نبض/ بحث نافرجام درباره قانون جدید تاسیس آزمایشگاه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:07 - سه‌شنبه 01 خرداد 1397
رئیس جمهور دردیدار استادان و پزشکان: آقایی که تا دیروز در مرکز جاسوسی بوده الان به عنوان وزیرخارجه آمریکا معرفی شده و می‌خواهد تعیین تکلیف کند روحانی: شما چه کاره هستی که درباره ایران و جهان تصمیم بگیری؟ زمان این حرف‌ها گذشته است و مردم ما صدها بار این حرف‌ها را شنیدند و بی‌اعتنایی کردند رئیس جمهور: دانشگاه‌ها باید از سیاست‌زدگی فاصله بگیرند روحانی: دانشگاه‌ها رابطه خود را با بازار و فناوری و مهارت‌آموزی دانشجویان تقویت کنند روحانی: دانشگاه‌ها درکمیت رشد خوبی داشته اند، مسئولان تمرکزخود را صرف ارتقاء کیفیت دردانشگاه‌ها کنند وزارت خارجه در پاسخ به اظهارات ضدایرانی وزیرخارجه آمریکا ، مواضع پومپئو را سخیف، بی مایه، توهین آمیز و مداخله گرانه خواند بیانیه وزارت خارجه: سخنان پومپئو درماندگی مقام‌های آمریکا در مقابل ملت ایران را نشان می دهد این اظهارات تلاش مذبوحانه‌ای برای انحراف اذهان جهانی از اقدام غیرقانونی و نقض عهد آمریکا در برجام است این سخنان بار دیگر فقر اطلاعاتی، ضعف بینشی، عقب ماندگی تحلیلی و سردرگمی روند تصمیم سازی و تصمیم گیری در آمریکا را به نمایش گذاشت سخنان پومپئو نشان داد جریان های تندرو و جنگ طلب درآمریکا نه تاریخ می دانند و نه قادرند ازآن درس بگیرند آمریکایی که همه مصائب منطقه ما ثمره دخالت‌های او و حکومت های متحد اوست، حق ندارد برای سیاست های ایران در منطقه خود تعیین تکلیف کند سردمداران رژیم آمریکا از سرنوشت سیاست های گذشته در قبال ملت ایران درس گرفته و دست ازسیاست های مداخله گرانه خود بردارند اظهارات وقیحانه وزیرخارجه آمریکا مداخله آشکار در امور داخلی ایران و تهدید غیرقانونی علیه یک عضو ملل متحد است بیانیه وزارت خارجه: حق اقدامات قانونی در مقابل اظهارات مداخله جویانه پومپئو را برای خود محفوظ می دانیم مسئولیت عواقب هرگونه اقدام غیرقانونی و زورمدارانه علیه ملت ایران برعهده دولت آمریکا خواهد بود ظریف در پیامی در فضای مجازی با رد سیاست های غلط آمریکا، بر ادامه کار با شرکا برای دوران پساآمریکای برجام تأکید کرد وزیر خارجه:‌ دیپلماسی دغل کارانه آمریکا فقط بازگشت به عادات قدیمی است ظریف: آمریکا درحال تکرار همان انتخاب های اشتباه درباره ایران است وزیرخارجه:‌ آمريکا گرفتار توهمات و سياست هاي غلطي است که منافع فاسد ويژه آن را ديکته مي کند
کد خبر: ۵۰۵۰۷۹
تاریخ انتشار: جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۷
نائب رئیس انجمن علمی آسیب شناسی ایران و رئیس جامعه علمی آزمایشگاهیان ایران در برنامه نبض پزشکی هریک بر مواضع خود در مخالفت و موافقت با شرایط و ضوابط جدید تاسیس آزمایشگاه های پزشکی پافشاری کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کرمی نائب رئیس انجمن علمی آسیب شناسی ایران با ارائه تعریفی از جایگاه آزمایشگاه گفت: جایگاه آزمایشگاه از نظر کمیت اطلاعات و هم از نظر کیفیت اطلاعات بی بدیل است زیرا بسیاری از اطلاعات بیمار را در اختیار پزشکان قرار می دهد و عملا مسیر درمان را مشخص می کند.
 
نبض/ چالش ورود PHD های تک رشته ای به تاسیس آزمایشگاه

او با اشاره به اینکه در قانون آمده است که یک پزشک عمومی می تواند بعد از طی دوره ای وارد کلینیکال پاتولوژی شود گفت: این امر در بسیاری از کشورهای پیشرفته امری عادی به حساب می آید.

