گفتگوی 18:30 / ایران بیش از هزار گسل دارد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:02 - دوشنبه 30 مهر 1397
حزب الله تسريع در تشکيل دولت لبنان را خواستار شد
کد خبر: ۵۵۲۹۹۷
تاریخ انتشار: شنبه ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۹
تقریبا تمام شهرهای بزرگ ایران روی گسل هستند اما شهرهایی در ایران مرکزی هستند که از گسل ها دورتر هستند، در شمال، جنوب و شرق ایران گسل ها فراوانی بیشتری دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 رئیس پژوهشکده علوم زمین درباره علت بوجود آمدن زلزله گفت: پوسته زمین بخشی از  زمین است که نسبتا سخت است، وقتی این پوسته می شکند زمین لرزه ایجاد می شود.
او گفت: پوسته زمین از صفحات و بخش های مختلفی تشکیل شده است و نسبت به هم حرکت می کنند و این صفحات در بخش هایی به هم نزدیک می شوند و در برخی از مکان ها از یکدیگر فاصله می گیرند.
طالبیان گفت: در مکان هایی که به هم نزدیک می شوند (که ایران هم در چنین مکانی قراردارد) فشردگی که برای پوسته زمین که بخشی نازکی از کل زمین را تشکیل می دهند موجب می شود تحت تنش قرار گیرد و این تنش در محل هایی که گسل هستند، می شکنند.
او درباره انواع گسل ها گفت: گسل ها یا "امتداد لغز" هستند یا "عادی" هستند یک صفحه نسبت به صفحه دیگر بالا و پائین می شوند یا "معکوس"، گسل هایی که در حاشیه شهر های ما در دامنه های البرز و زاگرس قرار دارند عمدتا از نوع معکوس هستند. او گفت گسل ها انواع مختلف دارد.
او گفت: عمده گسل ها در کوه و دشت هستند و تقریبا تمام شهرهای بزرگ ایران روی گسل هستند اما شهرهایی در ایران مرکزی هستند که از  گسل ها دورتر هستند.
 گفتگوی 18:30 / ارتباط هارپ با زلزله های اخیر در ایران
 رئیس پژوهشکده علوم زمین گفت: هارپ یک پروژه مطالعاتی است که تعریف شده برای طبقات بالایی جو(یونوسفر) و هدف این است که بگویدطبقات یونوسفر راحتی قابل دسترسی نیستند و مطالعه آنها نیز سخت است.
مرتضی طالبیان،  در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر در این رابطه گفت: یکی از روش های مطالعه در این پروژه امواج الکترومغناطیس است. این امواج به بوسیله آنتن به جو فرستاده می شود و رفتار جو، تغییرات جوی و تحریک پذیریی جو را با این روش مطالعه می کنند.
 او افزود: حداکثر توانی که این تجهیزات می تواند داشته باشد تحریک کردن لایه بالایی جو در یک منطقه خاص است و این که در فاصله طولانی و دور در جهان بتوان منطقه دیگر در این سوی دنیا را تحت تاثیر قرار دهد پذیرفتنی نیست؛ علاوه بر این زمین لرزه ها در عمق زیاد اتفاق می افتد واغلب زمین لرزه ها در عمق بیشتر از 5 کیلومتر هستند و موجی تاکنون شناخته نشده که بتواند در این عمق نفوذ کند و با مکانیزم زمین لرزه هماهنگی ندارد. 
رئیس پژوهشکده علوم زمین درباره فعال شدن گسل های ایران و افزایش زمین لرزه ها نیز گفت: اگر مبنا را بر این قرار دهیم که دو زمین لرزه نسبتا بزرگ کرمان و سرپل ذهاب در یکسال اتفاق افتاد این امری طبیعی است و در یک سال زمین لرزه های زیادی اتفاق می افتد؛ بقیه زمین لرزه هایی هم که در تهران و اطراف تهران روی داد نیز کاملا طبیعی است چون ما در شعاع  100 تا 150 کیلومتری تهران تقریبا هر پنج سال یک زمین لرزه مشابه زمین لرزه ای که در نزدیک تهران اتفاق افتاد، داریم اما اهمیت زلزله اخیر به این دلیل بود که نزدیک مراکز جمعیتی بود و بعد از آن نیز دو زمین لرزه روی داد که توجه همگان را بیشتر بود.
 
راضیه لک، رئیس سازمان زمین شناسی، دیگر میهمان برنامه گفت: نمی توان پیش لرزه، زمین لرزه و یا پس لرزه را تشخیص داد، ولی  شواهدی وجود دارد که می تواند رصد کند یعنی پیش لرزه های متعدد که شروع به فعالیت می کند و بعد زلزله اصلی رخ می دهد.
 او در ادامه افزود: کشور ما در جایی قرار گرفته که از نظر ساختاز زمین شناسی گسل های زیادی دارد. در دانشنامه زمین شناسی ایران نیز بیش از هزار گسل در ایران همراه با مکان و ویژگی آنها شناسایی شده است. 

گفتگوی 18:30 / ارتباط هارپ با زلزله های اخیر در ایران
رئیس سازمان زمین شناسی افزود: مناطقی داریم که محل تلاقی پلیت ها هستند که  در شمال، جنوب، جنوب غرب، جنوب شرق و شرق ایران گسل ها فراوانی بیشتری دارند.
او گفت: با دانش و علم امروزی نمی تواند زمان زلزله را تشخیص داد، ولی همه به دنبال پیدا کردن پیش نشان هستند که می توان احتمال وقوع زلزله را با تغییرات شیمیایی ترکیب آب های زیر زمینی و یا ثبت پس لرزه هایی که در ایران توسط موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به ثبت می رسد می توان به غیر طبیعی بودن تغییرات احتمال وقوع زلزله در یک منطقه را پیش بینی کرد ولی زمان دقیق آن قابل پیش بیسنی نیست.
رئیس سازمان زمین شناسی در خصوص زلزله اخیر در جنوب کرج گفت: با مطالعه گسل جنوب کرج در منطقه ماهدشت مشخص شد طول این گسل کوتاه است و توان ایجاد زلزله بالای 6 ریشتری را ندارد و زلزله جنوب کرج هیچ ربطی به گسل های تهران ندارد.
 برچسب ها: زلزله ، گسل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۲°    ۲۲°