موافقت مجلس با طرح مقابله با اقدامات آمریکا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
06:46 - دوشنبه 07 اسفند 1396
هواشناسی در مناطقی از شمال، شمال شرق، مرکز و دامنه های البرز و زاگرس بارش پراکنده پیش بینی کرد سخنگوی سازمان آتش نشانی از اطفای حریق در ساختمان اداری وزارت نیرو در محدوده میدان ولیعصر خبر داد ملکی: عملیات لکه گیری و ایمن سازی محیط انجام شد با کانال شبکه خبر به روز باشید: irinn_channel@
کد خبر: ۵۱۴۳۳۹
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰
نمایندگان مجلس با اکثریت مطلق، کلیات طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه » را تصویب کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
نمایندگان مردم در خانه ملت با 240 رای موافق و بدون هیچ رای مخالف، کلیات طرح یک فوریتی مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکایی ها در منطقه را به تصویب رساندند.
 
 طرح «مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا» که درکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نهایی شده است،، سه هفته پیش با قید یک فوریت در صحن علنی تصویب و برای بررسی بیشتر و رایزنی با نهاد ها و مقامات به کمیسیون مربوطه ارجاع شد.
 
مجلس شورای اسلامی در قالب طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی امریکا برخی سازمان ها، وزارتخانه ها و نهادها را مکلف به تهیه برنامه راهبرد جامع مقابله با تهدیدات امریکا و فعالیت های ایذایی آن علیه ایران کرد.
؛ بر اساس یکی از مواد این طرح که به تصویب نمایندگان رسید، وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه ، ارتش جمهوری اسلامی ایران با رعایت سلسله مراتب نیروهای مسلح و هماهنگی شورای عالی امنیت ملی موظف شدند ظرف مدت شش ماه پس از تصویب این قانون به تهیه و ارائه برنامه راهبرد جامع مقابله با تهدیدات امریکا و فعالیت های ایذایی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران، سیاست های سلطه جویانه، تروریستی و تفرقه افکنانه، مداخلات امنیتی و نظامی غیرقانونی در منطقه، حمایت نظامی و اطلاعاتی امریکا از تروریسم و افراط گرایی و سیاست های سلطه طلبانه دولت امریکا در سطح منطقه ای و جهانی اقدام و سالانه درباره پیشبرد این راهبردها به مجلس شورای اسلامی گزارش دهند.
این راهبردها باید دربرگیرنده عناصر زیر نیز باشد:
الف) خلاصه ای از اهداف ، راهبردها، طرح ها و ابزارهای کوتاه و بلندمدت امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و شناسایی کشورهایی که در تحقق این اهداف با امریکا همکاری دارند.
ب) ارزیابی ظرفیت و استعداد نیروهای نظامی و اطلاعاتی امریکا و تحرکات آنها در منطقه
پ) گزارش فعالیت های ماجراجویانه، تروریستی و خصمانه امریکا در منطقه شامل تأمین مالی، ارائه تسهیلات و آموزش به رژیم های دیکتاتور و سرکوبگر منطقه همچون رژیم صهیونیستی
ت) گزارش از میزان قربانیان، خسارت جانی، مالی و معنوی مردم منطقه از قبیل فلسطین، لبنان، افغانستان، سوریه، عربستان، بحرین، عراق و یمن ناشی از حمایت نیروهای نظامی و اطلاعاتی امریکا از نیروها و رژیم های سرکوبگر در اجرای قانون الزام دولت در احقاق حقوق قربانیان نقض حقوق بشر در کشورهای اشغال شده و تحت نفوذ امریکا.
ث) ارزیابی پشتیبانی و حمایت مالی و تسهیلاتی و اطلاعاتی امریکا از گروه های وحشت افکن خشونت گرا و تروریستی در خاورمیانه از جمله داعش، جبهه النصره و گروهک منافقین.
ج) ارزیابی میزان قربانیان اقدامات تروریستی در منطقه که به علت حمایت نیروهای نظامی و اطلاعاتی امریکا صورت گرفته است در اجرای قانون الزام دولت به احقاق حقوق ایرانیان قربانی ترور.
چ) دولت و قوه قضائیه موظفند قانون الزام دولت به پیگیری حقوق قربانیان جنگ شیمیایی را به طور خاص درخصوص دولت و شرکت های امریکایی مجهزکننده رژیم بعثی سابق عراق به سلاح شیمیایی اجرا نمایند.
همچنین در تبصره این مصوبه آمده است: اقدام و گزارش نیروهای مسلح با رعایت سلسله مراتب فرماندهی کل قوا خواهد بود.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۵°