دیناروند: 10 درصد تجهیزات پزشکی قاچاق است

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
10:36 - يکشنبه 29 مرداد 1396
برومندی(موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان): در برنامه های آقای"سلطانی فر" توجه زیادی به ورزش روستایی و ایجاد عدالت در فضای ورزش شده است قرجه طیار(موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان): آقای "سلطانی فر" نگاه ویژه ای به ورزش استان ها به خصوص در بخش های کمتر توسعه یافته دارد قمی(موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان): در برنامه"سلطانی فر" به ورزش حرفه ای، همگانی و قهرمانی توجه شده است قربانی(موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان):"سلطانی فر" توانست آرامش را به حوزه ورزش بازگرداند وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان: رویکرد جوان گرایی و کاهش سن مدیران از برنامه های من است سلطانی فر: همواره تلاش کرده ام با آسیب شناسی بنیادین به پیدا کردن راه حل برای مشکلات بپردازم وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان: برای تقویت زیرساخت های ورزشی مطابق استانداردهای بین المللی تلاش خواهم کرد سلطانی فر: حفظ، احیا و ارتقای ورزش های سنتی و پهلوانی از برنامه های من است تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر: irinn_channel@ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت: عملیات اجرایی حج امسال تاکنون به خوبی انجام شده است قاضی عسکر بر لزوم پرهیز از تک روی و عمل به مصوبات و دستورالعمل های ابلاغی به کاروان ها تاکید کرد قاضی عسکر آزمایش «دی ان ای» از ۱۱ عضو خانواده شهدای منا را که برای تشخیص هویت شهید خود در حج امسال حضور یافتند خواستار شد رئیس سازمان حج و زیارت: تا دیشب حدود ۷ هزار و ۵۰۰ زائر در مدینه و ۵۵ هزار و ۵۰۰ زائر دیگر در مکه اسکان یافتند نام نویسی دوره های مهندسی فناوری و کارشناسی حرفه ای دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی از امروز آغاز می شود فرصت دوباره انتخاب رشته برای داوطلبان دانشگاه آزاد ۳۰ و ۳۱ مرداد فراهم شد هواشناسی امروز و فردا در مازندران و گلستان رگبار باران و وزش باد پیش بینی کرد هواشناسی: در دو روز آینده در شرق کشور به ویژه منطقه زابل وزش باد و گرد و خاک پدیده غالب خواهد بود تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر: irinn_channel@
کد خبر: ۵۱۰۹۶۰
تاریخ انتشار: شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۷
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: ارزیابی ها نشان می دهد که قاچاق در حوزه تجهیزات پزشکی بیشتر از میزان قاچاق در حوزه دارو است و میزان آن به 10 درصد می رسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رسول دیناروند افزود: میزان قاچاق در دارو، کمتر از پنج درصد است اما این رقم در تجهیزات پزشکی به حدود 10 درصد می رسد و علت آن نیز این است که تجهیزات پزشکی، گروه وسیعی از کالاها را شامل می شود و انواع مختلفی دارد.
 
او افزود: تجهیزات پزشکی شبیه دارو نیست که همه آنها تحت کنترل و نظارت باشد و در یک شبکه توزیع بسته، توزیع شود. بسیاری از تجهیزات پزشکی، مصرف خانگی دارد به آن معنا که این تجهیزات به تجویز و به داروخانه و به بیمارستان و امثال آن اصلا نیازی ندارد و در فروشگاه های تجهیزات پزشکی معمولی، عرضه می شوند.

**قاچاق چمدانی تجهیزات پزشکی
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بخشی از تجهیزات پزشکی به ویژه کیت های آزمایشگاهی یا تجهیزاتی در حوزه دندانپزشکی نیز می تواند از طریق مسافر و بطور چمدانی وارد کشور شود که ارزش آن بالغ بر میلیون ها دلار می شود.
 
دیناروند افزود: هرچند که مسیر ورود اینگونه تجهیزات از فرودگاه بوده اما چون مسافر آورده، کنترل نشده است. مجموعه این عوامل موجب می شود که قاچاق در حوزه تجهیزات پزشکی، حدود 10 درصد باشد.

**تجهیزات پزشکی قاچاق هنوز در بیمارستان های خصوصی وجود دارد
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: قاچاق تجهیزات پزشکی در بیمارستان های دولتی بعد از اجرای طرح تحول سلامت به حداقل رسیده است چون بیمارستان های دولتی بطورقانونی نمی توانند خریدهایی را انجام دهند که شناسه گذاری نشده است.
 
دیناروند گفت: بیمارستان های دولتی اجازه ندارند تجهیزات پزشکی بخرند که در سامانه اداره کل تجهیزات پزشکی معرفی نشده اند و آنها چون باید تمام خریدهایشان از طریق سامانه باشد، قاچاق و تقلب در حوزه تجهیزات پزشکی در بیمارستان های دولتی به حداقل رسید.
 
او افزود: متاسفانه تجهیزات پزشکی قاچاق هنوز در بیمارستان های خصوصی وجود دارد؛ البته آنجا هم بخشنامه هایی ابلاغ شده است و نظارت هایی در حال انجام است تا میزان تجهیزات پزشکی قاچاق در بیمارستان های خصوصی کاهش یابد.
 
دیناروند گفت: اجرایی شدن سامانه کنترل اصالت و رهگیری و ردیابی در حوزه دارویی، تجهیزات پزشکی، آرایشی، بهداشتی، غذایی و مکمل ها تا حدود زیادی می تواند فرآورده های قاچاق را حذف کند و امکان ورود فرآورده ها و کالاهای قاچاق به شبکه رسمی توزیع و مصرف را به حداقل برساند.
 
40 درصد بازار تجهیزات پزشکی کشور از تولیدات داخلی و 60 درصد از لوازم پزشکی وارداتی تامین می شود و سازمان غذا و دارو در نظر دارد که در چند سال آینده این نسبت را برعکس کند.
 
رسیدن به 60 درصد سهم بازار داخلی در حوزه تجهیزات پزشکی از اهداف برنامه ششم توسعه است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۵°