گفتگوی 18:30/رفع مشکلات نسخ پزشکی با الکترونیکی کردن دفترچه‌ها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:15 - سه‌شنبه 03 مهر 1397
بزرگترين هيئت بازرگاني بخش خصوصي عراق براي بررسي راهكارهاي توسعه همكاري با بخش خصوصي ايران راهي تهران شد
کد خبر: ۵۳۱۶۷۷
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۵
مرحله دوم برنامه حذف دفترچه‌های سازمان تأمین اجتماعی از دیروز در سه استان کشور آغاز شد و در 11 بیمارستان تامین اجتماعی تهران نیز به اجرا درآمده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر مهدی درخشان معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در گفتگوی 18:30 گفت: الکترونیکی کردن دفترچه های درمانی از دو سال قبل کلید خورد و مزایای الکترونیکی کردن دفترچه های بیمه درمانی برای مردم، صرفه جویی در وقت، آماده شدن نسخه در داروخانه در فاصله مطب تا داروخانه، پیشگیری از اشکالات در نسخه که کار را به مراجع قضایی می کشاند، سهولت انجام کار و صرفه جویی در کاغذ، طراحی شده است.
 
وی افزود: با حذف دفترچه های بیمه درمانی، فرایند مراجعه بیمار به پزشک، تجویز نسخه و در نهایت دریافت دارو از داروخانه های کاملا" متحول می شود.  
 
درخشان ادامه داد: تا پایان سال 95 در 81 بیمارستان این طرح به طور آزمایشی پیاده سازی شد. از مهمترین ویژگی های این طرح آنست که اگر در نسخ تداخل دارویی باشد، در سامانه هشدار داده می شود.
 
او گفت: از سال گذشته بحث درمان غیرمستقیم در این طرح پیش آمد که مرحله بسیار سنگینی بود و نیاز به مشارکت همگانی و سازمان های درمانی دارد.
 
 الکترونیکی کردن دفترچه های سازمان تأمین اجتماعی
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: مرحله دوم حذف دفترچه های سازمان تأمین اجتماعی در استان یزد و با شرکت 160 پزشک فوق تخصص به اجرا درآمده است و در پایان روز 60 درصد از درآمد به حساب پزشکان واریز می شود که این اقدام را برای داروخانه ها هم در دستور کار داریم.
از این هفته در استان های اصفهان و گیلان و مازندران هم این طرح کلید خورد.
 
او ادامه داد: در مجموع این طرح در 11 بیمارستان تامین اجتماعی تهران به اجرا درآمده است و بیمار با کد ملی تحت عنوان سامانه استحقاق درمان پذیرش می شود.
 
درخشان تاکید کرد: مرحله دوم این برنامه بسیار مهمتر و بزرگتر از مرحله اول است و اجرای این طرح، گام بلندی در اجرای حاکمیت دولت الکترونیک در بخش درمان محسوب می شود.
 
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: مرحله دوم طرح محدود به مراکز بهداشتی که تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی است نمی شود و شامل کلیه بیمارستانها خواهد شد.
 
او گفت: این طرح با نسخه الکترونیک آغاز و با ارائه کارت هوشمند تأمین اجتماعی تکمیل می شود و تا پایان سال در همه بیمارستانهای تامین اجتماعی برای بیماران تحت پوشش این سازمان پرونده تشکیل خواهد شد.
 
درخشان گفت: قسمت اصلی طرح، آموزش داروخانه ها، مراکز پزشکی و آزمایشگاهها برای استفاده از این کارتهای الکترونیکی است.
 
 دکتر محمد توانایی مدیرکل درمان غیرمستقیم و پشتیبانی درمان سازمان تامین اجتماعی دیگر میهمان برنامه در گفتگوی تلفنی گفت: برای صدور نوع کارت تامین اجتماعی که آیا با کدملی باشد یا با شماره تامین اجتماعی هنوز تصمیم گیری نشده است.
 
 الکترونیکی کردن دفترچه های سازمان تأمین اجتماعی
 
وی افزود: از مزایای این طرح این است که به دلیل کمبود دارو، تنها به میزان درخواست پزشک، دارو ارائه می شود و از سوی دیگر تامین دارو هم آسانتر است. همچنین پرداخت حق بیمه سهولت می یابد چون خط خوردگی وجود ندارد.
 
توانایی گفت: مدلهای مختلفی از این کارت در جهان وجود دارد که با اعلام شماره کدملی یا شماره تامین اجتماعی می توان به راحتی نسخه را در دسترس داشت.
 
از سوی دیگر چنانچه از شیوه سیم کارت استفاده کنیم می توانیم در صورت دسترسی نداشتن به اینترنت نیز، به نسخه دسترسی داشته باشیم.
توانایی گفت: اگر تا پایان سال در این باره به مشکلی برنخوریم، این سیستم را به کل کشور تسری خواهیم داد.
 
  
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°