شرکت های دانش بنیان موتور محرک اقتصاد کشور

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:53 - يکشنبه 29 مهر 1397
تأیید حکم اعدام دو مفسد اقتصادی(بازار ارز و سکه) در دیوان عالی کشور سخنگوی قوه قضائیه: وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی دو مفسد اقتصادی هستند که حکم آنها پس از دادگاه بدوی در دیوان عالی نیز به تأیید رسید محسنی اژه ای در گفتگو با شبکه خبر: رسیدگی و قطعی شدن حکم این دو مفسد با برگزاری چندین جلسه دادگاه و بررسی در دیوان عالی کشور فقط حدود یک ماه و نیم طول کشیده است سخنگوی قوه قضائیه: دادگاه های ویژه پرونده های مفاسد اقتصادی در همه استانها با قاطعیت و دقت رسیدگی به پرونده ها را ادامه خواهند داد اژه ای: به اخلالگران اقتصادی هشدار می دهیم در شرایطی که دشمن برای فشار معیشتی به مردم اقدام کرده است از همراهی با دشمن دست بردارند وگرنه شدیدترین احکام درباره آنها اجرا خواهد شد
خبر مهم
کد خبر: ۵۵۱۲۷۷
تاریخ انتشار: يکشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۳
گفتگوی 18:30/
رئیس پارک فناوری دانشگاه تهران تاکید کرد: با پشتیبانی از صنعت دانش بنیان برای نسل فردا و استفاده از هوش دانشجویان و ایده پردازان می توانیم هم فاصله مان را با نسل چهارم پیشرفته کم، هم تکنولوژی را به خارج صادر کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
زارعی رئیس پارک فناوری دانشگاه تهران گفت: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مانند دیگر پارک های علم و فناوری بستری برای حضور شرکت های دانش بنیان ایجاد می کند، او افزود: این شرکت ها اساسا نوع فعالیت شان بر اساس دانش بومی بنا نهاده شده که جهت تبدیل دانش به ثروت بستری برای تجاری سازی ایده ها و نهایتا تولید محصولی که در بازار بتواند به فروش برسد، بستر مناسب ایجاد کند.
 
