تیتر امشب/ توانمند سازی مددجویان ماموریت اصلی کمیته امداد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:58 - دوشنبه 27 خرداد 1398
رئیس سازمان بهزیستی کشور از راه‌اندازی سامانه جامع فرزند خواندگی خبر داد ۲۶ هزار فرزند بدسرپرست و بی‌سرپرست تحت پوشش هستند که ۱۰ هزار نفر آنها در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند
کد خبر: ۳۵۰۳۷۱
تاریخ انتشار: شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۴
رئیس کمیته امداد امام خمینی آخرین آمار مستمری بگیران از کمیته امداد را 1 میلیون و 600 هزار خانوار اعلام کرد و گفت: زیاد بودن جمعیت مددجویان موجب شده تا میزان کمکهای ما کم باشد و راه حل آن هم توانمند سازی این خانواده ها است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شکه خبر، پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با حضور در برنامه تیتر امشب آخرین آمار مستمری بگیران از کمیته امداد را 1 میلیون و  600 هزار خانواده اعلام کرد و گفت: که جمعیت آنها بالغ بر 4 میلیون نفر می شود که البته تعداد افراد زیاد است و همین امر موجب شده تا کمکهای ما کم باشد، تنها راه این است که این خانوار توانمند شوند و مردم هم کمک های خودشان را بیشتر کنند.
او گفت: ما نمی خواهیم به درآمدهای نفتی وابسته باشیم بلکه می خواهیم فرهنگ دینی کمک به مستمندان را در جامعه پر رنگ کنیم.
مستمری که از کمیته به خانواده های نیازمند می رسد چندان بالا نیست، امداد باید مشکل را حل کند و خدمتی ارائه دهد، مثلا اگر درمان را حل کنیم آیا باید مستمری هم بدهیم، کسی که جهیزیه می خواهد آیا باید مستمری هم بگیرد، ما به دنبال ارائه خدمت هستیم که مورد موافقت دولت و مجلس است، ما خبر نداریم که افراد تحت پوشش یارانه می گیرند یا خیر، ما در کشور 1 میلیون حامی داریم که به حساب ایتام پولی را واریز می کنند.
فتاح افزود: ما حدود 200 هزار یتیم تحت پوشش داریم که ضمن پرداخت مستمری خدمت هم ارئه می دهیم، تمام خانواده های تحت پوشش که کودک زیر 6 سال دارند مبلغ 75 هزار تومان برای تغذیه کودک دریافت می کنند، ماموریت ما توانمندی افراد تحت پوشش است، ما کسانی را داریم که در حال حاضر یکی از مسئولان مملکتی شده که از بچه های کمیته امداد بوده و خودش هم در حال حاضر حامی کمیته امداد شده است.
فتاح گفت: ما امسال 10 درصد از تحت پوشش خود را کاهش داده ایم زیرا این افراد عملا توانمند شده اند و دیگر نیازی به حمایت ما ندارند، ما حدود 340 هزار خانوار را زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی برده ایم و فرانشیز آن را ما می پردازیم که بعد از بازنشستگی اتوماتیک وار از سیستم خارج می شود و بازنشسته می شوند.
او افزود: علت اینکه نمی توانیم خط فقر را اعلام کنیم تغییر نمودارهای ماست، در حقیقت بار عمده بر دوش مردم است که اگر نبودند آمار افراد نیازمند ما بیشتر بود، ما خیریه ها را مزاحم نمی دانیم بلکه وظیفه خود می دانیم تا با آنها همکاری کنیم، در حال حاضر 812 هزار تومان حداقل حقوق است که 11 میلیون نفر زیر خط فقر اند که اگر 1 میلیون و 200 و یا بیشتر باشد این عدد افزایش می یابد.
 
