تیتر امشب/ ادامه استدلال موافقان و مخالفان محصولات تراریخته

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:42 - پنجشنبه 31 خرداد 1397
تیم فوتبال اسپانیا با همه ستاره هایش، تیم ایران را فقط با یک گل متوقف کرد تک گل اسپانیا را «دیگو کاستا» در دقیقه ۵۴ به ثمر رساند در دقیقه ۶۵ ضربه «سعید عزت‌اللهی» وارد دروازه شد اما داور آن را آفساید اعلام کرد تجلیل و تقدیر مردم در شهرهای مختلف از بازی خوب و تحسین برانگیز تیم ملی فوتبال مقابل اسپانیا کاستا: ایران تیم بسیار خوبی دارد و گلم از روی شانس و خوش اقبالی بود سرمربی فوتبال ایران: بازیکنانم با روحیه مبارزه جویانه فوق العاده ای مقابل یکی از مدعیان قهرمانی بازی کردند سرمربی فوتبال اسپانیا: ایران حریف سرسختی بود و مانع بزرگی را از سر راه برداشتیم کنفدراسیون فوتبال آسیا: ایران بازی خوب و جنگنده‌ای مقابل اسپانیای قهرمان جهان به نمایش گذاشت روزنامه«کیکر» آلمان: تیم ایران تا یک قدمی توقف و حتی شکست اسپانیا هم پیش رفت روزنامه اسپانیایی«ال پاییس»: اسپانیا با دشواری و یک گل اتفاقی مقابل تیم دفاعی ایران پیروز شد خبرگزاری فرانسه: اسپانیا با خوش شانسی پیروز شد روزنامه اسپانیایی «آاس»: ستارگان اسپانیا خیلی خطرساز ظاهر نشدند و در دقایق پایانی تحت فشار حریف بودند شبکه «آرت ۱» یونان: ایران بازی فوق العاده ای مقابل تیم قدرتمند و مدعی اسپانیا ارائه کرد روزنامه« گاردین»: اسپانیا با عنصر شانس تیم ایران را شکست داد؛ ایران عملکرد فوق العاده ای داشت نشریه اسپانیایی«مارکا»: شاگردان هیرو برای کسب ۳ امتیاز خیلی اذیت شدند روزنامه «دیلی میل»: گل شانسی «کاستا» و گل ایران که با کمک ویدئو چک مردود شد، نشانه صلابت تیم ملی ایران است المیادین: تیم فوتبال ایران نفس اسپانیایی ها را گرفت و هر لحظه توانایی باز کردن دروازه اسپانیا را داشت فوتبالیست های کشورمان در آخرین دیدار مرحله گروهی ۴ تیر ساعت ۲۲:۳۰ به مصاف پرتغال می روند جام جهانی فوتبال گروه B : «پرتغال ۱ ـ مغرب ۰» تک گل پرتغال را «کریستیانو رونالدو» در دقیقه ۴ با ضربه سر وارد دروازه کرد جام جهانی فوتبال گروه A : «اروگوئه ۱ ـ عربستان ۰» «لوئیس سوارز» در دقیقه ۲۳ برای اروگوئه گل زد رقابت های امروز جام جهانی فوتبال گروه C: «دانمارک ـ استرالیا» ساعت ۱۶:۳۰ ؛ «فرانسه ـ پرو» ساعت ۱۹:۳۰ جام جهانی فوتبال گروه D : «آرژانتین ـ کرواسی» امشب ساعت ۲۲:۳۰
کد خبر: ۵۱۹۸۲۱
تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۴
در ادامه بحث مخالفان و موافقان محصولات تراریخته، نماینده محیط زیست و عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک به بیان دیدگاه های خود در این باره پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

همانطور که در برنامه قبل وعده شده بود بخش دوم دیدگاه ها درباره تراریخته ها امشب برگزار شود، با توجه به اینکه از مهندس قریاضی نماینده محیط زیست دعوت شد ایشان دعوت را نپذیرفتند و قرار شد با حضور مهندس کهک نماینده محیط زیست و آقای عمرانی عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک این بحث پیگیری شود.

