بازتاب انتخابات ایران در رسانه های خارجی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:14 - دوشنبه 31 ارديبهشت 1397
وزیرخارجه آمریکا: ایرانیان باید برنامه هسته ای خود را کنار بگذارند پمپئو: تحریم های جدید ایران برای اروپایی ها و حتی شرکت های آمریکایی مشکل به وجود می آورد وزیرخارجه آمریکا: ظریف دروغگوست که می گوید دنبال بمب اتمی نبوده و نیستیم وزیرخارجه آمریکا: درباره بازنگری برجام مذاکره نمی کنیم پمپئو: ایران نباید هرگز دنبال هیچ نوع غنی سازی باشد و باید تاسیسات آب سنگین خود را هم تعطیل کند وزیرخارجه آمریکا: باید به هرنقطه ایران که می خواهیم آژانس دسترسی داشته باشد پمپئو : ایران باید برنامه (دفاع) موشکی خود را مهار و متوقف کند وزیرخارجه آمریکا: همه زندانیان آمریکایی و غربی در ایران بایدآزاد شوند پمپئو: ایران باید به حضور خود در منطقه پایان دهد پمپئو: برخی فکر می کنند روحانی و ظریف با دیگر مقامات ایران فرق دارند، این تصور غلطی است وزیرخارجه آمریکا: برجام برخلاف انتظار آمریکا نتوانست جلوی نفوذ و قدرت ایران و همراهانش را بگیرد پمپئو : خواسته های ما برای تغییرات اساسی در ایران به نظر خیلی ها غیر واقع بینانه است وزیرخارجه آمریکا: ایران در افغانستان هم برجام را نقض کرده است پمپئو: مردم ایران باید مانند (رژیم ) گذشته مردمی برخوردار باشند خیلی ها برخلاف آمریکا می خواهند برجام ادامه یابد، چرا ایرانی ها باید از امارات و عربستان ظرفیت بیشتری (هسته ای) داشته باشند پمپئو( بدون اشاره به تروریست خواندن ایران از جانب آمریکا): ترامپ نسبت به مردم ایران احساس خوشایندی دارد وزیرخارجه آمریکا( بدون اشاره به درگیری های مسلحانه به عنوان عامل اصلی ناامنی درآمریکا): برجام نتوانسته امنیت آمریکا را تامین کند
کد خبر: ۴۹۵۴۸۰
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
برای همه آنان که درعرصه سیاست و رسانه حضور و نقشی دارند، مسائل ایران بویژه تحولات سیاسی آن اهمیت بسیاری دارد و نه تنها رویدادهای ایران را رصد، بلکه تحلیل و ارزیابی می کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از ایرنا، با نزدیک شدن زمان انتخابات ایران رسانه های مهم جهان در کنار حجم انبوه رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، این انتخابات را از زوایای مختلف زیر ذره بین دارند و هر یک گمانی زنی ها و تحلیل های خود را ارائه می کنند.
ایرنا برای اطلاع مخاطبان، چکیده بازتاب های انتخابات 29 اردیبهشت ماه جاری به ویژه دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را در رسانه های جهان بصورت گزارشی که در ذیل می آید، ارائه می کند:

*** بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات در رویترز

خبرگزاری رویترز در گزارشی به بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام در سالروز عید مبعث پرداخت و نوشت: «رهبر ایران خطاب به نامزدهای ریاست جمهوری گفت: کاندیداها باید قول بدهند تا تمرکزشان برای حل مشکلات اقتصادی بر روی ظرفیت ها ی داخلی و قابلیت های ملی به جای نگاه به خارج از ایران باشد.»
رویترز افزود: «رهبر ایران روز سه شنبه کاندیداهای ریاست جمهوری در ایران را به رقابت در زمینه خودکفایی اقتصادی فراخواند.»
این خبرگزاری انگلیسی در ادامه این گزارش تصریح کرد: رقیب حسن روحانی در انتخابات 19 می(29 اردیبهشت)، ابراهیم رئیسی است که قول ایجاد 1.5 میلیون شغل را در سال در صورتی که به این سمت برسد، داده است. کاندیدای دیگر یعنی محمد باقر قالیباف نیز قول ایجاد 5 میلیون شغل را در یک سال داده است. رئیسی در شهر بیرجند گفت که ما باید سرمایه گذاران کارخانه ساز را به تولید برگردانیم.
رویترز نوشت: بیشتر تحریم ها که به خاطر برنامه هسته ای ایران در سال 2015 اعمال شده بود، در سال 2016 با توجه به توافق ایران با شش قدرت جهانی که شامل آمریکا نیز می شد، برداشته شد.
این خبرگزاری انگلیسی ادامه داد: نرخ تورم در ایران تک رقمی شده و تولید ناخالص ملی تا 7.4 درصد رشد پیدا کرده است اما صندوق بین المللی پول در ماه فوریه گزارش داد که رشد غیرنفتی ایران فقط 0.9 درصد بوده و این بازتابی از ادامه سختی دسترسی به تجارت (جهانی) است.

