بیش از 60 درصد کتاب های کمک درسی غیر استاندارد است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:40 - دوشنبه 25 تير 1397
چهار نظامی سعودی در درگیری با نیروهای یمنی درجنوب عربستان به هلاکت رسیدند سخنگوی جنبش انصارالله یمن: رژیم سعودی هزینه حملات رژیم‌صهیونیستی به غزه را پرداخته است رئیس دفتر سیاسی حماس در مراسم تشییع پیکر دو نوجوان شهید: ملت فلسطین با وجود مشکلات در مسیر پیروزی قرار دارد هنیه: راهپیمایی‌های بازگشت تا محقق شدن اهدافش ادامه خواهد یافت؛ نخستین هدف پایان محاصره غزه است هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل ضمن حمایت از راهپیمایی های مسالمت آمیز مردم غزه پایان محاصره این منطقه را خواستار شد رسانه‌هاي صهيونيستي به ناتوانی سامانه گنبد آهنين این رژیم در هدف قراردادن موشک‌های فلسطینیان اذعان کردند معترضان به کشته شدن مردی سیاهپوست به ضرب گلوله پلیس آمریکا، با نیروهای امنیتی در شیکاگو درگیر شدند فردی مظنون پس از حادثه رانندگي در ماساچوست آمریکا یک پليس و يک عابر پياده را به ضرب گلوله کشت
کد خبر: ۵۴۵۱۶۲
تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۴
گفتگوی 18:30/
مدیرکل دفتر انتشارات وزارت آموزش و پرورش گفت: از 2842 عنوان کتاب کمک درسی که از ابتدای سال 94 تا آبان ماه سال 96 به دفتر انتشارات ارسال شده تنها 763 کتاب استاندارد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
محمد ناصری مدیرکل دفتر انتشارات وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه از نظر آموزش و پرورش کتاب درسی کتابی است که در توسعه، تعمق و ساده کردن کتاب های درسی نقش داشته باشند، افزود: کتاب های کمک درسی بر حسب نوع درسی که مربوط به آن هستند تفاوت هایی دارند اما همه آنها یک ویژگی های مشترک هم دارند که باید رعایت شوند اما در بیشتر کتاب های کمک درسی موجود در بازار رعایت نمی شوند.
63درصد کتابهای کمک درسی غیر استاندارد است 
ناصری با اشاره به اینکه طبق قانون صدور مجوز کتاب درسی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است افزود: از آنجایی که اولیا برای موفقیت فرزندانشان به سمت این کتاب ها می روند وزارت آموزش و پرورش هم باید در سازگار تدوین آن نقش داشته باشد.
وی افزود: کتاب هایی که انتهای آن حل المسائل وجود دارد غیر استاندارد است زیرا روحیه تفکر و پژوهش را در  دانش آموز از بین می برد
 مدیرکل دفتر انتشارات وزارت آموزش و پرورش گفت: باوجودی که آموزش و پرورش در صدور مجوز و تدوین کتاب های کمک درسی نقش ندارد اما به ناشران راهنمایی می دهد و مالفان می توانند از سایت سامان کتاب و رشد راهنمایی دریافت کنند.
 وی با اشاره به مصوبه ای استانداردهای کتاب درسی که از سال 90 ابلاغ شده است افزود: اگر این مصوبه اجرایی شود اوضاع نا به سامان کتابهای غیر درسی به سامان می شود.
مدیرکل دفتر انتشارات وزارت آموزش و پرورش از وزارت ارشاد درخواست کرد در چاپ کتاب های درسی از کارشناسان آموزش و پرورش هم استفاده کنند و گفت: درخواست داریم برای صدور مجز حساسیت های وزارت آموزش و پرورش هم در نظر گرفته شود.
وی افزود: باید یک دفتر یا کار گروه تخصصی برای کتاب های کمک درسی تشکیل شود و وزارت فرهنگ و ارشاد هم به هر کتاب کمک درسی مجوز چاپ ندهد.
 
در ادامه برنامه همایون امیرزاده رئیس هیئت بررسی صدور پروانه نشر کتاب با اشاره به اینکه در تعریف وزارت فرهنگ و ارشاد کتاب های کمک درسی کتابی هستند که به یادگیری مضاعف کمک میکند و درک محتوا و توانایی یادگیری فرد را افزایش می دهند،گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد نیاز به بررسی محتوای کتاب های کمک درسی ندارد و تنها وظیف دارد نظارت کند که یک سری مولفه هایی که برای چاپ کتاب لازم است رعایت شود و مطابق هنجارهای جامعه باشد.
63درصد کتابهای کمک درسی غیر استاندارد است 
وی افزود: طبق قانون ما اجازه دخالت در محتوای علمی کتاب را نداریم مگر در موارد خاص مثل دامن زدن به اختلافات قومی.
رئیس هیئت بررسی صدور پروانه نشر کتاب با اشاره اینکه راه ورود به جامعه هدف کتاب های کمک درسی وزارت فرهنگ و ارشاد نیست گفت: مواردی بوده که کتاب کمک درسی قبل از تالیف کتاب درسی وارد بازار شده است که این موضوع نگران کننده است.
وی افزود: ضروری است آموزش و پرورش که با جامعه هدف این کتاب ها سرو کار دارد حضور پررنگ تری در کارگروه کتاب های کمک درسی داشته باشد.
امیرزاده گفت: ما آمادگی داریم قانون گذار را متقاعد کنیم آموزش و پرورش در صدور مجوز کتاب های کمک درسی همکاری داشته باشند.
  
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷°    ۴۱°