گفتگوی 18:30/ دوره زمانی کارت های بازرگانی یک ساله شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:24 - جمعه 27 مهر 1397
رویترز: گروه ویژه اقدام مالی (FATF ) در نشست پاریس به ایران تا فوریه سال آینده (۴ ماه دیگر) برای تکمیل اصلاحات فرصت داد سخنگوی وزارت خارجه با استقبال از تصمیم گروه ویژه اقدام مالیFATF در تمدید تعلیق ایران از فهرست کشورهای مشمول اقدامات سخت مقابله ای مالی و بانکی، آن را موفقیت دیگری برای دیپلماسی ایران در مقابله با تلاش های گسترده آمریکا دانست سران حاضر در اجلاس آسيا ـ اروپا در بروکسل بر لزوم حفظ توافق هسته اي و لغو تحريم ها ضد ايران تأکيد کردند مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تلاش این اتحادیه برای عملیاتی کردن سیستم مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد سفیر ایران در جمهوری آذربایجان: سه تن از ۱۲ خدمه یک کشتی باری ایرانی که در دریای خزر مسموم شده بودند جان باختند ­️سخنگوی وزارت خارجه حمله تروریستی قندهار افغانستان را محکوم و با دولت، ملت و خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد اسپوتنيک: فرمانده پليس قندهار افغانستان به دستور فرمانده کل نيروهاي ناتو کشته شده است سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان: در پی کشته و زخمی شدن مسئولان استان قندهار در یک حمله تروریستی، انتخابات مجلس این استان یک هفته به تعویق افتاد ­جنگنده های عربستان سعودی مسجد «الرحمه» در ناحیه مراوعه استان الحدیده یمن را بمباران کردند در پی قطع برق در مرزهای شمالی عربستان، الجوف و تبوک در همه بیمارستان‌های عربستان حالت فوق العاده اعلام شد سخنگوي اردوغان: نشست مشترک سران ترکیه، آلمان فرانسه و روسيه درباره سوريه، ۲۷ اکتبر (۵ آبان) در استانبول برگزار مي‌شود رئیس جمهور سوریه به برخی کشورهای منطقه و کشورهای غربی درباره ادامه دخالت در روند سیاسی سوریه هشدارداد بشار اسد در دیدار نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه: سوریه به هیچ طرف خارجی اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهد
کد خبر: ۵۴۴۸۴۰
تاریخ انتشار: شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۵
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: کارت بازرگانی ابزاری است که باید با سیاست گذاری ها و قوانینی که وضع می شود بتوانیم راههای دور زدن قانون و فرار مالیاتی را ببندیم بنابراین کارت های جدید برای کنترل بیشتر در دوره زمانی یکساله صادر می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: کارت بازرگانی ابزاری است برای کنترل واردات، صادرات و شناسایی افرادی که در یک حوزه تخصصی فعالیت می کنند. در دو دهه گذشته روش جدیدی اتفاق افتاده که افرادی که هیچ عنوان  در فعالیت های اقتصادی نیستند و هیچگونه اطلاعاتی از وضعیت و تعهدات قانونی اخذ کارت ندارند، با مدارکی که قانون تعیین کرده با ثبت شرکت مراجعه می کنند و کارت بازرگانی دریافت می کنند. هرکس که دفتر بازرگانی ثبت کند یا فعالیت اقتصادیی خود را در ثبت شرکت داشته باشد و پرونده مالیاتی تشکیل دهد می تواند کارت بازرگانی بگیرد.
گفتگوی 18:30/ کارت های بازرگانی یکبار مصرف دیگر صادر نمی شود 
او افزود: مجددا قانون بازبینی شده و کارت بازرگانی به سه فعالیت محدود شده است. امروز اگر گفته می شود خانمی در شهرستانی بدهی دارد همان فردی است که درخواست کارت داده ولی کارت را به شخصی داده است که از آن سواستفاده کرده و قانون دارنده کارت را می شناسد و دارنده کارت مسئول است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در ادامه گفت: به دلیل نبود زیرساخت ها کارت های بازرگانی سوری صادر  شده است. در دولت نهم و دهم کارت های 5 ساله هم صادر می شد اما برای کنترل بیشتر کارت های جدید یکساله صادر می شود. در این بازه زمانی اگر کارت تمدید نشود بدین معنی است که مفاصاحساب مالیاتی اخذ نشده و بدهی ها پرداخت نشده است و در اصل کارت سوری تلقی می شود.
 