زارعی گفت: پارک های علم و فناوری عموما در استان ها یا زیر نظر دانشگاه ها تشکیل می شوند که پارک فناوری دانشگاه تهران پارک دانشگاهی است که تنگاتنگ دانشگاه با حضور اساتید و دانشجویان این دانشگاه درحال فعالیت است.
شرکت های دانش بنیان موتور محرک اقتصاد کشور 
زارعی گفت: از آنجایی که پارک ما پارک دانشگاهی است و دانشگاه تهران به عنوان نماد علمی کشور مجموعه ای از علوم است، این پارک هم دارای شرکت های بسیاری در شاخه های متفاوت علم و فناوری است اما امروز 15 محصولی که رونمایی شد بیشتر در زمینه "آی سی تی"، "آی تی"،  "الکترونیک"، "مکاترونیک"، "دارو پزشکی" و یکی از محصولات نیز مواد پیشرفته بود که در بخش های تکنولوژی و استراتژیک کشور استفاده می شود.
در پارک ها برای متمایز کردن شرکت ها سطوح مختلفی تعریف می شود معمولا پارک ها با ایده شروع می شوند تا جایی که شرکت بتواند خود را حفظ کند و محصولات خود را صادر کند.
زارعی در ادامه گفت: در پارک های علم و فناوری اتفاقی که می افتد این است که ایده ای که ممکن است سرمایه گذاران، دولت هاو صنایع به خوبی تشخیص ندهند در این جا دیده می شود و فضایی ایجاد می شود که این ایده پرورش پیدا کند و بتواند خود را در بازار نشان دهد. این بخش مهم نیاز پارک های علم و فناوری است که دولت باید از طریق قوانین و صنایع با پشتیبانی و دانشگاه ها از طریق فرهنگ سازی و آموزش به پارک ها کمک کنند؛ پارک ها به عنوان نقطه عطف سه بخش دانشگاه، صنعت و دولت می توانند آنچه را که در اقتصاد دانش بنیان نیاز است عملی کنند.
او افزود: صنعت ما در حال حاضر صنعت نسل دوم و سوم است و بعد از 2020 امکان این نیست که صنایع ما بتوانند اقتصادی بمانند بنابراین باید از صنعت دانش بنیان برای مشکلات آینده و نسل فردا پشتیبانی شود که برای ورود به نسل چهارم صنعت ما نیاز به پایه گذاری شرکت هایی داریم که در آینده بتوانند مشکلات صنعت ما را حل کنند پس با توجه به هوش بالا در دانشجویان و ایده پردازان می توانیم فاصله را با نسل چهارم پیشرفته کم کنیم و این امکان وجود دارد که در نسل چهارم بتوانیم تکنولوژی ها را به خارج صادر کنیم.
او افزود: دانشگاه باید فرهنگ سازی کند و آیوتی باید در دانشگاه آموزش داده شود و نگاه کسب و کاری و فرهنگ ایده پردازی به دانشجویان آموزش داده شود. دولت باید قوانین پشتیبانی کننده از شرکت های دانش بنیان را داشته باشد و صنایع هم در کنار آنها باید به این باور و اعتماد برسند که شرکت های دانش بنیان می توانند مشکلات را حل کنند پس اعتمادسازی نسبت به شرکت های دانش بنیان مهم است. در نسل چهارم ما می توانیم با قدرت به جهان در حال پیشرفت برسیم در این نسل اساس و تکنولوژی به صنعت انتقال داده می شود.
 او گفت: دانشگاه و پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان نیاز به فعالیت زیادی دارند تا بتوانند تکنولوژی ها را بومی سازی کنند لذا ارتباط بین دانشگاه و صنعت از طریق شرکت های دانش بنیان و پارک های فناوری بیشتر می شود بنابراین هم دانشگاه، هم صنعت، هم حکومت و دولت باید در این زمینه فرهنگ سازی کنند.
 او افزود: در تمام دنیا پارک های فناوری دارای سازمان دهی داخلی هستند و فرهنگ سازی می شوند. پارک ها با برنامه ریزی مالکیت معنوی  را رسمیت می بخشند.
او افزود: ما در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران قراردادی با بورس و فرابورس بسته ایم و قرار است از ایده تا محصول نهایی که روانه بازار می شود در تابلو قرار گیرد تا بعد سرمایه گذاری انجام شود بنابراین پارک فناوری دانشگاه تهران مفتخر است که این کار را انجام می دهد و می تواند ایده ها را روی تابلوی بورس ببرد.
 زارعی در ادامه گفت: پارک های علم و فناوری مکان هندسی جمع انرژی های موجود در صنعت، دانشگاه و دولت است و ما آماده ایم برای اینکه به سمت صنعت نسل چهارم برویم. او تاکید کرد: در صنعت نسل چهار می توانیم آورنده تکنولوژی برای دنیا باشیم.

توحیدی فعال در حوزه دانش بنیان دیگر مهمان برنامه گفت: پارک های فناوری بستری هستند برای فعالیت بهتر شرکت های دانش بنیان چون فضای اقتصاد ما فضای کار فناورانه نیست و این شرکت ها در داخل پارک ها با مشکلات کمتری مواجه خواهند شد و با کار در پارک های فناورانه مشکلات تسهیل می شود.
شرکت های دانش بنیان موتور محرک اقتصاد کشور
او در ادامه افزود: در فضای دانش بنیان حلقه اول تعریف دقیق مسئله است. قدم دوم طراحی محصول اولیه تا رسیدن به تکنولوژی که اکثر پارک ها در این مرحله هستند. مرحله سوم برای این است که محصول در اشل تولید انبوه قرارگیرد که در این جا پارک های فناوری می توانند کمک شایانی کنند.
 توحیدی گفت: مدیران باید ریسک پذیرتر شوند و به شرکت های دانش اعتماد کنند. پارک های فناوری می توانند به عنوان دیتابیس باشند و صنایع را به هم مرتبط کنند. مثلا ده سال پیش شرکت دانش بنیانی به پلیس ناجا معرفی شد و نتیجه این شد که سه شرکت بومی و دانش بنیان در حوزه دوربین های ترافیکی شروع به کار کردند.

 او افزود: مدیران هنوز هم به فکر این هستند که اگر به مشکل برخورد می کنند باید با پتانسیل داخلی مشکل را رفع کرد و هنوز اعتماد کافی نیست. نهادهای بالادستی و حمایتی نیز باید بسترسازی کنند تا اطمینان به شرکت های دانش بنیان بیشتر شود.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۴°