تیتر امشب/ برنامه ششم توسعه انتقادها و پاسخ ها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:24 - دوشنبه 03 تير 1398
وزیر ارتباطات (در پاسخ به ادعای حملات سایبری آمریکا به ایران): ما مدت‌هاست با تروریسم سایبری مثل استاکس‌نت مواجهیم آذری جهرمی: پارسال ۳۳ میلیون حمله سایبری را خنثی کردیم؛ حملات زیادی می‌کنند اما موفقیتی نداشته‌اند معاون سیاسی وزیر خارجه (در دیدار همتای انگلیسی): توازنی میان تکالیف و حقوق ایران در برجام وجود ندارد عراقچی: اروپا حاضر نیست برای حفظ برجام اندک هزینه‌ای بپردازد و اراده‌ای برای پایبندی به تعهدات برجامی خود ندارد کاهش تعهدات برجامی تصمیمی غیرقابل بازگشت است و تا زمان تأمین خواسته‌های ایران ادامه خواهد یافت عراقچی: در خصوص زندانیان دوتابعیتی، ایران هرگز تحت تاثیر فشارها قرار نخواهد گرفت معاون سیاسی وزیر خارجه: محکومان جرائم جاسوسی باید محکومیت خود را سپری کنند سخنگوی وزارت خارجه (با انتقاد از اظهارات معاون خارجه انگلیس): شیوه انگلیسی‌ها به ویژه در سفر اخیر را غیرسازنده می‌دانیم موسوی: همراهی انگلیس با سیاست‌های آمریکا برای ایران غیرقابل قبول است در خصوص تجاوز پهپاد آمریکایی، علاوه بر احضار سفیر سوئیس و کاردار امارات، شکایت ایران به همراه مستندات به سازمان ملل ارائه شد سخنگوی وزارت خارجه: نشست منامه و به حراج‌گذاشتن آرمان فلسطین راه به جایی نخواهد برد و قطعاً محکوم به شکست است فرمانده نیروی زمینی ارتش در دیدار هیئت نظامی ارتش عراق بر افزایش همکاری‌های دفاعی تأکید کرد قطار بین‌المللی تهران ـ وان ترکیه راه‌اندازی شد «سید عمار حکیم» رئیس جریان حکمت ملی عراق از ریاست ائتلاف اصلاح و سازندگی کناره‌گیری کرد رئیس جمهور کوبا (با محکوم کردن تحریم‌های آمریکا): تحت فشار و تهدید با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم ده‌ها هزار نفر در جمهوری چک علیه نخست وزیر تظاهرات کردند؛ «آندری بابیش» به فساد مالی متهم است ادامه تظاهرات ضد دولتی در تفلیس پایتخت گرجستان تیراندازی در شهر ساوت بند ایالت ایندیانای آمریکا یک کشته و ۱۰ زخمی برجا گذاشت ­موج گرمای بی سابقه پاریس، پایتخت فرانسه را در وضعیت هشدار نارنجی قرار داد
کد خبر: ۴۸۶۰۸۳
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۱
در پی انتقاد معاون اول رئیس جمهور به برنامه ششم توسعه باقری از سازمان برنامه و بودجه و نماینده دولت و حاجی بابایی از مجلس در تیتر امشب به بررسی انتقادهای دولت پرداختند که زمان برنامه صرف تنها 2 انتقاد دولت به برنامه ششم شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حمید رضاحاج بابایی رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در ابتدای برنامه در پاسخ به انتقاد معاون اول رئیس جمهور به برنامه ششم توسعه گفت: نکته ای که آقای جهانگیری گفتند که 34 ماده تحویل داده ایم و 140 ماده تحویل گرفتیم باید بگویم که دولت اصلا برنامه ای به مجلس تحویل نداده است بلکه چیزی که ارائه کردند، لایحه احکام بوده است.
او افزود: این حق هر کسی است که نسبت به یک کار بزرگی که در مجلس شورای اسلامی در مدت 6 ماه با همت کارشناسان، دستگاهها و کمیسیون های اختصاصی و با دو سوم آرای نمایندگان مصوب شد و با تایید شورای محترم نگهبان تبدیل به قانون شده است، نظر بدهد.
 
حاجی بابایی گفت: استدلال دولت این بود که نباید برنامه به مجلس ارائه کند در صورتیکه ما 10 برنامه داریم که 5 برنامه مربوط به قبل از انقلاب اسلامی و 5 برنامه هم مربوط به بعد از انقلاب است.
 