او در ادامه گفت: کسانی که از کارت های بازرگانی سواستفاده می کنند بیشتر برای فرار مالیاتی است. وقتی از افرادی که شناختی نسبت به کارت بازرگانی ندارند سواستفاده می شود ضعف زیرساخت ها را نشان می دهد.
او افزود: اگر زیرساخت ها درست شود کالا از ورود به گمرک تا رسیدن به دست مصرف کننده کنترل می شود. فروشنده کالا خود را موظف به صدور فاکتور فروش نمی داند و رفتارهای بین فروشنده و خریدار کالا نیز ثبت نمی شود. لاهوتی در ادامه گفت: اتفاقات جدیدی در حوزه صدور کارت افتاده است. کارتهای موردی صادر نمی شود و کاهش خلاف اظهاری و فرار مالیاتی نیز داشته ایم.
 
لاهوتی در ادامه درباره معزل اصلی کارت های بازرگانی گفت: معتقدم اگر فعالیتی برای شفاف سازی کار اقتصادی شروع می شود باید در همه جهات حرکت کنیم. زیرساخت های مالیاتی نیز باید همراه با مراحل کار پیش رود. در حال حاضر گمرکات مالیات علی الحساب دریافت می کنند که این حرکتی است که می تواند تا حدودی جلوی فرار مالیاتی را بگیرد. کارت بازرگانی ابزاری برای اخذ مالیات نبوده است. ابزاری هم برای دریافت بدهی واحد تولیدی و تامین اجتماعی نبوده است به دلیلی که نتوانسته ایم شناسایی دقیقی داشته باشیم برای احقاق حقوق دولت از این راه استفاده کرده ایم.
او در ادامه گفت: ما از ظرفیت تشکل ها در این راه غافل شده ایم چون الزام عضو بودن در تشکل منوط به دریافت کارت بازرگانی در قانون ذکر نشده است بنابراین موضوع تشکل ها و انجمن ها می توانند برای شناسایی اهلیت افراد کمک کنند. یکی از ظرفیت ها در کشور شناسایی تشکل ها و ظرفیت ها است.

لاهوتی در ادامه گفت: یک سال و نیم گذشته اتاق بازرگانی و سازمان توسعه تجارت  به صورت  مشترک بعد از کار کارشناسی که انجام دادند پیشنهادی به وزارت صنعت معدن و تجارت دادند که با استقبال بخش خصوصی و سازمان توسعه تجارت مواجه شد اما چون از طرف وزارت صنعت معدن و تجارت به دولت ارائه نشد که مصوب شود این کار به تاخیر افتاد که اتاق بازرگانی این کار را به دولت پیشنهاد شده تا مصوب شود.
 کارت بازرگانی ابزاری است که باید با سیاست گذاری ها و قوانینی که وضع می شود بتوانیم راه های دور زدن قانون و فرار مالیاتی را ببندیم.
 
  علی آبادی مدیرکل دفتر مقررات صادرات در ارتباط تلفنی گفت: در فرودین ماه بخشنامه ای صادر شده که هیچ گونه کارت موردی صادر نشود.  او افزود: در حال حاضر بر اساس آیین نامه جدید با مکاتبه با گمرک و عدم مطالبه کالای بازرگانی انجام می شود. در گذشته این کارت ها صادر می شود اما در حال حاضر کارت موردی و  یکبار مصرف نداریم تنها مورد برای صادرکنندگان مبتدی است که در قانون نیز پیش بینی شده است. در کمیته پالایش کارت های بازرگانی که استفاده نمی شود مانیتور می شود که اگر چنین مواردی دیده شود کارت بازرگانی باطل می شود.
گفتگوی 18:30/ کارت های بازرگانی یکبار مصرف دیگر صادر نمی شود 
علی آبادی افزود: چون اتاق بازرگانی مدارک را می گیرد و کنترل می شود و با تایید سازمان معدن و تجارت کارت صادر می شود هیچ زد و بندی در این مراحل وجود ندارد اما اگر کارت گرفته شده به شخص دیگر واگذار شود ممکن است مشکلاتی پیش آید و اگر چنین موردی دیده شود و محرز شود در اولین قدم کارت باطل می شود و با شخص متخلف برخرود می شود. از یکسال و نیم پیش کمیته ای در شهرستان ها تشکی لشده که مراحل را پیگیری و کنترل می کند. واگذاری کارت با وکالت ایرادی ندارد ولی اگر مورد مشاهد ه شود که کارت مورد استفاده غیر قرار گرفته این اختیار را دارند که کارت را باطل کنند.
 
 علی آبادی در ادامه گفت: آیین نامه رتبه بندی کارت بازرگانی در صورت تصویب بخش عمده ای مشکلات را حل می کند. آیین نامه صدور و تمدید کارت بازرگانی هم به دولت پیشنهاد شده که مجموعا مکمل هم هستند و مشکلات را تا حدود زیادی برطرف خواهد کرد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۲°