*** خبرگزاری فرانسه: ابراهیم رئیسی مهمترین رقیب حسن روحانی
خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در عید مبعث پرداخت و نوشت: رهبر عالی ایران تاکید کرده است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور باید نگاهشان بجای بیرون از مرزهای کشور و بیگانگان، به داخل و قابلیت های داخلی باشد.
این رسانه فرانسوی افزود: عالیترین مقام جمهوری اسلامی ایران از نامزدها خواسته است به ملت قول بدهند که در زمینه رشد اقتصادی و توسعه کشور نگاهی به بیرون مرزها ندارند.
خبرگزاری فرانسه درادامه به نقل از رهبرمعظم انقلاب نوشت: آنها با جمهوری اسلامی (بیشتر از دیگر کشورهای مسلمان) دشمن هستند اما مشکل اصلی آنها اصلِ اسلام است.
خبرگزاری فرانسه در ادامه با ترسیم آرایش نامزدهای انتخاباتی در ایران نوشت: «عالم مذهبی محافظه کار (اصولگرا)، ابراهیم رئیسی احتمالا مهمترین رقیب روحانی در انتخابات 29 اردبیهشت این کشور است. محمد باقر قالیباف دیگر نامزد انتخاباتی است که از حمایت های محافظه کاران برخوردار است و خود را به عنوان حلال مشکلات نمایش می دهد.»

*** فایننشال تایمز: نامزدی رئیسی معادلات را برهم زده است
روزنامه فایننشال تایمز نیز در گزارشی در مورد حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، نوشت: ابراهیم رئیسی، روحانی محافظه کار، سال‌ها در قوه قضایه خدمت کرده و همچنین عضو مجلس خبرگان است.
این روزنامه افزود: «انتظار می ‌رفت که در انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده ایران، حسن روحانی به راحتی دوباره انتخاب شود. او توانسته است مناقشه هسته‌ای با قدرت های جهانی را به پایان برساند و صندوق خزانه کشور را دوباره پر کند. تاکنون نیز سابقه نداشته که رئیس‌ جمهوری در دور دوم انتخابات رأی نیاورد، اما اعلام نامزدی ابراهیم رئیسی، محاسبات را برهم زده است.»
این روزنامه انگلیسی نوشت: رئیسی 56 ساله، بیشتر عمر کاری خود را در حوزه قضایی جمهوری اسلامی سپری کرده است. او پس از پیروزی انقلاب به دستگاه قضایی راه پیدا کرد و به دادستانی کل کشور و متعاقباً رئیس سازمان بازرسی نائل شد.
این روزنامه افزود: رهبر عالی ایران سال گذشته، رئیسی را به سمت تولیت آستان قدس رضوی منصوب کرد. انتصاب رئیسی به این سمت، محبوبیت او و وفاداری اش به حکومت، وی را محبوب کرده است. اما مشکل رئیسی کمبود سابقه اجرایی است. لذا اگر او به سمت ریاست جمهوری نائل شود، این مساله مرتفع می‌شود.
فایننشال تایمز ادامه داد: «از سوی دیگر، حسن روحانی از سوی محافظه کاران (اصولگرایان) به دلیل دیدگاه‌های اقتصادی‌اش تحت‌فشار قرار دارد. تأثیرات فلج‌کننده تحریم‌های بین‌المللی بر اقتصاد ایران سبب شد تا ایران به این نتیجه برسد که وابستگی کشور به بازار جهانی، کشور را نسبت به برنامه‌های غرب آسیب‌پذیر می‌کند.
این روزنامه انگلیسی مدعی شد: آقای روحانی بر این باور است که ورود سرمایه‌های خارجی و افزایش تولید نفت سبب رشد اقتصادی و برقراری آرامش در جامعه می‌شود. او به همراه تیمش بر این باور است که بهترین راه حفاظت از نظام، توسعه چشم‌انداز اقتصادی کشور از طریق گسترش رابطه با غرب به‌ صورت کنترل‌ شده است.
فایننشال تایمز نوشت: پیشینه آقای رئیسی کار را برای اینکه او قادر باشد در انتخابات رأی قاطع را به دست بیاورد، سخت کرده است. با این‌حال دستگاه رسانه‌ای محافظه‌کاران (اصولگرایان) تلاش می‌کند تا اعتبار او را بالا برد.

