گفتگوی 18:30/ دوره زمانی کارت های بازرگانی یک ساله شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
16:56 - سه‌شنبه 03 بهمن 1396
رئیس مجلس در دیدار رئیس رسانه ملی و جمعی از کارگردانان برجسته سریال‌های فاخر: از کارهای نمایشی صداوسیما که برای عرصه فرهنگی کشور بسیار مهم و اثر گذار است حمایت می‌کنیم لاریجانی: رئیس سازمان صدا و سیما تقریباً همه آدم‌های کار بلد و با تجربه حوزه نمایش را دورهم جمع کرده‌ است رئیس سازمان صداوسیما نیز بر ضرورت حمایت از نخبگان فرهنگی و کارهای مؤثر فرهنگی و فاخر تلویزیون با هدف تقویت هویت و فرهنگ اسلامی- ایرانی تاکید کرد سخنگوی دولت: درباره دفاع موشکی با کسی مذاکره‌ نشده و نخواهد شد دیوان عدالت اداری، اخذ "هزینه خدمات مستمر" از مشترکان گاز را ابطال کرد "هزینه خدمات مستمر" در قبوض جدید گاز، جایگزین آبونمانی شده که آن را نیز دیوان ابطال کرده بود معاون نظارتی بانک مرکزی: تا پایان بهمن با همه سپرده‌گذاران موسسات مالی غیرمجاز تسویه حساب می شود وزير جهاد کشاورزي و رئيس سازمان محيط زيست از کانال آبرسان به عرصه‌هاي فوق بحراني جنوب شرق اهواز ديدن کردند وزير جهاد كشاورزي: حداكثر تا ۲ روز آينده آب از اين كانال ۴۷ كيلومتري به تالاب منصوريه وارد مي شود حجتی: نهال‌کاری و مرطوب‌سازی کانون ‌های ریزگرد جنوب شرق اهواز امسال به پایان می‌رسد رئيس سازمان برنامه و بودجه: نرخ بيکاري در شش ماه اول امسال به ۱۱/۷ درصد تقليل پيدا کرد نوبخت: در شش ماه اول امسال ۷۹۵ هزار نفر مشغول به کار شدند رئيس سازمان برنامه و بودجه: ۱۸۱ هزار نفر از بيکاران سال‌هاي گذشته نيز مشغول به فعاليت شدند نوبخت: در ۶ ماه نخست امسال رشد اقتصادي با نفت ۵/۶ درصد و بدون نفت ۶ درصد بود رئيس ديوان محاسبات: در ۸ ماهه امسال ۲۹ درصد جمع کل درآمدهاي بودجه تحقق نيافته است عادل آذر: در اين مدت منابع عمومي درآمدي دولت، ۸۴ درصد تحقق يافته که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد رشد داشته است رئيس ديوان محاسبات: تاکنون ۳۰ هزار ميليارد تومان به خاطر فرار مالياتي خسارت ديده‌ايم عادل آذر: در حال حاضر فقط ۱۰ درصد گمرک‌ها به سيستم X-Ray مجهز هستند رئيس ديوان محاسبات: تنها ۸ درصد پروژه‌هاي عمراني به بخش خصوصي واگذار شده است با کانال شبکه خبر به روز باشید: irinn_channel@ سامي عنان رئيس سابق ستاد ارتش مصر و نامزد احتمالي انتخابات رياست جمهوري این کشور به اتهام نقض قوانين بازداشت شد نیروهای آل خلیفه در هجوم به منطقه الدراز ۲۵ نفر از جمله"سید عدنان سید هاشم" از روحانیون سرشناس را بازداشت کردند دیلی اکسپرس: پس از سرقت تانکر ۳۴ هزار لیتری مواد شیمیایی در بلژیک، پلیس های ضد ترور اروپا در آماده باش قرار گرفتند معاون رئيس جمهور آمريکا در ديدار با رئيس رژیم صهیونیستی: زمان تغيير توافقنامه هسته اي ايران فرا رسيده است پليس لبنان متهم انفجار هفته پيش صيدا را كه به تركيه گريخته بود در فرودگاه بيروت از نيروهاي امنيتي تركیه تحويل گرفت انفجار خودروي بمب گذاري شده يكشنبه گذشته در صيدا به مجروح شدن "محمد حمدان" از اعضاي حماس منجر شد هشدار سونامی که پس از ­زمین لرزه ۸/۱ ریشتری در آلاسکا صادر شده بود لغو شد با کانال شبکه خبر به روز باشید: irinn_channel@
کد خبر: ۵۴۴۸۴۰
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۵
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: کارت بازرگانی ابزاری است که باید با سیاست گذاری ها و قوانینی که وضع می شود بتوانیم راههای دور زدن قانون و فرار مالیاتی را ببندیم بنابراین کارت های جدید برای کنترل بیشتر در دوره زمانی یکساله صادر می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: کارت بازرگانی ابزاری است برای کنترل واردات، صادرات و شناسایی افرادی که در یک حوزه تخصصی فعالیت می کنند. در دو دهه گذشته روش جدیدی اتفاق افتاده که افرادی که هیچ عنوان  در فعالیت های اقتصادی نیستند و هیچگونه اطلاعاتی از وضعیت و تعهدات قانونی اخذ کارت ندارند، با مدارکی که قانون تعیین کرده با ثبت شرکت مراجعه می کنند و کارت بازرگانی دریافت می کنند. هرکس که دفتر بازرگانی ثبت کند یا فعالیت اقتصادیی خود را در ثبت شرکت داشته باشد و پرونده مالیاتی تشکیل دهد می تواند کارت بازرگانی بگیرد.
گفتگوی 18:30/ کارت های بازرگانی یکبار مصرف دیگر صادر نمی شود 
او افزود: مجددا قانون بازبینی شده و کارت بازرگانی به سه فعالیت محدود شده است. امروز اگر گفته می شود خانمی در شهرستانی بدهی دارد همان فردی است که درخواست کارت داده ولی کارت را به شخصی داده است که از آن سواستفاده کرده و قانون دارنده کارت را می شناسد و دارنده کارت مسئول است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در ادامه گفت: به دلیل نبود زیرساخت ها کارت های بازرگانی سوری صادر  شده است. در دولت نهم و دهم کارت های 5 ساله هم صادر می شد اما برای کنترل بیشتر کارت های جدید یکساله صادر می شود. در این بازه زمانی اگر کارت تمدید نشود بدین معنی است که مفاصاحساب مالیاتی اخذ نشده و بدهی ها پرداخت نشده است و در اصل کارت سوری تلقی می شود.
 