کارشناس سازمان محیط زیست گفت: بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی در هیچ جایی از دنیا حساسیتی در مورد مصرف تراریخته ها دیده نشده است. .
سمیرا کُهَک، در برنامه تیتر امشب در دفاع از تولید و واردات محصولات تراریخته گفت: اِفسا که سازمان ایمنی اروپاست مجوز کشت 74 محصول تراریخته را داده که این محصولات در اروپا کشت و مصرف می شود و 500 گروه تحقیقاتی اتحادیه اروپا محصولات را بررسی کردند و گفته اند که محصولات تراریخته بسیار ایمن و سلامت هستند. این کارشناس محیط زیست افزود: با بررسی 147 مقاله مشخص شده که مصرف آفت کش ها در تراریخته ها کاهش یافته و اینکه به صورت مستقیم تراریخته برنج و پنبه در کشورهای دیگر مصرف نمی شود ادعای کذب است.
عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک نیز گفت :80 درصد محصولات تراریخته موجب افزایش مصرف سموم علف کُش می شود که این وارد چرخه اکوسیستم می شود. آزاد عمرانی با انتقاد از تلاش برخی برای حمایت از کشت محصولات تراریخته در کشور گفت:  آفت کش ها ده درصد تراریخته را تشکیل می دهند و این نشان دهنده این است که این محصولات مسموم هستند. آزاد عمرانی افزود: در دنیا تراریخته ها مستقیم وارد مواد غذایی مردم نمی شود بنابراین مصرف محصولات تراریخته جای مناقشه است. عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک : گزارش سال 2017 می گوید بسیاری از نظریه ها که درباره کاهش سموم است فقط ادعاست. 
 
تیتر امشب/ تراریخته ها آری یا خیر؟ 
سمیرا کهک نماینده محیط زیست گفت: در دنیای علمی اینگونه است که پژوهش انجام می شود بعد مقاله نوشته می شود. مجموعه ای مقالات نیز می تواند بررسی شود و بعد آنالیز شود. وی افزود: با بررسی 147 مقاله مشخص شده که مصرف افت کش ها در تراریخته ها کاهش یافته است که هدف اصلی نیز همین است.

آزادعمرانی عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک گفت: افت کش ها ده درصد تراریخته را تشکیل می دهند.

وی افزود: 80 درصد محصولات تراریخته موجب افزایش مصرف سموم علف کش می شود که این وارد چرخه اکوسیستم می شود. سم باتراریخته وارد بدن می شود نکته این است که ما باید به اسناد متقن توجه کنیم. گزارش سال 2017 می گوید بسیاری از نظریه ها که درباره کاهش سموم است فقط ادعاست. نکته دیگر بحث سلامت این محصولات است. در دنیا تراریخته ها مستقیم وارد مواد غذایی مردم نمی شود بنابراین مصرف محصولات تراریخته جای مناقشه است.

 کهک در ادامه گفت: از زمان کوروش نیز نگرانی راجع به دروغ مطرح بوده است. این اسناد سایت های خبری است چون این سایت ها مرجع متقن نیست. این اسنادی که آقای دکتر ارائه کردند متقن نیست.

عمرانی در ادامه گفت: شما اول ادعای خود را اثبات کنید بعد نظر بدهید.

نماینده محیط زیست در ادامه درباره کشت تراریخته برنج و پنبه گفت: اینکه به صورت مستقیم این محصولات در کشورهای دیگر مصرف نمی شود ادعای کذب است همین الان بادمجان در کشور بنگلادش کشت و مصرف می شود. در چندسالی که حرف از تولید ملی شده است این ادعاها بیشتر شده است.

ما با آمپول محصولات را مهندسی نمی کنیم بلکه 15 سال است این محصولات را وارد می کنیم عمده کشورهای تولید کننده کشور امریکاست. دو سه سال است که ایران تصمیم گرفته این محصولات را تولید کند که باعث سروصدا شده است. کمپانی های امریکایی برای تشویش اذهان عمومی ترس ایجاد کرده است که مخالفت ها با این محصولات ایجاد شده است. حال باید پرسید چرا بعد از 15 سال به این نتیجه رسیده ایم که با کشت محصولات تراریخته جلوگیری کنیم. در حال حاضر تولید تراریخته ای در کشور نداریم فقط پنبه است که قرار است مجوز تولید بگیرد.

وی افزود: این طبیعی است کمپانی های امریکایی با نفوذ و دست های پشت پرده موجب تشویش شوند که به سمت تولید این محصولات نرویم.

تیتر امشب/ تراریخته ها آری یا خیر؟ 

 عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیک گفت: برنجی که تراریخته شده حمایت مالی آن بنیاد راک فلر است که در سال 84 آزمایشی انجام شد در حالی که در سال 83 این برنج رهاسازی شده است و صدها کشاورز ایرانی آن را تولید کرده اند و در حال حاضر نیز به تولید آن مشغول هستند.

وقتی محصولی مجوز رهاسازی نگرفته است نباید تولید شود. درسال 83 تا 85 اعلام شده است که ایران یک کشور تراریخته است. در سال 85 یک میلیون و سیصد هزار هکتار زیر کشت تراریخته رفته است. آنهایی که دم از تولید ملی می زنند منافع امریکایی ها را تامین می کنند. بنده محصولات ارگانیک وارد می کنم. وی افزود: اگر به فکر کاهش مصرف سموم هستیم باید سند ارائه دهیم.