*** روزنامه اقتصادی لزکو: شانس پیروزی روحانی به مبارزات انتخاباتی موثر او بستگی دارد
به گزارش ایرنا، پایگاه اینترنتی روزنامه اقتصادی لزکو فرانسه نیز در گزارشی نوشت: «نتایج نظرسنجی جدید یک موسسه کانادایی نشان می دهد حسن روحانی برای اینکه بتواند برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود ممکن است با چالش روبرو باشد.»
درگزارش این روزنامه اقتصادی آمده است: «روحانی با سوالات زیادی از سوی رای دهندگان درباره نحوه برخورد او با مسائل اقتصادی و میزان کارآیی دستاورد مهمش یعنی توافق هسته ای مواجه است.»
روزنامه اقتصادی لزکو فرانسه افزود: «نظرسنجی موسسه کانادایی بصورت تلفنی و از 11 تا 14 آوریل همزمان با ثبت نام متقاضیان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری انجام شده است. در این نظرسنجی 1005 ایرانی شرکت کرده اند. بزرگترین نگرانی روحانی، دیدگاه مردم درباره اقتصاد ایران است. اکثریت قاطع شرکت کنندگان در این نظرسنجی، 91 درصد وضعیت اقتصادی خود را معمولی و در حد متوسط توصیف کرده اند.
این رسانه فرانسوی ادامه داد: «در پاسخ به این سوال که مهمترین موضوعاتی که رئیس جمهور بعدی با آن مواجه است چیست؟ افراد شرکت کننده در این نظرسنجی، بیشتر از هر چیز به مشکلات اقتصادی و بیکاری اشاره کرده اند.»
درادامه گزارش روزنامه فرانسوی لزکو آمده است: «یکی از کارشناسان موسسه کانادایی گفت روحانی از محبوبیت 62 درصدی برخوردار است. آمار و ارقام بخوبی نشان می دهد که مردم از شرایط اقتصادی و بیکاری ناراحت هستند اما باورها اینگونه است که رئیس جمهوری کنونی بهترین نامزد برای محقق کردن خواسته ایرانیان است. طی چند هفته آینده خیلی چیزها ممکن است، تغییر کند. هر کسی که بتواند وعده های بهتر و معتبرتری برای حل بیکاری و مشکلات اقتصادی بدهد ممکن است، بتواند رئیس جمهوری آینده در این کشور شود.»

*** امریکن تینکر: رقابت انتخاباتی میان روحانی و رئیسی
نشریه اینترنتی آمریکایی «امریکن تینکر» در گزارشی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: میرسلیم و هاشمی طبا چهره های مهمی در انتخابات آتی ایران نیستند. نظرسنجی ها نیز نشان می دهد که قالیباف و جهانگیری به نفع متحدان خود کنار می کشند. در نتیجه، رقابت انتخاباتی، بین روحانی و رئیسی و روحانی برگزار می شود.

