برنامه دفاعی و موشکی ایرن قابل مذاکره نیست

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:49 - سه‌شنبه 22 آبان 1397
سی‌وپنجمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران با معرفی برگزیدگان بخش های مختلف به کار خود پایان داد جایزه اول بخش بخش کتاب و کتابخوانی جشنواره فیلم کوتاه تهران به فیلم «موج کوتاه» به کارگردانی محمد اسماعیلی اهدا شد جایزه بهترین فیلم هنر و تجربه جشنواره فیلم کوتاه تهران به فیلم کوتاه «روباه» ساخته صادق جوادی تقدیم شد جایزه بهترین فیلم مستند بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران به «و تابستان چه می‌گوید» ازهند اهدا شد جایزه بهترین پویانمایی بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران به «آخر هفته‌ها» از آمریکا رسید «وحشی» از کشور کانادا جایزه بهترین فیلم داستانی بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران را از آن خود کرد جایزه بزرگ بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران به فیلم «تشریح» از سیاوش شهابی رسید
کد خبر: ۵۴۰۲۶۷
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۲
سخنگوي وزارت امور خارجه تاكيد كرد: درباره برنامه موشكي و دفاعي كشورمان با هيچ كشور يا گروهي مذاكره نخواهيم كرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بهرام قاسمي در نشست خبري در پاسخ به پرسشي در خصوص طرح پيشنهاد مذاكره درباره برنامه موشكي با اتحاديه اروپا در يكي از روزنامه هاي اصلاح طلب افزود: خيلي تفاوت روزنامه ها را نمي فهمم اما اگر چنين مطلبي در رسانه اي مطرح شده باشد كه بعيد است با توجه به مواضع اصولي كشورمان درباره برنامه دفاعي ، به اين صراحت مطرح شده باشد؛ تكرار مي كنم كه برنامه موشكي و دفاعي جمهوري اسلامي ايران با هيچ كشور يا گروهي قابل مذاكره نيست.
وي اضافه كرد: اين موضع اصولي و حق جمهوري اسلامي ايران است كه درباره مسائل دفاعي خودش با تمام ويژگيهاي آن و بويژه با توجه به شرايط منطقه اي اين برنامه را پيگيري كند.
قاسمي تاكيد كرد: آنچه ديگران بايد درباره آن پاسخ دهند و در اين باره توقع وجود دارد ارسال انبوه سلاحهاي گران قيمت و پيشرفته به منطقه است و بايد زماني توليد كنندگان و صادركنندگان اين تسليحات كه با صدور آن مي توانند سبب تشديد خشونت ها شوند پاسخگو باشند كه البته در نهايت با گذر زمان شاهد آثار مخرب سياست هاي غلط خود خواهند بود.
 
 بهرام قاسمي در ادامه نشست خبري در پاسخ به اين پرسش كه آيا پس از داعش نيروهاي ما از اين كشور باز مي گردند و بازپس گيري ديگر مناطق را به ارتش اين كشور مي سپاريم، گفت:  فقط موضوع داعش مطرح نيست بلكه تروريسم مطرح است و تا ريشه كني همه گروه هاي تروريستي، نيروهاي مسلح ما در آنجا حضور دارند و اين سياست كلي ماست.
وي افزود: آنچه مربوط به مشاركت در بازسازي سوريه است مربوط به زمان دورتري مي تواند باشد زماني كه اين كشور از لوث وجود تروريست ها به طور كامل رها شود و بتواند به وضع عادي بازگردد كه در آن شرايط زمينه براي بازسازي ، توسعه اقتصادي و همكاري در عرصه هاي مختلف فراهم مي شود.
قاسمي اضافه كرد: البته هنوز راه نسبتاً زيادي تا تحقق اين هدف داريم و اين در افق كوتاه مدت ديده نمي شود به ويژه با توجه به حضور بازيگران متعدد در سوريه و تفاوت نگاه آنان به مسائل اين كشور اما در نهايت بايد صبر كرد.
