نگرانی عربستان از ایجاد مردم سالاری در یمن

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
01:41 - شنبه 05 اسفند 1396
هواشناسی در مناطقی از شمال، شمال شرق، مرکز و دامنه های البرز و زاگرس بارش پراکنده پیش بینی کرد سخنگوی سازمان آتش نشانی از اطفای حریق در ساختمان اداری وزارت نیرو در محدوده میدان ولیعصر خبر داد ملکی: عملیات لکه گیری و ایمن سازی محیط انجام شد با کانال شبکه خبر به روز باشید: irinn_channel@
کد خبر: ۵۴۵۷۶۸
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۰
گفتگوی 18:30/
قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: یکی از بزرگترین نگرانی های عربستان در یمن ایجاد مردم سالاری است که نمی تواند تحمل کند. عربستان همواره در فکر این بوده که مردم سالاری را از بین ببرد و بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا درباره تغییر رویکرد علی عبداله صالح گفت:چندی عامل دست به دست هم داد یکی اینکه وی 33 سال قدرت را در یمن در دست داشت، نمی توانست تحمل کند که یکی از گروههای یمنی باشد و یا بخشی از یمن بنابراین تصور می کرد می تواند دوباره برگردد و قدرت را در دست بگیرد علت دوم این بود که عربستان و رژیم صهیونیستی او را تشویق کردند که اگر برگردی ما تو را همراهی می کنیم اما مهمترین مسئله محاسبه غلط وی بود چون او فکر کرد اگر در تلویزوین صحبت کند و بگوید تحریم ها را بر می دارم مردم نیز از او حمایت کنند که این خطای محاسباتی استراتژیک علی عبداله صالح بود قبل از این هم بارها سعی  کرد روبروی مردم بایستد که پشیمان شد اما این بار فکر کرد مردم از او حمایت می کنند که این اتقاق نیفتاد.
 گفتگوی 18:30/ نگرانی عربستان از ایجاد مردم سالاری در یمن
او در  ادامه گفت: بکارگیری موشک علیه عربستان و امارات یک اقدام دفاعی است که از جانب یمن صورت گرفت که این یک محبوبیت است که هم قدرت انصارالله زیاد می شود و دشمن می ترسد. مسئله دیگر نیز این است که عربستان و امارات در صدد نقشه وسیع تری برای از بین بردن وحدت برآمدند. یکی از کارهایی که انصارالله کرده ایجاد وحدت بین شیعه و سنی بوده و اینکه مردم سالاری در یمن ایجاد شده که عربستان از این کار به شدت عصبانی است. عربستان از روز اول سعی داشته که بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کند و یمن یک الگوی بزرگ وحدت است.
 او افزود: در غزه سه جنگ شاهد بودیم. هر سه جنگ را اسرائیل آغاز کرد و در هر سه جنگ نیز خودش درخواست پایان جنگ را داد. عربستان سعی کرده که یمن را در مقابل علی عبداله صالح قرار دهد که موفق نشد. 
 
قناد باشی در ادامه گفت: رفتارهای عقلانی جنبش انصارالله که هیچ نشانه ای از قدرت طلبی ندارد و دنبال انحصار طلبی نبوده است موجب حمایت از این جنبش شده است. در شش سال گذشته بارها فرصت بود که این جنبش در راس قرار گیرد و قدرت را به دست بگیرد اما با عقلانیت عمل کرد. مردم یمن در مقابل دشمن مقاومت کرد تا به پیروزی رسید.

احمد الاشعف فعال سیاسی یمنی در ارتباط اینترنتی از لندن گفت: یک کودتایی انجام شد که در آخر به شکست انجامید علی عبداله وعربستان با هم همکاری می کردند و در واقع یمن حیاط خلوت عربستان بود. بعد از اینکه فتنه از بین رفت یمن به سمت آرامش می رود. با توطئه باید با قدرت برخورد میشد و همین طور هم شد. رئیس جنبش انصارالله یمن در پی آرامش بود و می خواست که کار به خشونت کشیده  نشود اما عربستان و اسرائیل به دنبال فتنه بودند که رئیس جنبش انصارالله اعلام کرد که این توطئه و فتنه با همکاری عربستان و اسرائیل است که آنها می خواستند کاری کنند که صنعا سقوط کند و اینکه امنیت صنعا را به هم بریزند، هرکاری توانستند علیه صنعا و انصارلله انجام دادند که در آخر دیدیم که این فتنه به شکست انجامید.  این آخرین برگه متجاوزان بودکه در طول سالها داشتند با آن بازی می کردند و همه دیدند که نقاب از چهره دشمنان برداشته شد و رسوا شدند. مردم یمن مردم باکرامتی هستند که با وحدت جلوی دشمنان و آل سعود را می گیرد و ملت یمن با پایداری و استواری جلوی دشمنان ایستادگی می کند.
 
 او در ادامه افزود: در حال حاضر مرحله دفاع تمام شده و باید امنیت در سراسر یمن تامین شود. امارات جنوب یمن را اشغال کرده که باید سریعات نیروهای خود را از این بخش های یمن خارج کند و انصارالله امنیت را در تمامی بخش ها و شهرهای یمن برقرار خواهد کرد. تمامی موشک ها به سمت دشمنان شلیک خواهد شد و دشمنانی که با اسرائیل علیه ملت های مسلمان و عربی همکاری می کنند شکست خواهند خورد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۳°