گفتگوی 18:30/حراج سکه و تاثیر آن بر بازار

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
04:10 - يکشنبه 01 بهمن 1396
رئیس سازمان امور مالیاتی (درباره الکترونیکی شدن نظام مالیات): هم اکنون سامانه ثبت نام مالیات ۱۰۰ درصد الکترونیکی است تقوی نژاد در تیتر امشب: بالغ بر ۹۰ درصد اظهارنامه ها به صورت الکترونیک دریافت می شود سامانه مجوز و پرداخت، الکترونیکی شده و کاغذ به زودی از نظام مالیاتی حذف خواهد شد؛ با این کار اقدامات بزرگ نظام مالیاتی برای مردم معلوم خواهد شد رئیس سازمان امور مالیاتی: سامانه املاک به صورت آزمایشی در حال تنظیم است و تا پایان سال سراسری می شود در زمینه املاک برنامه این است که در سال آینده به دفترخانه ها واگذار شود و مردم از مراجعه به مراکز مالیاتی بی نیاز خواهند شد
کد خبر: ۵۴۳۶۸۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۰
رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور گفت: اگرچه قیمت سکه در هفته‌های گذشته دچار حباب شد، اما طبیعی است که چنین حبابی در بازار طلا ایجاد نخواهد شد و بازار طلا هیچ گونه حبابی ندارد و نخواهد داشت، چرا که قیمت آن طبق قیمت‌های جهانی و نرخ ارز تعیین می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور در برنامه گفتگوی 18:30 با بیان اینکه کار حراج سکه بسیار موثر بوده و از حبابی شدن قیمت های آن جلوگیری کرده است، تاکید کرد: این حراج به نوعی توزیع سکه است، چرا که بانک مرکزی متولی بازار سکه و ارز کشور است و می‌تواند با استمرار این طرح‌ها، شرایط رسیدن قیمت به نقطه تعادل را فراهم کند.
 
وی افزود: اگرچه قیمت سکه در هفته‌های گذشته دچار حباب شد، اما طبیعی است که چنین حبابی در بازار طلا ایجاد نخواهد شد و بازار طلا هیچ گونه حبابی ندارد و نخواهد داشت، چرا که قیمت آن طبق قیمت‌های جهانی و نرخ ارز تعیین می‌شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: این مقدار تفاوت ها اگر تدریجی باشد قابل چشم پوشی و منطقی است، چون با توجه به در پیش بودن اعیاد و افزایش تقاضای طلا، که از هفته پیش شروع شده این تقاضاها دیگر در حد تقاضای خرد نبود و این عرضه به موقع صورت گرفت.
 
گفتگوی 18:30/حراج سکه و تاثیر ان بر بازار
وی علت این اقدام بانک مرکزی را تنظیم بازار و کاهش بهای سکه عنوان کرد و گفت: بهای سکه طی روزهای آینده باز هم کاسته خواهد شد؛ اما اگر بانک کارگشایی زودتر از این یعنی حدود دوهفته قبل این اقدام را ترتیب می داد این مشکلات به وجود نمی آمد و حباب تقاضا این طور نمی شد.
 
او با بیان اینکه یکی از وظایف بانک مرکزی در زمان افزایش بهای سکه به صورت حبابی حراج سکه در بانک کارگشایی است، تصریح کرد: پیش از این نیز حراج در این بانک به طور دوره ای انجام می شد اما مدتیست که این شیوه منسوخ شده که البته دلیل آن هم نبود تقاضای لازم برای سکه ها بود که از سرگیری این طرح پس از برگزاری حراجی اخیر، ضروری به نظر می رسد.
 
 
مسعود سلیمانی مدیرعامل بانک کارگشایی دیگر میهمان برنامه درگفتگوی تلفنی اعلام کرد: پس از ایجاد حباب در بازار سکه و بلافاصله پس از عرضه آن، متقاضیان یکباره هجوم آوردند که با اقدام به موقع بانک کارگشایی تا حدود زیادی از پیشروی این شرایط جلوگیری شد.
 
او افزود: اما در لحظه نمی شود تاثیر این اقدام را در بازار دید، بلکه به چند روز زمان نیاز هست تا از هجوم متقاضیان کاسته شود.
 
 گفتگوی 18:30/حراج سکه و تاثیر ان بر بازار
 مدیرعامل بانک کارگشایی سپس  از فروش 1630 نیم‌سکه و 880 سکه تمام در دومین حراجی این بانک خبر داد و افزود: در حراجی دیروز بالاترین نرخ برای نیم‌سکه 671 هزار تومان و پایین‌ترین 661 هزار تومان بود.

وی استقبال خریداران را مناسب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به اینکه حراج دیروز خارج از چارچوب تعیین‌شده و به‌صورت فوق العاده بوده است اما میزان استقبال مطلوب بود.

سلیمانی با بیان اینکه، در بازار طلا و سکه یک سیستم خودکنترلی وجود دارد، گفت: اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد ما به نقطه تعادل می رسیم و در صورتی که حراجی در زمان خودش انجام شود مشکلات بعدی ایجاد نمی شود.
 
 مدیرعامل بانک کارگشایی ادامه داد: اگر قیمت های طلا و سکه را بررسی کنیم می بینیم که 10.2 درصد افزایش داشتیم که اگر این میزان افزایش درست هدایت شود، سرمایه های سرگردان را جذب خواهد کرد.
 
او افزود: بهتر است این کار بانک کارگشایی تداوم داشته باشد تا آرامش بیشتری بر فضای اقتصاد کشور حاکم شود.
 
سلیمانی اعلام کرد: فعلا این طرح در شعبه اصلی تهران برگزار شده که اگر نیاز شود شعب حراجی را به شهرستان ها هم تسری می دهیم.

او گفت: به‌زودی فروش شمش‌های یک گرمی، 2.5 گرمی، 5 گرمی، 10 گرمی و یک اونسی به وسیله بانک کارگشایی عرضه می‌شود و این عرضه می‌تواند بر قیمت ربع سکه و سکه گرمی تاثیر بگذارد.
 
رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس دیگر میهمان تلفنی برنامه در تشریح این اقدام بانک مرکزی گفت: در همه جای دنیا در هنگام بروز بحران های اقتصادی دولت مداخله می کنند و این کار بانک کارگشایی اقدامی مقطعی بود و این بانک در زمانی که نوسانات شدید بود و حباب بیشتر نمود داشت باید وارد عمل می شد.
 
او افزود: سپس در ادامه این اقدامات تقاضاها مدیریت می شد و ساختار به سمت فضای کسب و کار پیش می رفت، که البته به نظر من برگزاری حراج در میان و بلندمدت پاسخگو نیست.
 
گفتگوی 18:30/حراج سکه و تاثیر ان بر بازار
او ادامه داد: بانک مرکزی برای چنین شرایطی باید برنامه ای از قبل پیش بینی شده ای داشته باشد. دولت هم برای بلند و میان مدت برنامه های مشخصی داشته باشد.
 
او گفت: در این حراجی روشن شد که نقدینگی سرگردان متقاضیان به این عرصه هدایت شد اما دولت در بحث مدیریت نقدینگی ضعیف است
و پروژه های کلان ما هم متاثر از این سرگردانی است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۱۲°