مبلغ مستمری مدد جویان هنوز به تصویب قطعی نرسیده است اما حدودا" متوسط پرداختی از 53 هزار تومان تا 100 هزار تومان برای 5 نفر به بالاست و قرار است ماهانه به 180 هزار تومان برای هر خانواده برسد.
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: قرار بود 50 درصد حقوق پایه به مدد جویان اختصاص یابد اما 20 درصد مصوبه مجلس به عملیاتی شدن نزدیکتر است.
تیتر امشب/ توانمند سازی اقشار ضعیف
فتاح گفت: مصوبه 50 درصد در برنامه 5 ساله بود و در برنامه سالانه قرار نگرفت و سیستم بانکی موظف شده حداقل 100 هزار شغل برای مددجویان در نظر بگیرد و 870 میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته بود و مجلس 2100 میلیارد تومان برای این طرح تصویب کرده است.
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: برای سال آینده منابع بانکی و قرض الحسنه کمیته امداد از دو برابر بیشتر شده است و بانک ها در این اوضاع انصافا" با کمیته امداد همکاری 100 درصدی داشته اند.
فتاح گفت: کمیته امداد بودجه اش هم از دولت و هم از محل کمک های مردمی تامین می شود و کمک های ما به خانواده ها از طریق کمک های مردمی است. او ادامه داد: امسال بخشی از درآمدها به وام قرض الحسنه اختصاص داده شده است تا 20 هزار میلیارد تومان از وام ها از طریق منابع امدادی پرداخت می شود و مابقی از کمک های دولتی پرداخت می شود.
فتاح افزود: بودجه کمیته امداد مدیریت می شود تا ابطال نشود و ما امانتدار مردم هستیم .
او گفت: ما هم نظارت داخلی داریم و هم از طریق دفتر مقام معظم رهبری نظارت می شویم و یک اعتقادی میان کارمندان ما وجود دارد و تا حد امکان بیشترین درآمد به خانواده های نیازمند می رسد.   
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: تا سال گذشته همیشه 70،60 نفر در صف دریافت وام قرض الحسنه بودند که در حال حاضر با توجه به صرفه جویی ها این صف به صفر رسیده است.
او افزود: امسال حداقل 600 هزار میلیارد تومان می تواند از محل ارزش افزوده در صندوق ما قرار بگیرد و عملا سرمایه صندوق کمیته امداد باشد.
 او گفت: کمیته امداد دفاتری در خارج از کشور داشت که هزینه بر بود و ما برای کاهش هزینه ها در حال حاضر از نیروهای بومی در آن کشورها استفاده می کنیم، این صندوق ها در آن کشورها نصب می شود و به صورت محلی هم اداره می شود، ما مبالغی را از ایران برای خارج ارسال نمی کنیم زیرا این کار مشکل شرعی دارد و صحیح هم نیست.
فتاح افزود: امسال از محل صرفه جویی حدود 100 میلیارد تومان را به سمت جامعه هدف انتقال داده ایم و 140 میلیارد تومان از محل صرفه جویی کسب کرده ایم و همین پول هم صرف خانوارهای نیازمند می شود.
رئیس کمیته امداد امام خمینی گفت: ما همیشه برای هفته آخر سال هدایای مردمی را کسب می کردیم که در حال حاضر چند هفته ای است که ما کمکهای مردمی را جذب می کنیم البته به صورت سنتی صورت نمی گیرد ما سال گذشته برای جشن نیکوکاری 70 میلیارد تومان کسب کردیم که پیش بینی ما برای امسال 100 میلیارد تومان است که تا هفته اول فروردین به خانواده های هدف می رسد.
 
او با اشاره به اینکه در کمیته امداد اطلاعات مددجویان در اختیار کسی قرار نمی گیرد گفت: در صورت معرفی ما فرد را شناسایی می کنیم که در صورت نیازمند بودن فرد تحت پوشش قرار می گیرد، ما در تهران و در تمامی شهرها دفاتری داریم که افراد نیازمند را شناسایی می کنیم و در نهایت ساماندهی می کنند. 8877 شماره کمک ماست، ستاره 8877 مربع نیز مشترکین را وارد سامانه کمیته امداد می کند که هموطنان می توانند وجوه مورد نظر را تقدیم مددجویان کنند.

او گفت: یکی از درخواست های جدی من از مجلس این است که چطور ما بیمه شخص ثالث را اجباری می کنیم اما برای انسان همچنین بیمه ای قائل نیستیم، حداقل 6 میلیون نفر شاغل داریم که تحت پوشش بیمه نیستند، این باید قانون شود که در برنامه ششم این امر نهادینه و اجباری می شود تا اگر برای سرپرست خانواده اتفاقی افتاد خانوار آسیبی نبینند.

فتاح گفت: امسال دولت تا کنون 96 درصد از بودجه ما را تخصیص داده و از سوی دیگر کمکهای مردمی هم رشد 20 درصدی داشته است، ما در تلاشیم تا صف جهیزیه را دیگر نداشته باشیم.
 
رئیس کمیته امداد امام خمینی گفت: امسال 20 هزار واحد مسکونی برای مددجویان می سازیم و 20 هزار واحد را هم نوسازی می کنیم، در حالا حاضر ما با وسعت فقر روبرو هستیم که اگر بنیه اقتصادی کشور تقویت شود مشکلات ما هم حل می شود اما رکود و بیکاری به مشکلات ما می افزاید و از سوی دیگر دولت و مسئولین هم باید حمایت های بیشتری از ما داشته باشند اگر چه تا کنون حمایتهای خوبی از ما داشته اند و ادامه روند آن ما را حمایت حداکثری از محرومین می رساند.
در صدقات تهران به دلیل وسعت و جمعیت پیشگام است و 42 میلیارد تومان را شامل می شود، در زکات کردستان و  سیستان و بلوچستان بیشترین ذکات را می پردازند.
 

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۷°