او در ادامه گفت: کسانی که از کارت های بازرگانی سواستفاده می کنند بیشتر برای فرار مالیاتی است. وقتی از افرادی که شناختی نسبت به کارت بازرگانی ندارند سواستفاده می شود ضعف زیرساخت ها را نشان می دهد.
او افزود: اگر زیرساخت ها درست شود کالا از ورود به گمرک تا رسیدن به دست مصرف کننده کنترل می شود. فروشنده کالا خود را موظف به صدور فاکتور فروش نمی داند و رفتارهای بین فروشنده و خریدار کالا نیز ثبت نمی شود. لاهوتی در ادامه گفت: اتفاقات جدیدی در حوزه صدور کارت افتاده است. کارتهای موردی صادر نمی شود و کاهش خلاف اظهاری و فرار مالیاتی نیز داشته ایم.
 
لاهوتی در ادامه درباره معزل اصلی کارت های بازرگانی گفت: معتقدم اگر فعالیتی برای شفاف سازی کار اقتصادی شروع می شود باید در همه جهات حرکت کنیم. زیرساخت های مالیاتی نیز باید همراه با مراحل کار پیش رود. در حال حاضر گمرکات مالیات علی الحساب دریافت می کنند که این حرکتی است که می تواند تا حدودی جلوی فرار مالیاتی را بگیرد. کارت بازرگانی ابزاری برای اخذ مالیات نبوده است. ابزاری هم برای دریافت بدهی واحد تولیدی و تامین اجتماعی نبوده است به دلیلی که نتوانسته ایم شناسایی دقیقی داشته باشیم برای احقاق حقوق دولت از این راه استفاده کرده ایم.
او در ادامه گفت: ما از ظرفیت تشکل ها در این راه غافل شده ایم چون الزام عضو بودن در تشکل منوط به دریافت کارت بازرگانی در قانون ذکر نشده است بنابراین موضوع تشکل ها و انجمن ها می توانند برای شناسایی اهلیت افراد کمک کنند. یکی از ظرفیت ها در کشور شناسایی تشکل ها و ظرفیت ها است.

لاهوتی در ادامه گفت: یک سال و نیم گذشته اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت  به صورت  مشترک بعد از کار کارشناسی که انجام دادند پیشنهادی به وزارت صنعت معدن و تجارت دادند که با استقبال بخش خصوصی و سازمان توسعه تجارت مواجه شد اما چون از طرف وزارت صنعت معدن و تجارت به دولت ارائه نشد که مصوب شود این کار به تاخیر افتاد که اتاق بازرگانی این کار را به دولت پیشنهاد شده تا مصوب شود.
 کارت بازرگانی ابزاری است که باید با سیاست گذاری ها و قوانینی که وضع می شود بتوانیم راه های دور زدن قانون و فرار مالیاتی را ببندیم.
 
  علی آبادی مدیرکل دفتر مقررات صادرات در ارتباط تلفنی گفت: در فرودین ماه بخشنامه ای صادر شده که هیچ گونه کارت موردی صادر نشود.  او افزود: در حال حاضر بر اساس آیین نامه جدید با مکاتبه با گمرک و عدم مطالبه کالای بازرگانی انجام می شود. در گذشته این کارت ها صادر می شود اما در حال حاضر کارت موردی و  یکبار مصرف نداریم تنها مورد برای صادرکنندگان مبتدی است که در قانون نیز پیش بینی شده است. در کمیته پالایش کارت های بازرگانی که استفاده نمی شود مانیتور می شود که اگر چنین مواردی دیده شود کارت بازرگانی باطل می شود.
گفتگوی 18:30/ کارت های بازرگانی یکبار مصرف دیگر صادر نمی شود 
علی آبادی افزود: چون اتاق بازرگانی مدارک را می گیرد و کنترل می شود و با تایید سازمان معدن و تجارت کارت صادر می شود هیچ زد و بندی در این مراحل وجود ندارد اما اگر کارت گرفته شده به شخص دیگر واگذار شود ممکن است مشکلاتی پیش آید و اگر چنین موردی دیده شود و محرز شود در اولین قدم کارت باطل می شود و با شخص متخلف برخرود می شود. از یکسال و نیم پیش کمیته ای در شهرستان ها تشکی لشده که مراحل را پیگیری و کنترل می کند. واگذاری کارت با وکالت ایرادی ندارد ولی اگر مورد مشاهد ه شود که کارت مورد استفاده غیر قرار گرفته این اختیار را دارند که کارت را باطل کنند.
 
 علی آبادی در ادامه گفت: آیین نامه رتبه بندی کارت بازرگانی در صورت تصویب بخش عمده ای مشکلات را حل می کند. آیین نامه صدور و تمدید کارت بازرگانی هم به دولت پیشنهاد شده که مجموعا مکمل هم هستند و مشکلات را تا حدود زیادی برطرف خواهد کرد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۵°