ارتباط سرطان با بالا رفتن سن امید به زندگی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
15:09 - جمعه 29 تير 1397
المپیاد فرهنگی - ورزشی دانشجویان عصر امروز در دانشگاه شیراز آغاز می‌شود در این المپیاد چهار هزار و ۵۰۰ دانشجوی پسر در ۱۴ رشته و سه هزار و ۵۰۰ دانشجوی دختر در ۱۱ رشته رقابت می‌ کنند آليسون بکر دروازه بان تيم ملي برزيل با امضاي قراردادي به ارزش ۷۳ ميليون يورو از رم به ليورپول پيوست نیمار، ستاره برزیلی پاری سن ژرمن تایید کرد از این باشگاه جدا نمی شود و به رئال مادرید نمی رود نمایندگان ایران در مسابقات قهرمانی شمشیربازی جام جهانی چین با غلبه بر حریفان خود به صورت مستقیم به جدول ۶۴ نفره سابر انفرادی صعود کردند
کد خبر: ۵۳۳۹۱۲
تاریخ انتشار: جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۹
نتایج تحقیق درباره ۳۲ نوع سرطان در ۱۹۵ کشور جهان بین سال های 2005 تا 2015 میلادی، از افزایش چشمگیر تعداد موارد بروز سرطان در این مدت حکایت می کند به طوری که این افزایش در کشورهای توسعه نیافته حدود 50 درصد بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علی قنبری مطلق، رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مراحل پیشگیری و درمان سرطان در برنامه نبض شبکه خبر گفت: در سال 2012 سالیانه 14 میلیون مبتلا به سرطان در جهان داشتیم و در کشور ما بیش از 100 هزار سرطانی در سال به آمار سرطانی ها افزوده می شود 5 سال پیش این آمار  85 هزار نفر بود.
 
وی مهمترین علت افزایش سرطان در جهان و به ویژه ایران را افزایش امید به زندگی دانست و گفت یعنی امید به زندگی از 50 سال به 85 سال رسیده است و افزایش سن در کنار عوامل دیگر احتمال ابتلا به سرطان ها را بالا می برد.
 
دکتر مطلق گفت: شیوه ناسالم و عوامل محیطی هم در ابتلا به سرطان مهم است و از دیگر عوامل ابتلا به سرطان ،افزایش وزن و چاقی است در ایران بیش از نیمی از جمعیت افزایش وزن دارند. 
 
دکتر مطلق گفت: مصرف میوه و سبزیجات باید 5 وعده در روز باشد که رعایت نمی شود.
 
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری است.
 
به گفته این مسئول وزارت بهداشت : با فعالیت بدنی مناسب و رژیم غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش داد.
 
دکتر مطلق گفت : نوع مواد غذایی هم مهم است و کالری بالا در ایجاد سرطان نقش دارد به ویژه چربی های اشباع شده  در ایجاد سرطان نقش دارند و غذاهای کبابی سوخته و غذاهای داغ و مایعات داغ در ایجاد سرطان موثرند.
 
او با اشاره به عوامل محیطی موثر بر سرطان گفت: شیوه زندگی از نقش عوامل محیطی مهمتر است مثلا میزان مصرف انرژی در کشور ما دو برابر جهانی است و میزان تولید گاز CO2 هفت برابر جهانی است و ما به لحاظ مصرف سوختهای فسیلی درصد بالاتری داریم .
 
دکتر مطلق هم چنین اهمیت تشخیص زود هنگام سرطان را یادآور شد و افزود: یکی از ابعاد پیشگیری از سرطان همکاری بین بخش های مختلف کشور اعم از تولیدی و اقتصادی و ... است.
 
دکتر مطلق همچنین درباره ثبت سرطان گفت: ثبت سرطان یکی از فرایند های پشتیبان درمان سرطان است که از 15 سال گذشته انجام می شده است.

او افزود:  طی 4 سال گذشته ما موضوع ثبت سرطان را در سراسر کشور یکپارچه کردیم و در مرحله ای دیگر نیز ثبت سرطان را جزئی از فرایند مراقبت درنظر گرفته ایم که در 6 ماه آینده وارد این فرایند می شویم.
 
دکتر محمدعلی محققی – رئیس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز گفت: در سال 2012 چهار نوع سرطان که قابل پیشگیری هستند تشخیص داده شد: سرطان ریه ، سینه ، پروستات، معده.

دکتر محققی گفت: آمار سال 2030 حاکی است که بین 8 تا 10 میلیون از موارد ابتلا به سرطان ها قابل پیشگیری هستند و به همان نسبت مرگ و میر هم کاهش می یابد.
 
رئیس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بزرگترین عامل منتهی به سرطان سیگار و دخانیات است و نیمی از موارد مرگ و میر و سرطان هم مربوط به الکل است.
 
دکتر محققی یکی دیگر از عوامل مهم ابتلا به سرطان را افزایش وزن و چاقی ذکر کرد.
 
رئیس مرکز تحقیقات سرطان انستیتو کانسر دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در کشورهای کمتر توسعه یافته این موارد بیشتر است عادت های ناسالم در تغذیه مثل مصرف کم میوه و سبزیجات و مصرف زیاد نمک و عفونتهای ویروسی و عفونت بی همگی در کشورهای کمتر توسعه یافته رایج است.
 
دکتر محققی گفت : طبق برنامه سازمان بهداشت جهانی ، همه کشورها باید برنامه کنترل سرطان داشته باشند از دو طریق: اول برنامه پیشگیری از سرطان که در طول زمان بتواند از سرطان جلوگیری کند و دوم غربالگری و تشخیص زودرس سرطان است که در مراحل اولیه بتوانند سرطان را تشخیص دهند و درمان کنند که در این صورت درمان و علاج قطعی است و هزینه درمان نیز کمتر می شود و مثال بارز این بخش سرطان سینه و سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ است.

 دکتر محققی درباره ثبت سرطان نیز گفت: متولی ثبت سرطان وزارت بهداشت است و از طریق دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور انجام می شود.

این مسئول با اشاره به اهمیت ثبت سرطان افزود: آمار دقیق ثبت سرطان به برنامه ریزی مناسب برای پیشگیری و درمان سرطان ها بسیار کمک می کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۹°    ۴۱°