وي ادامه داد: ما هر آنچه دولت سوريه درخواست كند در كنارشان هستيم و تا انتها با آنان خواهيم بود زيرا هدف ما تثبيت شرايط، مبارزه با تروريسم و پاكسازي اين كشور از وجود همه نيروهاي تروريستي است.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي همچنين درباره جزئيات توافق امريكا و روسيه در موضوع سوريه تصريح كرد : در روند تحولات و بحران سوريه شاهد رايزني كشورهاي مختلف منطقه و حتي فرامنطقه اي بوده ايم اما دولت امريكا كه در ايجاد بحران در سوريه، تشويق تروريسم و مبارزه با دولتي كه آنجا به طور قانوني مستقر است نقش بسزايي داشت.
قاسمي گفت: دولت سوريه هرگز از امريكا براي هيچ نوع همكاري دعوت نكرده بود و حضور اين كشور در سوريه به هر شكل نامشروع است.
وي افزود: اما روسيه وضع متفاوتي دارد و بنا به درخواست دولت سوريه وارد اين كشور شد و ما نيز مناسباتمان با روسيه مانند گذشته در فضايي سازنده و رايزني هاي مستمر و حتي روزمره اي در تمام شئون به ويژه درخصوص رويدادهاي سوريه داريم و براي همكاري ها، تبادل اطلاعات و هماهنگي مي كنيم.
قاسمي اضافه كرد: طبق خبرها ميان دولت روسيه و امريكا تفاهماتي شده است اما بايد صبر كرد شايد بتوانيم در آينده توضيحات بيشتري را مطرح كنيم اما در شرايط كنوني بيش از اين وارد نمي شوم.
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درخصوص ارتباط ميان سفر وزير خارجه انگليس به تهران با پرونده خانم نازنين زاغري گفت: ارتباطي ميان اين دو موضوع نيست، موضوع خانم زاغري موضوعي قضايي است كه در اختيار دستگاه قضايي و امنيتي قرار دارد و در اين مسير محكوميتي را دريافت كرده است كه طبق قوانين كشورمان روند محكوميتش را طي مي كند.
وي افزود: موضوع سفر وزير خارجه انگليس به تهران از قبل مطرح بوده است و ربطي به اظهارات اخيرش درباره خانم زاغري و انتقادها از او ندارد ما طيف وسيعي از مسائل را با لندن داشته ايم و در دوره اخير نيز با توجه به رويدادهاي مثبت در روند ارتباطات دو كشور، درباره مسائل مختلف در حوزه روابط دوجانبه و رويدادهاي منطقه اي و بين المللي و نيز موضوعات مرتبط با برجام بايد رايزني كنيم.
قاسمي گفت: در تماس تلفني اخير وزاري خارجه دو كشور مجموعه مسائل دوجانبه و بين المللي مطرح شد و طرف انگليسي درباره خانم زاغري هم صحبتي كرد كه آقاي ظريف پاسخ لازم را داد و اظهار داشت با توجه به مسائل انسان دوستانه با آنكه مسئله خانم زاغري، موضوعي قضايي است پيام او را به دستگاه قضايي منتقل و در اين باره مساعدت مي كند.
وي افزود: اين موضوع داخلي و تبليغاتي انگليس است كه با سر و صدا همراه بود و ما خيلي نبايد در آن وارد شويم. 

­سخنگوي وزارت امور خارجه همچنین تاكيد كرد: اقدامات و فشارهاي محور غربي عربي عليه جمهوري اسلامي ايران به بهانه هاي موشكي يا اتهام مداخله ايران در امور كشورهاي منطقه حتماً با شكست مواجه مي شود.
 بهرام قاسمي گفت: ايران دخالت در كشورهاي عربي ندارد و آنچه مطرح مي شود كذب است اين سياست اصولي ماست كه همه بر آن واقفند و اين سخني بي ربط است كه به علت شكست هاي پي در پي برخي كشورهاي منطقه و فرا منطقه مطرح مي شود.