*** گزارش المانیتور درباره رئیسی و کابینه احتمالی او
پایگاه اینترنتی ' المانیتور' با اشاره به حضور شماری از وزیران و مدیران ارشد دولت های نهم و دهم ایران در ستاد انتخاباتی و در کنار ابراهیم رئیسی هنگام ثبت نام، این سوال را مطرح کرد که «آیا ابراهیم رئیسی نامزد محافظه کاران (اصولگرایان) در حال احیای کابینه دولت قبل است؟»
این تارنمای آمریکایی در تفسیری نوشت: زمانی که ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، یک نهاد مذهبی قوی در ایران، ورودش را به عرصه انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد، بر این مساله تاکید داشت که بصورت مستقل و برای همه ایرانی ها کاندیدای این انتخابات شده است و خود را از گروه بندی های سیاسی فعلی در این کشور جدا کرد.
المانیتور افزود: با این حال، نمی توان هویت ابراهیم رئیسی را به عنوان یک محافظه کار (اصولگرا) در ایران رد کرد. رئیسی در یکی از اولین اقداماتش از زمان تایید به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ، 'علی نیکزاد' را به عنوان رئیس ستاد انتخابات خود منصوب کرد. نیکزاد در کابینه دولت قبل فعالیت داشت که از جمله فعالیتهای وی وزارت راه و شهرسازی بود. ابراهیم رئیسی در یکی از دیدارهایش، که بصورت علنی منتشر شد، با سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد هسته ای سابق ایران دیدار کرد. تارنمای متعلق به ابراهیم رئیسی تصاویر دیدار دوستانه ای از این دو مقام ایرانی منتشر کرد که در حال خندیدن و راه رفتن در کنار هم هستند.
این تارنمای آمریکایی ادامه داد: پس از این دیدار، جلیلی گفت که ابراهیم رئیسی در میان کاندیداهای اصلی بهترین گزینه است. سعید جلیلی یکی از منتقدان حسن روحانی رئیس جمهوری فعلی ایران بوده است. دیدار سعید جلیلی و ابراهیم رئیسی صرفا دیدار برای عکس گرفتن نبود. بلکه به گفته یک نماینده محافظه کار (اصولگرا) مجلس ایران، این دیدار با هدف ارائه دیدگاههای جلیلی در مورد سیاست خارجی برگزار شد و این احتمال نیز وجود دارد که رئیسی از جلیلی بخواهد به کابینه اش بپیوندد.
المانیتور اضافه کرد: از ابتدا نشانه هایی وجود داشت مبنی بر اینکه رئیسی به دنبال کمک از مقامات دولت قبل در کارزار انتخاباتش است. زمانی که رئیسی برای انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور نام نوشت، همراه وی 'مسعود میرکاظمی' و 'فرهاد رهبر' بودند. میرکاظمی در کابینه قبل به عنوان وزیر بازرگانی و همچنین وزیر نفت و فرهاد رهبر نیز به عنوان رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی فعالیت می کردند. به همراه آوردن این گونه افراد در میان شماری خبرنگار و تصویربردار در زمان نام نویسی در وزارت کشور آشکارا یک پیام سیاسی هدف دار بوده است.
این تارنمای آمریکایی تصریح کرد: رئیسی همچنین حمایت خود را از برخی از سیاستهای داخلی دولت قبل اعلام کرده است. کانال تلگرامی رئیسی در 23 آوریل (سوم اردیبهشت) یکی از اظهار نظرهای وی را در مورد مسکن مهر بازتاب داد. وی گفته بود: متاسفانه یک پروژه ملی که به صنعت و اقتصاد کمک کرده و می توانست شغل ایجاد کند، تعطیل شده است.
المانیتور نوشت: مجلس ایران در ماه ژانویه (فروردین) به توقف احداث مسکن مهر رای داده بود. دفاع ابراهیم رئیسی از این گونه برنامه ها از جمله مسکن مهر به رغم ضعف های آشکار آن، نشان می دهد که رئیسی همانند رئیس جمهوری قبلی بر استفاده از سخنوری های مردم پسند به عنوان بخشی از راهبرد انتخاباتیش طرح ریزی می کند.

***الشرق الاوسط: رقابت سرنوشت ساز انتخابات ایران

تارنمای روزنامه سعودی فرامنطقه ای الشرق الاوسط نیز در گزارشی درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت: محافظه کاران (اصولگرایان) سرنوشت خود را تعیین کردند و درمورد لزوم قرار گرفتن در یک صف واحد در پشت سر «سید ابراهیم رئیسی» نامزد جبهه مردمی (نیروهای) انقلاب (اسلامی) ایران در انتخابات آتی ریاست جمهوری به اتفاق نظر رسیدند تا بدین ترتیب وحدت و به هم پیوستگی جبهه خود را حفظ کنند.
الشرق الاوسط با بیان اینکه اصولگرایان «به طور یکپارچه پشت رئیسی قرار گرفته اند»، افزود: این رقابت ها سرنوشت ساز است. رئیسی در مشهد از چند ماه قبل تولیت آستان قدس رضوی را برعهده دارد که یکی از بزرگ ترین موسسه های خیریه اسلامی در جهان محسوب می شود.
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و نخستین انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه 29 اردیبهشت ماه 96 برگزار می شود.  
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۳۱°