فرجام برجام؟

irinn | وب سایت شبکه خبر

نسخه آزمایشی       
20:42 - چهارشنبه 26 مهر 1396
رئیس جمهور در دیدار وزیر خارجه ازبکستان: ایران آماده است روابط دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی خود را با ازبکستان بیش از پیش توسعه دهد روحانی: در مسیر گسترش روابط تهران ـ تاشکند هیچ مانعی وجود ندارد رئیس جمهور: باید در کنار بهبود مسیرهای ترانزیتی ایران و ازبکستان، همکاری های بانکی و مباحث مرتبط با روادید را نیز تسهیل کنیم روحانی: ایران کاملا آماده است نیازهای ازبکستان به انرژی را تامین کند رئیس جمهور تقویت همکاری های فرهنگی، دانشگاهی و مراکز علمی و تحقیقاتی دو کشور را ضروری دانست وزیر خارجه ازبکستان: تاشکند خواهان توسعه و تعمیق روابط با تهران در همه عرصه هاست رئیس جمهور با خانواده شهیدان حسن، رضا و علی مظفر دیدار کرد دادستان کل کشور از صدور ۴۰ هزار کارت مخصوص ضابطان قضايي در سراسر کشور خبر داد منتظری: بدون این کارت هیچ کس نمی تواند به حوزه های بازجویی و تحقیقات قضایی وارد شود فرمانده نیروی انتظامی: رعایت حقوق شهروندی از اهداف توزیع کارت‌های ضابطان قضایی است دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: برجام برای ایران تا زمانی که خاصیت داشته باشد معتبر است رئيس کل بيمه مرکزي از رشد ۲۰ درصدي صنعت بيمه در شش ماه گذشته نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد ستاد پشتیبانی مردمی یمن و میانمار شماره حساب ۱۱۳۱۳۰۰۰۰۰۰۶ نزد بانک ملی را برای دریافت کمک های نقدی به مردم این دو کشور اعلام کرد رئیس ستادکل نیروهای مسلح پس از دیدار با همتای سوری در دمشق: ایران و سوریه برای همکاری بیشتر تدابیر گسترده ای اتخاذ کردند سرلشکر باقری: ایران با تجاوز دشمن صهیونیستی به خاک سوریه مخالف است و بر تمامیت ارضی کشور سوریه تاکید دارد دبير شوراي عالي امنيت ملي: امروز براي افکارعمومي جهاني کاملا مشخص شده که ترامپ فرد دروغگويي است شمخانی: قطعاً اجازه نمی‌دهیم از برجام به عنوان ابزار فشار به سایر حوزه‌ها استفاده شود دبير شوراي عالي امنيت ملي: مخالفت کشورهای اروپایی با رفتار ترامپ در قبال برجام مثبت است اما کافی نیست
کد خبر: ۵۲۴۲۸۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۷
راهبرد جدید امریکا در قبال برجام و یا ایران چه شاخصه هایی دارد ؟
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

در ماهها و هفته های اخیر سخنان دولتمردان آمریکایی درباره برجام ، نشان از تغییر راهبرد دولت امریکا در قبال این توافق دارد . راهبرد جدید امریکا در قبال برجام و یا ایران چه شاخصه هایی دارد ؟ اهداف امریکا از تغییر رویکرد در قبال برجام چیست ؟ ایا امریکا از برجام خارج خواهد شد ؟ رویکرد ما در برابر دولت امریکا چه خواهد بود ؟ تیتر امشب فرجام برجام را بررسی کرد با حضور آقایان ناصر هادیان و مهدی محمدی کارشناسان مسائل بین الملل .
  مهدی محمدی در برنامه تیتر امشب با تاکید بر اینکه دولت ترامپ حقیقتا در پی خروج از برجام نیست، گفت: آمریکا دنبال احیای رژیم تحریم هاست ولی با حفظ شکل ظاهری برجام.

وی افزود: برجام به شکل حال حاضر محدودیت هایی را بر برنامه های هسته ایران اعمال کرده که مورد تایید آمریکاست اما ترامپ دنبال این است که برجام مانع فشار بیشتر به ایران نباشد؛ بلکه خودش تولید فشار کند.

محمدی با بیان اینکه خروج از برجام و تخریب این چارچوب هدف دولت امریکا نیست گفت: آمریکایی ها معتقدند که باید برجام به سخت گیرانه ترین حالت خود اجرا شود.

وی افزود: ترامپ می خواهد برجام جلوی تحریم های بیشتر را نگیرد و در کنار آن بتواند جلوی قدرت ایران را در منطقه بگیرد.

این کارشناس مسائل بین المللی گفت: ترامپ در تلاش است رژیم جدید از تحریمهای ضد ایرانی را احیا کند، می خواهد مذاکرات مجددی را با ایران آغاز کند که در این مذاکرات شرایط را بر ایران سخت تر کند.

  محمدی افزود: وضعیت موجود این است که ما برجامی داریم که قرار بود جلوی تحریم ها را بگیرد که اینگونه نشد.

