امشب؛ ورود گروه تجسس عملیات به نفتکش برای شناسایی خدمه

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:01 - سه‌شنبه 20 آذر 1397
رئیس جمهور سومالی با درخواست استیضاح نمایندگان پارلمان این کشور مواجه شد
کد خبر: ۵۵۵۹۰۹
تاریخ انتشار: جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۹
مدیرعامل شرکت ملی نفتکش اعلام کرد: هنوز هیچ اطلاعی از سرنوشت خدمه کشتی سانحه دیده وجود ندارد که به‌محض اطفای حریق و کاهش حرارت کشتی به‌سرعت تیم امداد و نجات وارد می‌شوند. پیش بینی می کنیم امشب گروه تجسس عملیات بتوانند به این عرصه وارد شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، هادی حق‌شناس در گفتگوی 18:30 درباره روند اطفای حریق و امدادرسانی به سانحه‌دیدگان نفتکش سانچی با بیان اینکه عملیات اصلی مهار آتش امروز با حضور تیم تجسس نجات و آتش خوارهای ژاپنی انجام شد، تصریح کرد: این عملیات با حضور دومین یدک‌کش آتش خوار ژاپن در محل حادثه و همکاری چینی ها امروز (جمعه، ۲۲ دیماه) صورت گرفت و تیم تجسس سازمان بنادر و دریانوری در تلاش است تا وارد نفتکش شود.

وی درباره ورود نفتکش سانچی به آب‌های ژاپن با یادآوری این که در روز نخست حادثه (شنبه، ۱۶ دی) این کشتی در ۱۵۸ مایلی شانگهای قرار داشت، افزود: هم اکنون این کشتی تقریبا در ۲۷۰ مایلی شانگهای و ۱۹۰ مایلی اوکیناوا قرار گرفته یعنی به سمت جنوب شرقی حرکت کرده است.  

 معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور درباره طولانی شدن روند اطفای حریق گفت: متاسفانه با توجه به بعد مسافت این نفتکش تا بندر شانگهای که حدود 7 ساعت زمان نیاز داشت، از همان شب حادثه، کمکی به آن نشد، اما از صبح روز بعد با افزایش فشارها به چین این روند سرعت بیشتری گرفت.
 
او با اشاره به اینکه بر اساس قوانین بین المللی این گونه اتفاقات در هر کشوری رخ دهد مسئولیت اطفاء با آن کشور است، خاطرنشان کرد: اگر امروز انفجار جدیدی در نفتکش رخ نمی داد کار اطفاء به اتمام می رسید.
 
او با اعلام اینکه فردا با اعزام هلی کوپتر به محل حریق عملیات شکل موثرتری خواهد گرفت، اظهار امیدواری کرد: گروه امداد با این شیوه می توانند کمک بیشتری کرده و با پاشیدن فوم از طریق آسمان حریق را مهار کنند.
 
 گفتگوی 18:30
حق شناس سپس به روند اطفای حریق در ایران اشاره و تصریح کرد: اگر در ایران چنین اتفاقی می افتاد همکاران ما کمک بیشتری برای مهار حریق می کردند؛ متاسفانه کشورهایی نظیر چین به لحاظ فرهنگ و آموزه های خاص خود به دنبال این هستند که حداکثر ایمنی را رعایت کرده و می خواهند که آبهای سرزمینی شان کمتر آلوده شود، اما با فشارهای ما مجبور شدند کار را جدی تر دنبال کرده  و به صورت شبانه روزی ادامه دهند.

وی با اعلام اینکه همچنان سوخت زیادی همراه با میعانات گازی در کشتی مانده است، گفت: آب‌خور این نفتکش ۱۳.۵ متر است و با توجه به شواهد و قرائن هنوز بخش اعظم سوخت در این نفتکش مانده است.

او افزود: فعلاً غیر از همان یک جنازه که در سطح آبها یافته شد، اطلاع دیگری از سرنوشت خدمه وجود ندارد.

حق شناس ادامه داد: کمیته ای برای تعیین مقصر حادثه توسط ذی نفعان تشکیل شده که با ممانعت چین، هنوز ایران با کارشناسان فنی پاناما (عامل ثبت کننده نفتکش ایرانی) گفتگویی برقرار نکرده است، اما پس از بررسی دقیق مشخص می شود که غرامت ماجرا برعهده چه کشوری است.
 
وی به دستور رئیس جمهور درباره پیگیری موضوع و انتخاب وزیر کار به عنوان مسئول کمیته ویژه رسیدگی حادثه نفتکش "سانچی" اشاره و اظهار امیدواری کرد: مجموعه فعالیت آقای ربیعی سبب شد شاهد فعالیت موثر در مرکز تجسس نجات بندر شانگهای چین و  پیگیری جدی امدادرسانی باشیم.
 
سیروس کیان ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش مستقر در ژاپن، دیگر میهمان برنامه در گفتگویی تلفنی درباره جزئیات امدادرسانی تصریح کرد: با توجه به وضعیت بد آب و هوایی اما گروه عملیات خود را ادامه می دهند و اگر مشکلی پیش نیاید حریق کمتر و ادامه عملیات راحت تر خواهد شد.
 
او بیان کرد: هنوز هیچ اطلاعی از سرنوشت خدمه کشتی وجود ندارد و به‌محض اطفای حریق و کاهش حرارت کشتی به‌سرعت تیم امداد و نجات وارد می‌شوند که پیش بینی می کنیم امشب گروه تجسس عملیات بتوانند به این عرصه وارد شوند.
 
 گفتگوی 18:30
کیان ارثی افزود: از سازمان جهانی دریانوردی خواسته‌ایم از کشورهای همجوار مثل کره و چین برای اطفای حریق کمک گرفته و از آنها تقاضای همکاری کند.
 
او ادامه داد: در حال حاضر مهمترین چالش ما در این باره، مسئله آب و هوا و انفجارهای ناگهانی ناشی از تصاعد گازهاست که کار امداد را سخت کرده است.

علیرضا ایروش سرکنسول ایران در شانگهای چین نیز در گفتگوی تلفنی درباره مذاکرات برای سرعت بخشیدن به روند امداد رسانی با مقامات چین اظهار داشت: آنها تاکنون هرگونه امکانات موردنیاز برای اطفای حریق را در اختیار ما گذاشته اند و در مجموع عملکرد نیروها در این باره رضایت بخش بوده که امیدواریم فردا نیز هماهنگی لازم هر چه بیشتر صورت گیرد و عملیات با سرعت بیشتری دنبال شود.
 
گفتگوی 18:30

او ادامه داد: از دیشب ژاپنی ها و چینی ها عملیات مشترکی برای اطفاء حریق آغاز کرده اند و گروه اطفاء هم هماهنگ عمل کرده اند، اما در مجموع اولویت فعلی ما روشن شدن سرنوشت خدمه و تعیین تکلیف آنان است.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۲°