 کهک گفت: برنج را مقاوم به علف کش می کنیم فقط برای مقابله با بحران بی آبی. برنج تراریخته سال 83 مجوز کشت مصرف گرفت بعد از تغییر دولت وزارت کشاورزی تشخیص داد که این محصولات باید جمع آوری شود. وقتی محصول کشاورزی است مجوز باید از وزارت کشاورزی گرفته شود که با تصمیم گیری دفتر محیط زیست کشاورزی مجوز ها صادر می شود.

عمرانی گفت: خانم ابتکار جلوی کشت محصول برنج تراریخته را گرفتند. نامه رهاسازی موجود است و بنابر همین مسئله تقاضای جمع آوری داده شد. در سال 84 آزمایشات انجام شده درحالیکه در سال 83 رهاسازی انجام شده است. این گزارش در مجلات ایمن زیستی منتشر شده است.

کهک گفت: به دلایل سیاسی جلوی این کار گرفته شد.کهک در ادامه افزود: هیچ وقت بخاطر مخاطرات این کار در کشوری منع نشده است آنها هم دلایل سیاسی خود را دارند. چرا امریکا و استرالیا و ژاپن که این محصولات را کشت می کنند را مثال نمی زنید؟

 عضو هیئت رئیسه انجمن ارگانیکگفت: آلمان که سرآمد فناوری است و بزگترین کمپانی بذرهای تراریخته را دارد یک وجب از خاک خود را به کشت این محصولات اختصاص نداده است.

پشت پرده این مسائل مهم است در سایت سازمان بهداشت جهانی قید شده است که گونه تراریخته ممکن است با گونه بومی اختلاط ایجاد کند واین امنیت مواد غذایی را تهدید می کند. آنهایی که ژن مقاوم به آنتی بیوتیک دارند را نیز از تولید برحذر داشته اند. دی ان ای محصولات تراریخته می تواند به باکتری های لوله گوارش وارد شود و موجب اختلال در گوارش شود.

کهک نماینده محیط زیست در ادامه گفت: افسا که سازمان ایمنی اروپاست مجوز کشت 74 محصول تراریخته را داده که این محصولات در اروپا کشت و مصرف می شود. دنیا به سمت کشت و مصرف محصولات تراریخته رفته است و سال به سال این آمار در حال افزایش است.

سازمان بهداشت جهانی نیز به صراحت گفته است که در هیچ جایی از دنیا حساسیتی در مورد مصرف تراریخته ها دیده نشده و این محصولات با نوع سنتی تشابه دارند.

وی افزود: 500 گروه تحقیقاتی اتحادیه اروپا محصولات را بررسی کردند و گفته اند که محصولات تراریخته بسیار ایمن و سلامت هستند. انجمن صنعتی انگلستان نیز گفته است مصرف کنندگان این محصولات در این کشور طی سالها مصرف هیچ مشکلی حتی سردرد نداشته اند.

عمرانی گفت: گزارش معتبری از کمیسیون اتحادیه اروپا این است که بیشترین مصرف این محصولات برای صنعت است. کشورهایی مثل هند و اوکراین و روسیه صد در صد تولید سویای آنها تراریخته است. اگر تراریخته خوب است کشورهای چین و هند که بسیار محتاج این محصولات هستند حدود یک ونیم میلیون هکتار زیر کشتر این محصول را کاهش داده اند.

بنابراین باید اول اثبات شود بعد بگوییم محصولات تراریخته سالم و ایمن است. ما در کشور خود جایزه کشاورزی را به مهندس ژنتیک بلژیکی می دهیم درحالی که این مهندس کشور خود را هنوز برای کشت این محصولات قانع نکرده است.

کهک نماینده محیط زیست گفت: بیش از 82 درصد سطح زیرکشت سویای جهان تراریخته است حال باید پرسید سویا کجا می رود؟ و اینکه امریکا مصرف مردم خود را چگونه تامین می کند.

عمرانی گفت: گزارش ها نشان می دهد که چند درصد مصرف می شود. در امریکا 15 درصد زیر کشت سویای غیر تراریخته است.

فرمولی که کمپانی های سم سازی انجام می دهند بسیار خطرناک تر است این موجب شده است که در اروپا از تولید این سم ها جلوگیری شود.

وی در پایان گفت: محصولات آغشته به سموم وارد سفره مردم شده است. قانون برنامه ششم می گوید باید ارزیابی انجام شود و مردم از مخاطرات آن آگاه شوند.

 
 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°