وی در جواب سوالی درباره برجام بدون آمریکا گفت: تجربه نشان می دهد که اروپا چندان در برابر تحریمها و فشارهای آمریکا مقاوم نیست.

محمدی گفت: وضع موجود محصول اشتباهات محاسباتی است زیرا امروز آمریکا می داند که هرکاری کند ایران از برجام عدول نمی کند لذا به آمریکا گرا داده ایم که حتی اگر به تحریم های ثانویه دست زند از طرف ایران اقدامی صورت نمی گیرد. برجام در حال فرسایش است و شخص ترامپ بر فرسایش آن دامن زده.

محمدی افزود: ما راهبردی در پیش گرفته ایم که فشارهای آمریکا را با هدف حفظ برجام تحمل کرده ایم و ما هم هیچ کاری نکرده ایم و محاسبه ای را به آمریکا داده ایم که ما نه تنها برجام را حفظ می کنیم بلکه آمریکا می تواند با هزینه صفر برجام های دیگری را متحمل شویم، ما باید محاسبات آمریکا را بهم بزنیم در غیر این صورت امید اروپا را هم از دست خواهیم داد زیرا اروپا نمی تواند در برابر آمریکا مقاومت کند.
نکته دیگر اینکه در اروپا دولتی وجود ندارد بلکه آنها مجموعه از شرکتها و بانکها با مناسبات بین المللی هستند و اروپا هم نمی تواند شرکتها را مجبور کند کاری انجام دهند. 
 *****
ناصر هادیان دیگر مهمان برنامه تیتر امشب گفت: ما باید شرایط سیاسی کنونی آمریکا را بررسی کنیم تا به سرانجام برجام دست یابیم.

وی افزود: ترامپ می خواهد میراث اوباما را از بین ببرد، اجرای سخت گیرانه تر شدن نسبت به برجام نیز دیدگاه سناست، آنها می خواهند کاری کنند که ایران از برجام خارج شود تا هزینه خروج بر گردن ایران بیفتد.

هادیان با بیان اینکه بهترین رویکرد برای ایران و آمریکا پایبندی به برجام است،گفت: اما اهداف آمریکا عدم پایبندی ترامپ و سنا به برجام است زیرا آنها اهدافشان صادقانه نیست که برای ایران خطرناک است و ما باید به خوبی بازی کنیم تا برنده بازی باشیم.

وی گفت: مشکل ما تحریم های ثانویه آمریکاست که روی اقتصاد ما سایه انداخته است، حال اگر دنیا را متقاعد کنیم که حمایت از سیاست های آمریکا می تواند زیان هایی را به همراه داشته باشد تا اروپا و سایر بازیگران سیاسی از همراهی با آمریکا باز بمانند.

هادیان گفت: باید بدانیم که این امر یکی از چالش های ما با ابرقدرتی مانند آمریکا بوده است و ما هم باید بدانیم که چالش با یک ابرقدرت هزینه های خودش را دارد.
 
هادیان گفت: ترامپ فقط می خواهد به جهانیان بگوید من با اوباما متفاوت هستم و در برجام منافع امریکا لحاظ نشده و اکنون منافع آمریکا در برهم زدن برجام است.

وی افزود: ایران در حال حاضر بستر سرمایه گذاران خارجی است در حال حاضر فضا بسیار تغییر کرده است و با گذشته تغییر قابل توجهی کرده است، برجام بمب بست سیاسی ایران را شکست و همین امر موجب ناراحتی نتانیاهو بوده است.

این کارشناس مسائل بین المللی گفت: فرض ما این است که امروز 15 اکتبر است و آمریکا از برجام خارج شده است ما در این شرایط 4 گزینه داریم، نخست واکنش متقابل که بازگشت ایران به شرایط قبل از برجام خواهد بود، دیگر آنکه ما به شرط تعهد سایرین به تعدات خود ادامه دهیم، گزینه سوم اینکه ایران متناسب با کاهش تعهدات آمریکا تعهداتش را کاهش دهد و گزینه چهارم اینکه ما تعهدات خود را افزایش دهیم و حتی به دنیا هم امتیازی دهیم تا نشان دهیم که به تعهدات خود پایبند هستیم.
وی درباره واکنش ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام گفت: ما باید اعمالی را انجام دهیم که اینها مولفه های ما را در دنیا تغییر دهد. ما باید گزینه جدیدی را مطرح کنیم که می تواند تا حدودی بازدارنده باشد و قدرت چانه زنی های ما را بالا برده و هزینه خروج آمریکا از برجام را بیشتر کند.
 
هادیان گفت: باید کاری کنیم که آنها در اقلیت قرار بگیرند. منافع ما در این است که گروه های مخالف ترامپ را در مقابل تیم تعیین کننده آن را تقویت کنیم و برجام ابزار مهم در اختیار ماست تا این کار را انجام دهیم. ما باید دنبال تفکیک پذیری تیم ترامپ باشیم و این شدنی است.
 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۰°