وي افزود: آنان در مخمصه دچار گرفتاري شدند و براي جبران شكست هايشان و حفظ آبرو ناچارند به برخي فرافكني ها و ايجاد اتهام عليه ديگران اقدام كنند تا بر شكست هاي مستمرشان در يمن، سوريه، عراق و لبنان سرپوش بگذارند به اين علت به فرافكني و اقدامات تبليغاتي روي آوردند كه البته شكست مي خورند و علائم اين شكست قابل مشاهده است.
قاسمي تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران قطعاً سياست هايش را تغيير نخواهد داد و براساس سياست هاي سابق خود حركت خواهد كرد و مسائل موشكي و برجام نيز به هيچ عنوان قابل مذاكره نيست پرونده برجام مختومه است و چيزي به آن افزوده يا از آن كاسته نمي شود و ما با هيچ كشور و گروهي در اين باره صحبت نمي كنيم.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي افزود: اين موضوعي است كه مجموعه كشورها، قدرت ها و سازمان ملل متحد به آن واقفند كه برجام پابرجاست و كسي نمي تواند آن را تضعيف كند مگر با تخطي از تعهدات و بدعهدي ها و نيز كم رنگ كردن آنها براي كشورمان اما سياست هاي كلان جمهوري اسلامي ايران قطعاً تغيير ناپذير است.
وي بار ديگر تاكيد كرد: معانداني كه در اين چارچوب تلاش مي كنند قطعاً با شكست فاحش مواجه خواهند شد.
قاسمي همچنين در پاسخ به پرسشي درباره مشكلات بانكي دانشجويان ايراني در چين گفت: مذاكرات در اين باره در سطوح مختلف سياسي، اقتصادي و بانكي ادامه دارد و هنوز برخي مشكلات حل نشده و باقيست اما تلاش ها ادامه خواهد يافت تا مشكلات برطرف شود.
وي همچنين درباره مشكلات مشابه بانكي براي ايرانيان در امارات گفت: اطلاعات دقيقي در اين باره ندارم و فقط ديشب و امروز اطلاعات محدودي در برخي شبكه هاي مجازي ديدم اما فكر مي كنم در امارات مشكل جدي نيست و حداكثر به يك يا چند بانك مربوط مي شود.
قاسمي افزود: با توجه به حجم فعاليت تجار ما در امارات نبايد به سمت مشكل حركت كنيم و حداقل در اين حوزه عقلانيت بايد وجود داشته باشد.
وي همچنين درباره نتايج سفر اخير وزير امور خارجه به ازبكستان و تاجيكستان گفت: سفر به اين دو كشور در زمان درست و با نتايج مطلوب و موفق بود كه بايد انجام مي شد البته يكي از اهداف اصلي اين سفر حضور در كنفرانس امنيت و توسعه پايدار در آسياي مركزي بود.
قاسمي برگزاري اين اجلاس را ابتكاري مطلوب از جانب دولت ازبكستان براي گفتگو درباره توسعه در آسياي ميانه، نحوه مبارزه با تروريسم و رفع نگراني هاي آسياي ميانه از تهديدات برشمرد و گفت : آقاي ظريف نيز سخنراني بسيار خوبي داشت كه با استقبال مواجه شد.
سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: در كنار اجلاس ديدار مهمي نيز با رئيس جمهور ازبكستان در فضايي صميمانه و بسيار سازنده انجام شد كه دو طرف درباره طيف وسيعي از همكاري ها بويژه در عرصه هاي سياسي اقتصادي مذاكره داشتند و دولت ازبكستان نيز اشتياق خوبي در اين باره داشت.
وي افزود: مقرر شد هيئت هاي دو طرف در چند ماه آينده با سفر به پايتخت هاي دو كشور تبادل نظر كنند همچنين با توجه به دعوت از آقاي روحاني براي سفر به ازبكستان زمينه هاي لازم براي اين سفر وجود دارد و تفاهم شد تا در سفر رئيس جمهور كشورمان تفاهمات هيئت هاي دو كشور تبديل به سند و امضا شود.
