پیشرفت 40 درصدی نوسازی بافت فرسوده تهران

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:27 - جمعه 31 فروردين 1397
طالبان پنج تن از کارکنان محلي را در استان غور افغانستان آزاد کرد
کد خبر: ۵۵۴۷۱۹
تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۷
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه بهسازی محلات به ارزش افزوده کمک می کند و با توجه به پیشرفت 40 درصدی در تهران گفت: برای پیشرفت بیشتر نیاز به بودجه لازم داریم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
میرصادقی مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: امروز تجمیع و نوسازی بافت های فرسوده با حضور شهردار تهران کلنگ خورد؛ 50 پلاکی که از واحدهای 23 متری تشکیل شده در سه پروژه 12 پلاکه، 16 پلاکه و 22 پلاکه رقم خورد، دوسال زمان برد تا توافق کلنگ زنی انجام شود.
 او افزود: در بافت فرسوده صاحبان و مالکان زیاد است پس تجمیع زمان براست. نقل و انتقال نیز موجب گسست اجتماعی می شود و عدم اعتماد و عدم توان مالی از عوامل دیگر زمان بر بودن این کار بوده است. تسهیلات و امکانات و تخفیفات نیز زمان خاص خود را می طلبد.
 پیشرفت 40 درصدی در نوسازی بافت فرسوده تهران
 میرصادقی گفت: در شهریور سال 93 با تشکیل ستاد ملی بازآفرینی به دستور رئیس جمهور، ارگان ها و سازمان های ذیربط ملزم به همپوشانی در رابطه با این امر شدند. سال 96 استارت این کار خورده و سال 97 سال تکمیل خواهد بود اما نسبت به برنامه ای قانونگذار و مجلس در برنامه پنجم و ششم تعیین کرده پیشرفتی در این کار نداشته ایم. چهل درصد تهران و 13/1 درصد در کل کشور در بافت فرسوده است. در شهر تهران پیچیده های بافت فرسوده باقی مانده است. آنچه نوسازی شده نیاز به امکانات شهری است که این از خواسته های مردم و اهالی این مناطق است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: امکانات برای انشعابات خیلی سریعتر شده است. زمان ساخت بافت های فرسوده به زیر دوسال کاهش یافته است. انشعابات آب و فاضلاب و صدور پروانه در بافت فرسوده مجانی شده است. شرایط و امکانات دیگری نیز در بودجه سال 97 درنظرگرفته شده است.
او افزود: زمانی مداخله حوزه های داخلی و شهرداری را تنها راه حل نوسازی بافت فرسوده می دانستیم اما امروز مردم نیز باید مشارکت داشته باشیم که در این کار بیش از 85 درصد کار را به مردم سپرده ایم.
امیدواریم مجلس و دولت درتسریع نوسازی و تجمیع بافت های فرسوده در تخصیص بودجه اهتمام بیشتری داشته باشند چون تهران نیاز بیشتری به بودجه در نوسازی بافت های فرسوده دارد و باید سیاست های انقباضی برای نوسازی بافت های فرسوده را در بودجه کنار گذاشت. در تهران 5 درصد از اراضی را شامل می شود در بافت فرسوده قرار گرفته است.

او در ادامه گفت: در ده سال گذشته ما 40 درصد پیشرفت در نوسازی بافت های فرسوده داشته ایم درحالیکه در برنامه پنجم سالانه ده درصد پیشرفت در نوسازی بافت های فرسوده عنوان شده بود. ما نتوانسته ایم بودجه لازم را برای ارائه تسهیلات داشته باشیم به همین دلیل ما به عنوان محرکه توسعه از دولت و قانونگذار درخواست بودجه لازم را داشته ایم تا بتوانیم بهسازی شهری داشته باشیم و شرایط را برای سرمایه گذاری تسهیل کنیم،
 
ما امروز به 40 درصد پیشرفت رسیده ایم اما بر اساس تحقیق در مناطق مختلف بهترین مناطقی بوده که توانسته نوسازی انجام شود. او افزود: بهسازی محلات به ارزش افزوده کمک می کند. برای ساخت و توسعه فضاهای عمومی و شهری نیز نیاز به بودجه لازم داریم. باید شرایط توسعه فراهم شود تا نوسازی بافت های فرسوده در تهران پیشرفت بیشتری باشد و شاهد تحولی بزرگ در این بخش باشیم. در اعطای وام مثل مسکن مهر شرایط صندوق یکم ایجاد کنیم تا با تسهیلاتی با نرخ سود 4 درصد کمک کنیم.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران افزود: ظرف یک ماه گذشته زلزله تهران را داشتیم و مردم را به اضطراب انداخت، این هشداری بود تا به توسعه شهری در مناطقی که بیشتر مشکل دارند بیشتر کمک کنیم.

کیان پور نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره برنامه های مجلس در تسریع روند نوسازی بافت های فرسوده گفت: نوسازی بافت فرسوده معمولا در تمام دولت ها مطرح بوده است و برنامه مشخصی داشته اند و برای قانونگذار تا آنجا اهمیت داشته که در قانون برنامه های توسعه پنجم ساخت و نوسازی 10 درصد کل کشور تکلیف شده است. هفت هزار و 72 هزارهکتار بافت فرسوده در سراسر کشور وجود دادر که 3 هزار  هکتار آن در شهر تهران قرار دارد.
 
مجلس کمک به رفع موانع در نوسازی بافت فرسوده می کند که در این زمینه در قالب سیاست گذاری ها و برنامه هایی که از سوی نمایندگان ارائه می شود مجلس همکاری می کند. در برنامه ششم نیز این کار به صراحت گفته شده و به دولت تکلیف شده تا با کمک شهرداری نوسازی بافت فرسوده در دستور کار قرار گیرد. حتی در سال 93 دولت مصوبه ای  داشت که سالانه تا 300 هزار واحد مسکونی توسط بانک مرکزی به بانک های عامل اعلام شود تا در نوسازی بافت های فرسوده کمک کنند اما در حال حاضر دولت در کنار شهرداری باید برای بخش خصوصی ارزش افزوده ایجاد کند که هنوز این ارزش افزوده را نتوانسته ایم به این بخش برگردانیم.
پیشرفت 40 درصدی در نوسازی بافت فرسوده تهران
 کیان پور گفت: بودجه در این زمینه باید تعریف شود اگر دولت به طور مستقیم در نوسازی بافت فرسوده اقدام کند موفق نخواهد بود اما اگر به بخش خصوصی در اجرای این کار کمک کنیم، برای ایجاد انگیزده در بخش خصوصی می توان کارهای زیر را انجام داد:  باید قیمت تمام شده بافت فرسوده پایین تر از قیمت فروش باشد در غیر اینصورت این کار برای بخش خصوصی انگیزه ای ایجاد نمی کند. عوارض و خدمات زیربنایی رایگان داده می شود و در مالیات نقل و انتقال نیز باید به  واسطه دولت کاهی یابد. تسهیلات بخش مسکن باید به صورت ودیعه مسکن باشد که باید  با حداقل نرخ سود و با کارمزد 4 درصد باشد. تسهیلات ساخت نیز با نرخ زیر تورم یعنی بین 4 تا 8 درصد در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد تا کار نوسازی و تجمیع بافت های فرسوده با کمک بخش خصوصی و با نظارت راه و شهرسازی هرچه بهتر انجام شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۰°    ۲۲°