او با اشاره به برنامه ششم توسعه با 140 ماده گفت: نامه ای را ریاست مجلس خدمت مقام معظم رهبری فرستادند که آیا مملکت برنامه نیاز دارد یا نه و اینکه مجلس باید بنویسد یا دولت چون دولت طرح و لایحه ارائه داده است نه برنامه. وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند که قطعا مملکت برنامه می خواهد و به این نتیجه رسیدیم که مجلس با کمک دولت برنامه را بنویسد. در این لایحه چند حکم داده شده که مقدمه ای برای نوشتن برنامه ششم باشد.
 تیتر امشب/
 
 حاج بابایی گفت: هر دولتی که برنامه به مجلس ارائه می دهد اسناد پشتیبان دارد ولی اگر قرار است اسناد برنامه شود باید در مجلس مصوب شود و مراحل قانونی را طی کند. وی گفت: بحث ماده نیست که کم یا زیاد باشد بلکه باید ماده وجاحت قانونی داشته باشد چون قانون در مجلس و شورای نگهبان باید تایید و تصویب شود. مجلس معتقد است  که این برنامه نیست. وی افزود: مجلس می خواهد برنامه تصویب کند همچنین سیاست های کلی نظام 80 بند است و ما برنامه ششم توسعه را بر اساس 80 بند سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری نوشته ایم.
جاج بابایی گفت: دولت در 120 ماده برای آموزش و پرورش چیزی ننوشته است و برنامه ای نداشته است بنابراین مجلس با قبول داشتن اولویت های دولت موضوعات دیگری را نیز مهم می داند.
وی افزود: برنامه بر اساس سیاست های کلی نظام نوشته شده است که برخی از بندها در اولویت های دولت نبوده است.

  
امیر باقری مدیرکل دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه دیگر مهمان برنامه گفت: دولت در سال 92 بعد از دریافت دولت به دنبال تدوین برنامه و تدوین برنامه ای کوتاه مدت و دیگری برنامه میان مدت که همان برنامه توسعه ششم است، شد که در حال حاضر رشد بیش از 6 درصد در اقتصاد و کاهش تورم محصول همان برنامه کوتاه مدت است، دولت می خواست یک برنامه مدون برای 5 سال آینده داشته باشد، ما تلاش کردیم موانع تولید را رفع کنیم و عملا نیازی به وضع مواد بیشتر نبود، از سوی دیگر برخی از مصوبات از پیش وضع شده بود که نیازی به طرح مجدد نداشت، از طرف دیگر برخی از احکام در هر دوره تکرار می شوند که طرح آن نیز عملا لازم نیست زیرا این مصوبات عملا در دوره 5 ساله کاربردی ندارند و اجرای آن به بیش از 5 سال زمان نیاز دارد.
تیتر امشب/ 
او افزود: دولت دید به لحاظ حکم قانون کمبودی ندارد بلکه تنها سند و برنامه حرکت لازم بود که این سند برنامه تنظیم شد که اهداف، راهکار و سیاست های اجرایی را در همه حوزه ها در سه جلد تنظیم کردیم، دولت مجموعه ای از احکام را پیش تر گرفته و سند را هم تقدیم مجلس کرده، آنچه توافق شد این بود که اسناد در اختیار مجلس قرار بگیرد و مغز کلام آقای جهانگیری این است که آنچه توافق شده بود عملا واقع نشده است.
او افزود: ما قرار گذاشتیم در توافق با مجلس، همان مصوبه و قانون شود، ما اسناد را به مجلس تحویل دادیم؛ برنامه به این معناست که امروز کجایی ایم، فردا به کجا می رسی و چطور باید این مسیر را طی کنیم.
او گفت: دولت طراحی سیاست ها و هدف گذاری ها را انجام داده، ما برخی از مواد را در اختیار داریم در نتیجه نیازی نیست که الین مسیر را مجدد طی کنیم.
او افزود: ما در نگارش این برنامه به چالشها توجه کردیم اما آنچه به دست ما رسید این بود که مجلس سند را کنار گذاشته در نتیجه دولت قسمتی از مسیر خود را عملا از دست داده، ما نگاهمان در برنامه ششم توسعه توجه به موضوعات خاص بود، ما به 12 موضوع خاص توجه کردیم، از جمله در حوزه محیط زیست و آب، حمل و نقل و انرژی و نیز مسائل منطقه ای و اشتغال که همه را جزو موضواع خاص در نظر گرفتیم، مجلس اهمیت این موارد را از بین برد و موضوعات خاص عملا موضوعیت خود را از دست داد، مجلس هدفگذاری بخشها را تغییر داد.
او گفت: اگر موضوعات گسترده شوند به دلیل وسعت دیگر نمی توانیم به جزئیات توجه کنیم برهمین اساس ما موضوعات را محدود کردیم تا بتوانیم به آنها برسیم اما اگر مسائل گسترده شوند آن وقت همه موضوعات عام می شوند و دیگر نمی توان به آنها توجه ویژه داشت، در نتیجه مجبوریم به همه موضوعات ورود کنیم به این ترتیب منابع مالی زیادی صرف می شود اما در نهایت نتیجه اصلی حاصل نمی شود.
او افزود: ما همواره تلاش کردیم با منابع محدود همه چیز را درست کنیم و همین امر موجب شکست طرحهای پیشین است.
او گفت: در احکام دائمی توسعه می گوییم دولت برای حرکت رو به جلو نیازمند برنامه است، در حوزه صنعت تحقق منابع از دغدغه های اصلی ماست.
او افزود: حال دو سناریو وجود دارد نخست اینکه ممکن است منبع تغییر نکند و همه چیز یک سطح می شود و سناریوی دوم این است که مجلس به منابع توجهی نداشته باشد که نتیجه آن اجرای طرحها به صورت نصفه است که نتیجه ای جز ایجاد توقع کاذب در بین مردم ندارد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷°    ۴۰°