نگرانی عربستان از ایجاد مردم سالاری در یمن

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:48 - چهارشنبه 21 آذر 1397
هواشناسی: فردا در برخی نقاط آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، غرب کردستان و شمال زنجان وزش باد و بارش باران پیش‌بینی می‌شود بارش‌ها در نقاط کوهستانی و سردسیر این مناطق به صورت برف خواهد بود هواشناسی: تا ظهر فردا وزش شدید باد جنوبی در اردبیل و گیلان موجب افزایش نسبی دما می‌شود با توجه به کاهش محسوس رطوبت هوا، جنگل نشینان و گردشگران از روشن کردن آتش در عرصه های جنگلی خودداری کنند جمعه (۲۳ آذر ماه) بارش به صورت باران و برف برای مناطقی از شمال غرب کشور پیش‌بینی می‌شود هوای استان‌های شمالی کشور روز جمعه بارانی خواهد بود رئیس سازمان مدیریت بحران: ۹۰ درصد خسارت سیلاب‌ها ناشی از ساخت و ساز در حریم رودخانه‌هاست با کانال شبکه خبر به‌روز باشید(پیام‌رسان سروش، آی گپ و ایتا به نشانی irinn_channel@)
کد خبر: ۵۴۵۷۶۸
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۰
گفتگوی 18:30/
قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: یکی از بزرگترین نگرانی های عربستان در یمن ایجاد مردم سالاری است که نمی تواند تحمل کند. عربستان همواره در فکر این بوده که مردم سالاری را از بین ببرد و بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا درباره تغییر رویکرد علی عبداله صالح گفت:چندی عامل دست به دست هم داد یکی اینکه وی 33 سال قدرت را در یمن در دست داشت، نمی توانست تحمل کند که یکی از گروههای یمنی باشد و یا بخشی از یمن بنابراین تصور می کرد می تواند دوباره برگردد و قدرت را در دست بگیرد علت دوم این بود که عربستان و رژیم صهیونیستی او را تشویق کردند که اگر برگردی ما تو را همراهی می کنیم اما مهمترین مسئله محاسبه غلط وی بود چون او فکر کرد اگر در تلویزوین صحبت کند و بگوید تحریم ها را بر می دارم مردم نیز از او حمایت کنند که این خطای محاسباتی استراتژیک علی عبداله صالح بود قبل از این هم بارها سعی  کرد روبروی مردم بایستد که پشیمان شد اما این بار فکر کرد مردم از او حمایت می کنند که این اتقاق نیفتاد.
 گفتگوی 18:30/ نگرانی عربستان از ایجاد مردم سالاری در یمن
او در  ادامه گفت: بکارگیری موشک علیه عربستان و امارات یک اقدام دفاعی است که از جانب یمن صورت گرفت که این یک محبوبیت است که هم قدرت انصارالله زیاد می شود و دشمن می ترسد. مسئله دیگر نیز این است که عربستان و امارات در صدد نقشه وسیع تری برای از بین بردن وحدت برآمدند. یکی از کارهایی که انصارالله کرده ایجاد وحدت بین شیعه و سنی بوده و اینکه مردم سالاری در یمن ایجاد شده که عربستان از این کار به شدت عصبانی است. عربستان از روز اول سعی داشته که بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کند و یمن یک الگوی بزرگ وحدت است.
 او افزود: در غزه سه جنگ شاهد بودیم. هر سه جنگ را اسرائیل آغاز کرد و در هر سه جنگ نیز خودش درخواست پایان جنگ را داد. عربستان سعی کرده که یمن را در مقابل علی عبداله صالح قرار دهد که موفق نشد. 
 
قناد باشی در ادامه گفت: رفتارهای عقلانی جنبش انصارالله که هیچ نشانه ای از قدرت طلبی ندارد و دنبال انحصار طلبی نبوده است موجب حمایت از این جنبش شده است. در شش سال گذشته بارها فرصت بود که این جنبش در راس قرار گیرد و قدرت را به دست بگیرد اما با عقلانیت عمل کرد. مردم یمن در مقابل دشمن مقاومت کرد تا به پیروزی رسید.

احمد الاشعف فعال سیاسی یمنی در ارتباط اینترنتی از لندن گفت: یک کودتایی انجام شد که در آخر به شکست انجامید علی عبداله وعربستان با هم همکاری می کردند و در واقع یمن حیاط خلوت عربستان بود. بعد از اینکه فتنه از بین رفت یمن به سمت آرامش می رود. با توطئه باید با قدرت برخورد میشد و همین طور هم شد. رئیس جنبش انصارالله یمن در پی آرامش بود و می خواست که کار به خشونت کشیده  نشود اما عربستان و اسرائیل به دنبال فتنه بودند که رئیس جنبش انصارالله اعلام کرد که این توطئه و فتنه با همکاری عربستان و اسرائیل است که آنها می خواستند کاری کنند که صنعا سقوط کند و اینکه امنیت صنعا را به هم بریزند، هرکاری توانستند علیه صنعا و انصارلله انجام دادند که در آخر دیدیم که این فتنه به شکست انجامید.  این آخرین برگه متجاوزان بودکه در طول سالها داشتند با آن بازی می کردند و همه دیدند که نقاب از چهره دشمنان برداشته شد و رسوا شدند. مردم یمن مردم باکرامتی هستند که با وحدت جلوی دشمنان و آل سعود را می گیرد و ملت یمن با پایداری و استواری جلوی دشمنان ایستادگی می کند.
 
 او در ادامه افزود: در حال حاضر مرحله دفاع تمام شده و باید امنیت در سراسر یمن تامین شود. امارات جنوب یمن را اشغال کرده که باید سریعات نیروهای خود را از این بخش های یمن خارج کند و انصارالله امنیت را در تمامی بخش ها و شهرهای یمن برقرار خواهد کرد. تمامی موشک ها به سمت دشمنان شلیک خواهد شد و دشمنانی که با اسرائیل علیه ملت های مسلمان و عربی همکاری می کنند شکست خواهند خورد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۵°