قاسمي گفت: در سفر آقاي ظريف به ازبكستان همچنين فرصتي براي ديدار با خانم موگريني فراهم شد و دو طرف درباره مسائل مختلف اعم از برجام، مسائل منطقه، آسياي ميانه و لبنان گفتگوهاي مبسوطي داشتند.
وي افزود: در تاجيكستان نيز پس از كندي در آمد و شد مقامات دو كشور ديدارهاي خيلي خوبي انجام شد و آقاي ظريف ديدار مفصل تري با رئيس جمهور اين كشور داشت كه در فضايي مثبت و سازنده مسائل و موضوعات مدنظر دو كشور با صراحت مطرح و بررسي شد و دو طرف تفاهم نسبي درباره بسياري از مسائل پيدا كردند.
قاسمي اضافه كرد: در اين كشور نيز مقرر شد در ماههاي آينده برخي تبادلات و آمد و شدها را داشته باشيم و روند جديدي را در روابط دوجانبه آغاز كنيم.
وي گفت: بر اين اساس اين هفته كميسيون مشترك اقتصادي دو كشور به رياست وزير نيرو در دوشنبه پايتخت تاجيكستان برگزار مي شود كه گام بلندي براي تفاهمات و همكاري هاي همه جانبه بويژه در حوزه اقتصادي است.
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره سفر اخير وزير خارجه ارمنستان به سرزمين هاي اشغالي و ديدار با مقامات رژيم صهيونيستي و تحركات رژيم اشغالگر قدس در اطراف مرزهاي كشورمان اظهار داشت: هر آمد و شدي الزاماً به معني نزديكي روابط نيست. ما روابط خوبي با ارمنستان حتي از پيش از استقلال اين كشور داشته ايم.
قاسمي افزود: ارمنستان سياست هاي خودش را پيگيري مي كند و ما در صدد تحميل خواسته هايمان بر كشورها نيستيم و در رفتار سياسي آنان نيز دخالت نمي كنيم.
وي تصريح كرد: اما با شناختي كه از رژيم صهيونيستي داريم مطمئنيم آنان اين نوع رفتارها را براي كمك به توسعه، ثبات و امنيت منطقه انجام نمي دهند و ما حتماً با شك و گمان به اين رفتار صهيونيست ها مي نگريم.
قاسمي گفت: در عين حال به دوستان ارمني خود توصيه مي كنيم كه با دقت بيشتري به رفتارهاي رژيم صهيونيستي در قبال مجموعه كشورهاي قفقاز و آسياي ميانه بنگرند گرچه دوستان ارمني ما آگاهي لازم را دارند و به اين هشدارها توجه مي كنند.
وي ابراز اميدواري كرد: كه دولت ارمنستان در مسير درست حركت كند و احتياط لازم را در اين باره داشته باشد اما ما همچنان روابط خود را با اين كشور خواهيم داشت و با توجه به نوع روابط مان، ديدگاه هايمان را از طرق مختلف به آنان منتقل مي كنيم.
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره سفر هيئت اقتصادي اروپا به تهران گفت: اين سفر در نوع خود مهم است كه البته نخستين سفر نبوده است و آخرين آن هم نخواهد بود زيرا مناسبات ما با تك تك كشورهاي اروپايي و مجموعه اتحاديه اروپا از ديرباز برقرار و بويژه پس از حل و فصل موضوع هسته اي صفحات جديدي در روابط دو طرف گشوده شده است.
قاسمي با اشاره به اشتراكات فراوان ايران با اتحاديه اروپا براي همكاري هاي دوجانبه افزود: دو طرف در موضوع برجام و مسائل منطقه اي و بين المللي همكاري دارند كه اميدوارم اين روند ادامه يابد البته اتحاديه اروپا جاي خود را دارد اما در همكاري با اين اتحاديه، خود اين مجموعه را در نظر داريم و قرار نيست روابط با آنان را جايگزيني براي روابط با ديگران تلقي كنيم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۱°