کاملترین گور خمره ای در "سیلک"

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:10 - چهارشنبه 01 اسفند 1397
رئیس پلیس پایتخت: در اسفندماه، طرح ترافیک و زوج و فرد در روزهای پنجشنبه اجرایی می‌شود توزيع كارت آزمون دكتري تخصصي نيمه متمركز سال ۱۳۹۸ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي آغاز شد آغاز نام‌نویسی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی سال ۱۳۹۸ ؛ نام‌نویسی تا ۱۰ اسفند ادامه دارد طرح بخشودگی جرائم بدهکاران به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا هفتم اسفند تمدید شد نخستین جشنواره فیلم و فیلمنامه «مادران چشم انتظار» با معرفی برگزیدگان در قم به پایان رسید
کد خبر: ۴۸۶۳۵
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۶
یک سند از قلب تاریخ اشکانیان:
در این دوره زمانی بر اساس اعتقاد رایج مردم اجساد را در خمره‌ها می‌گذاشتند و در آن را گل‌‌اندود می‌کردند و پس از گذشت مدت زمانی، جسم مردگان تبدیل به خاک می‌شد و آثار باقیمانده ابتدا در داخل ظرف و سپس طی آیینی به داخل گور خمره‌ای انتقال می‌یافت.
کاملترین گور خمره ای در

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر رییس گور خمره ای کشف شده در حریم تپه های باستانی "سیلک" این شهر متعلق به دوره اشکانیان است. این گور خمره ای در پی تماس تلفنی مالک یکی از پلاک های واقع در حریم درجه دو محوطه باستانی سیلک مبنی بر وجود قسمتی از خمره سفالی در بدنه دیوار چاه واقع در حیاط منزلش در هفته جاری کشف شده بود و کارشناسان میراث فرهنگی پس از بازدید از محل با توجه به اهمیت موضوع با استقرار کارشناسان باستان شناس و مرمت گر در محل و پس از چند روز کاوش و استحکام بخشی اولیه، خمره یاد شده را از درون خاک بیرون کشیدند و برای انجام مرمت اصولی و مطالعات تکمیلی به کارگاه مرمت این اداره منتقل کردند.

دانلود

با توجه به بررسی و کارشناسی انجام شده، این اثر تاریخی یک تدفین گور خمره ای متعلق به دوره اشکانیان است و بر اساس مستندات کشف شده، ادامه مطالعات و بررسی های باستان شناسی با همکاری مالکان حریم محوطه باستانی سیلک و پیدا شدن موارد مشابه می تواند نقش بسزایی در تبیین ابهامات موجود در زمینه این مقطع از تاریخ کاشان باشد.

دانلوداین خمره سفالی با ارتفاع 75 و قطر بدنه 148 سانتیمتر می باشد که اسکلت انسان درون آن نیز مربوط به دوره اشکانیان است ،این گور خمره ای نخستین گور کشف شده از این نوع در شهرستان کاشان است. عمر گورهای دخمه‌ای، حدود 2 تا 6 هزار سال تخمین زده می‌شود. نمونه های کشف شده دیگر از این گورها اطلاعات جالبی از زندگی ایرانیان باستان را در اختیار محققان قرار داده اند.

گور خمره ای

گور خمره ای
محوطه باستانی سیلک با شماره 38 در تاریخ سال 1310 شمسی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۰°