دکتر ادامه داد: علم به این نتیجه رسیده است که پزشکان در صورتی که تشخیصشان با تحقیقات آزمایشی همراه باشد نتیجه کارشان بهتر و کاربردی تر خواهد بود.

او با طرح سوالی افزود: آیا وظیفه وزارت بهداشت پاسخ به فارغ التحصیلان بیکار است یا ارائه بهترین الگوی خدماتی به مردم؟

نائب رئیس انجمن علمی آسیب شناسی ایران با ارائه شرطی برای ورود پزشکان عمومی به بحث آزمایشگاه تاکید کرد: پاتولوژیست های ایران می گویند، همکاران پی اچ دی علوم پایه هم می توانند آزمایشگاه تاسیس کند اما به شرطی که بیوشیمی خوانده باشند و دوم آنکه آزمایشگاه محل خدمت نیز توان ارائه آزمایش های مورد تخصص آنها را داشته باشد.

او با انتقاد از وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در وزارت بهداشت علوم پایه را زیر شاخه رشته های بالینی فرض کرده اند که بازی با کلمات است.

دکتر کرمی ادامه داد: وزارت بهداشت در دو ساله تحصیلی تخصصی به دنبال بالینی کردن افراد نیستند بلکه در طی دو سال یک PHD تک رشته ای را به متخصص جنرال تبدیل می کند که اشتباه است.

او علت گرایش فارغ التحصیلان علوم پایه آزمایشگاهی را به علوم آزمایشگاهی مسئله میزان دریافتی عنوان کرد و گفت: محققان علوم پایه دریافت پایینی دارند و علت ورودشان به این رشته هم همین است.

 نبض/ چالش ورود PHD های تک رشته ای به تاسیس آزمایشگاه

وجگانی رئیس جامعه علمی آزمایشگاهیان ایران در پاسخ به مواضع دکتر کرمی با اشاره به جایگاه مهم آزمایشگاه در فرآیند درمان بیماری تاکید کرد: 70 درصد از بار تشخیص روی دوش آزمایشگاه هاست، زیرا شاخص های اصلی را این آزمایشگاه است که در اختیار پزشکان قرار می دهد.

او با بیان اینکه خدمات آزمایشگاهی باید روز به روز توسعه پیدا کند گفت: در فنلاند تنها 31 درصد از آزمایشگاه ها زیر نظر پزشکان اداره می شوند، در انگلیس این عدد به 28 درصد کاهش می یابد.

دکتر با اشاره به فرایند چند ساله کار علمی و مدیریتی دقیق و طولانی برای وضع و تصویب قانون جدید تاکید کرد: ورودی آزمایشگاه های ما کارشناسان آزمایشگاهی هستند، اینان می توانند آزمایشگاه تاسیس کنند زیرا پایه آنها آزمایشگاه است نه پزشکان عمومی که تنها دو واحد آزمایشگاه خوانده اند و عملا هیچ شناختی از این رشته تخصصی ندارند.

امامی رضوی قائم مقام دبیرشورای آموزش پزشکی مهمان تلفنی برنامه نیز گفت: پزشکی کاری تیمی است و نمی توان آن را مرزبندی کرد، این حرفه کار مجموعه ای از متخصصین است که هدفشان بهبود حال بیمار است.

او ادامه داد: ما در حال حاضر برای ارائه خدمات هم نیازمند متخصصین آسیب شناسی آزمایشگاه هستیم و هم متخصصینی پزشکی شامل بیوشیمی، هماتولوژی و در مجموع 9 رشته ای که اگر سه متخصص از مجموع این 9 رشته در کنار هم جمع شوند می توانند آزمایشگاه تاسیس کنند و حتی اگر متخصصی هم دوره آزمایشگاه را سپره کرده باشد نیز می تواند بر اساس قانون آزمایشگاه تاسیس کند.

او افزود: پی اچ دی های ما همان علوم پایه اند اما بسیاری از همین پی اچ دی ها کار بالینی می کنند مانند فیزیوتراپ ها که عنوان بالینی ندارد اما در حوزه بالینی کار می کند.

او با انتقاد از رئیس انجمن علمی آسیب شناسی ایران یادآور شد: ما کار آزمایشگاه را بالینی در نظر می گیریم، این مرز بندی بین بالینی و علوم پایه درست نیست.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۰°