورها خریداری کنند. وی افزود: فقط ان کارخانه نبود بلکه 200 واحد تولید قطعات نیز که در رابطه با آن کارخانه بودند بعد از راه افتادن خط تولید آنها نیز فعال شدند که این ها همه مستلزم تصمیم درست است. دراستان آذربایجان شرقی یکی دیگر از اقدامات 16 هزار میلیارد تومان برای واحد های نیمه تعطیل اختصاص داده شد. استان آذربایجان شرقی یکی از استانهای موفق ماست.
 
درباره کرمان نیز میزان حرکت در حوزه جذب سرمایه خصوصی بسیار زیاد است.امروز رئیس جمهور قرار بود به کرمان بروند که به دلیل بارندگی سفر انجام نشد. در بم جدید در دو سال قبل 1500 کارگر مشغول کار بودند اما در دو هفته قبل که خودم انجا بودم 10 هزار کارگر مشغول شده بودند. در دوسال قبل حدود 3 هزار خودرو تولید شده بود که تا دو هفته قبل 8 هزار خودرو تولید شده است. یکی از الکوهای موثر در کرمان این است که شهری را با کمک بنیاد مستضعفان و شخص آقای سعیدی کیا توافق شد و همه اختیارات به فرماندار داده شد و در زمینه اقتصاد مقاومتی در حوزه اشتغال، صندوق اقتصاد خرد تشکیل شده است که 6 ماه قبل 600 میلیون تومان سرمایه گذاشته بودند که تا دوهفته قبل مردم یک میلیارد و 200 میلیون تومان سرمایه گذاری کردند که دولت نیز همین مقدار سرمایه گذاشت. از نظر رشد آموزشی نیز پیشرفت داشته اند. همچنین 70 درصد جرائم و تخلفاتی که در آن منطقه بوده است حل شده است. الگوی دیگر در این شهر این است که استاندار کرمان هفت منطقه استان را تقسیم کرده است که هر منطقه را به یک بخش خصوصی داده است و با مشارکت مردم کارهای خوبی انجام شده است. در طرح همیاران آب شیوه های سرفه جویی آب رعایت شده است.  

وزیر کشو در ادامه گفت: لرستان در حال توسعه است و در حوزه فعالیت های کشاورزی بر روی این استان متمرکز شده ایم. از جمله در باغ ها، دامداری، مرغداری و صنایع لبنیات را شامل می شود، کشت هیدروپونیک را هم در برنامه کاری داریم که محصولات نهایی به روسیه صادر می شود.

وی افزود: ما یک چنین مدل الگوی را در همه استانها در دست بهره برداری داریم؛ اینها کارهای میان مدت است و کارهای بلند مدت اعتماد سازی و عملا کارهای ریشه ای است و عملا همه را به سمت و سوی اقتصاد مقاومتی سوق می دهیم.
 
رحمانی فضلی درادامه گفت: در وزارت کشور کمیته اقتصاد مقاومتی تشکیل شد که شامل معاونین وزیر کشور و برخی از استانداران بودند که در ذیل آن نیز کمیته ای  مشاوره اقتصاد مقاومتی از دانشگاهیان و برخی افرادی که در حوزه مالی بودند را شامل می شد که حدودا 12 نفر عضو داشت. کمیته فنی نیز معاونین همه وزرا در قرارگاه اقتصاد مقاومتی بودند که همه وزرا اختیارات خود را به معاونین تفویض کردند. لایه پایین تر در سطح استان بود که کمیته اقتصاد مقاومتی در استان ودر سطح شهرستان ها تشکیل شد که در کنار این کار در 87 امر از دولت اختیار گرفتیم که یکی بحث تمرکز زدایی و تفویض اختیارات بود به استان ها یکی در بخش گسترش متروی شهری بود. وی افزود: بنده نیز هر 45 روز به این استان ها سر می زنم و با فعالان بخش خصوصی نیز جلسه داریم و مسائلی که مطرح می شود آنچه در سطح اختیارات بوده است حل شده است.

رحمانی فضلی گفت: ما کلیه موارد و مشکلات و نیز ظرفیت استانها را شناسایی کرده ایم، ما به استانها سفارش کرده ایم که در هر استانی چه کاری باید صورت بگیرد و کمتر از 10 روز تمامی مجوزها را صادر می کنیم.
وی افزود: ما تمام بنگاه ها و بانکها جلسه ای داشتیم و دست آنها را در دست استانداران مراکز استانها گذاشتیم.
وزیر کشور افزود: ما دائما طرحها را آسیب شناسی می کنیم تا مشکلات طرحها هر چه زودتر شناسایی شود، در حال حاضر این طرحها روی غلطک افتاده است، استانها حداقل 7 درصد از هزینه های صادراتشان کم شده است.
وی گفت: کشور مجموعه ای از نظامات است که خروجی آن بر روی کشور تاثیر می گذارد، برخی از این نظامات با الگوی اقتصاد مقاومتی هماهنگ نیست. نظام بودجه ریزی چندان متعادل نیست، نظام اداری کشور نیز درگیر قوانین و مقرارت پیچیده ای است که تا کنون نیز حل و فصل نشده است و در نهایت نظام پولی و بانکی است که با چالش های زیادی روبرو است زیرا نیمی از منابع به تهران و مابقی به کل کشور تعلق می گیرد که این توزیع نامتعادل است و موجب فقر و مهاجرتها به کلان شهرها می شود.
رحمانی فضلی گفت: کرمان استانی است که در خلاقیت پیگام بوده است، لرستان به خوبی پیگیر است و در سامان دهی نیز آذربایجان شرقی خوب عمل کرده است.
وی افزود: در آذربایجان شرقی در تقسیم بندی  روستا ها هم زمان بندی های دقیقی صورت گرفته است.
وزیر کشور گفت: ما در مترو به دو دلیل یکی به دلیل کاهش آلودگی و نیز سهولت رفت و آمد موضوع آن در دست وزارت کشور قرار گرفت، نیازها شناسایی شده، ما 2000 دستگاه واگن تصویب کرده ایم که در مدت 5 سال به کمک خارجی ها ساخت و تولید شود.
وی افزود: در برون گرایی نحوه نگاه ما به بیرون از معضلات بوده است، رهبر انقلاب هم به درون زایی و برون گرایی توجه دارند، ما باید همه این پروسه را با هم ببینیم و همه دستگاه ها موظف اند تا برای نیل به این هدف اقدام کنند.
 


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۶°