گفتگوی 18:30/ برخورد با عرضه کنندگان قلیان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:29 - شنبه 01 ارديبهشت 1397
تيراندازي شديد نزديک کاخ پادشاه سعودي در رياض گفته مي شود پادشاه سعودی با يک کامیون به خارج از کاخ فراري داده شده است برخی از احتمال کودتا در این کشور خبر می دهند
خبر مهم
کد خبر: ۵۳۸۶۹۰
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۳
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه قوانین موجود برای مبارزه با عرضه قلیان کافی است اعلام کرد با هماهنگی هایی که صورت گرفته از چند روز آینده با عرضه کنندگان قلیان برخورد می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، صادق حضرتی رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در برنامه گفتگوی  18:30شبکه خبر با انتقاد از عرضه قلیان در واحدهایی که مواد غذایی عرضه می کنند گفت: برخورد با عرضه کنندگان قلیان با الویت آنهایی که مجوز ندارند شروع خواهد شد.
او در ادامه افزود: 10 سال است که قانون برخورد با عرضه قلیان در صنوف مختلف صادر و 9 سال هم هست که شیوه نامه قانونی آن به نگارش درآمده است اما زمانی که فشار افراد و اصناف وارد می شود موجب می شود تا دولت و نماینده مجلس کار مبارزه را رها کنند. 

حضرتی گفت: همه می دانند که قلیان برای سلامت به شدت مضر است بنابراین مشکل ما بحث علمی نیست بلکه فرهنگ استفاده از قلیان است که به پدیده ای تفریحی در بین خانواده ها تبدیل شده و جایگزینی هم برای آن دیده نشده است.

او گفت: وزارت بهداشت باید در طی 10 سال آینده 25 درصد از مرگ میرهای قابل کنترل را کاهش دهد که از جمله راه های آن کاهش مصرف قلیان در بین جوانان است.

حضرتی افزود: در 5 سال گذشته مصرف سیگار کمتر شده اما در مقابل مصرف قلیان بیشتر شده است بنابراین راهکار ما برای برخورد با این پدیده شوم پلکانی و با اولویت باید صورت بگیرد.

در ادامه برنامه محمدرضا مسجدی دبیرکل مبارزه با استعمال دخانیات گفت: دزدی خلاف روشن است،همگان هم می دانند که باید با آن مبارزه کرد، حال قلیان هم دزدی سلامت است و این موضوعی است که همه می دانند، ما مخالف سود و زیان مردم نیستیم اما با دزدیدن سلامتی مردم مخالفیم.

او افزود: طرح جمع آوری طرحی ادامه دار است اما متاسفانه در وسط کار به دلیل فشار اصناف و افراد بعضا شاهد عقب نشینی مسئولین در این زمینه هستیم.

مسجدی گفت: حداقل 6 آیین نامه صادر شده که نشان می دهد هیچ قهوه خانه ای در تهران مجوز عرضه قلیان ندارد، آنهایی هم که داشتند باید در مدت یکسال جمع می شدند، این قانون برای سه سال پیش بوده که متاسفانه عملیاتی نشده است.

دبیرکل مبارزه با استعمال دخانیات گفت: در قلیان مواد اعتیادآور و مخدر پیدا شده، ما مخالف قهوه خانه و سفره خانه سنتی نیستیم ما مخالف سرو قلیان در این مراکز هستیم.

او گفت: ما در کشور مواد غذایی خوب داریم و اصناف باید در این باره فکر کنند نه اینکه از قلیان دفاع کنیم.

مسجدی افزود: بزرگترین مشکل ما فرار از قانون است، اگر عده ای کار خلافی مرتکب می شوند باید جلوی آنها ایستاد، اگر صنفی آمده پروانه قلیانی را برای کسبه ای صادر کرده طبیعتا مجرم است و باید در مقابل قانون پاسخگو باشد.

او گفت: از این 1500 قلیان سرایی که مجوز دارند هیچکدام از وزارت بهداشت مجوزی کسب نکرده اند.

درستی نائب رئیس اتاق اصناف تهران در ادامه بحث گفت: قهوه خانه محلی خاص به حساب می آید و قهوه داران باید مجوز داشته باشد در غیر این صورت این مراکز پلمب می شوند.

او گفت: جمع آوری قلیان باید پلکانی و با اولویت انجام پذیرد و اول از کسانی که مجوز ندارند شروع شود.

درستی با بیان این که در موضوع قلیان نباید فقط به بحث سلامت توجه کرد زیرا سیگار و ... مواردی دیگری هم هستند که ضررشان کمتر از قلیان شاید نباشد.
 
او افزود: 1500 قهوه خانه پروانه قانونی کسب و مجوز دارند و در پروانه کسب صادر شده برای قهوه خانه و سفره خانه ها آمده که حق عرضه قلیان ندارند.

نائب رئیس اتاق اصناف تهران گفت: با مراکز بدون مجوز باید برخورد شود و با تداخل صنفی هم باید مبارزه کرد اما نباید این برخورد به گونه ای باشد که استفاده از قلیان به پدیده ای زیر زمینی تبدیل شود.

درستی با بیان این که اصناف هیچگونه تخلفی در صدور پروانه نکرده اند، گفت: شرایط پروانه کسب گرفتن کاملا مشخص است که بعضا ارگانهای مختلف نیز در صدور پروانه کسب مشارکت می کنند.

 

برچسب ها: قلیان ، دخانیات ، صنوف
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۳°    ۲۳°