کاخ سفید در به هم ریختن برجام ناموفق بود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:30 - شنبه 24 آذر 1397
سامان‌دهندگان جنبش شنبه‌های سیاه با بی‌ارزش توصیف کردن وعده‌های رئیس جمهور فرانسه امروز هم دست به تظاهرات زدند از صبح امروز ۵۸ نفر از معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه در پاریس بازداشت شدند دولت فرانسه وسايل حمل و نقل عمومي در پاريس را براي جلوگيري از حضور معترضان در تظاهرات تعطيل کرد ۹۰ هزار پلیس با خودروهای زرهی در شهرهای فرانسه برای مقابله با تظاهرات ضد نظام سرمایه‌داری در آماده باش هستند در پنجمین هفته متوالی از اعتراضات مردمی به نظام سرمایه‌داری در فرانسه شهرهای این کشور به ویژه پاریس بار دیگر آرایش جنگی به خود گرفته است نيروهاي امنيتي فرانسه با هدف متفرق ساختن تظاهركنندگان معترض به سوي آنها گاز اشك آور شليك كردند سامان‌دهندگان جنبش شنبه‌های سیاه در گام پنجم مبارزه با سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه با عنوان «کیش و مات» خواستار استعفای مکرون شده‌اند ­نشریه فرانسوی لیبراسیون: حدود ۲۰ روزنامه‌نگار قصد دارند از پلیس فرانسه به‌ علت رفتار خشونت‌بار در تظاهرات اعتراض‌آمیز هفته‌های اخیر شکایت کنند برخی منابع خبری از استعفای «ماهیندا راجا پاکسا» نخست وزیر سریلانکا خبر دادند واژگونی قطار در پایتخت پرتغال، ۲۸ زخمی برجا گذاشت
کد خبر: ۵۵۶۱۷۰
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۷
رئیس جمهور تاکید کرد: حاکمیت کاخ سفید در به هم ریختن تعهدات بین المللی، در زیر پا گذاشتن وفای به عهد، در ایستادگی در برابر مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق هفت کشور ناموفق بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر روحانی در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره فارابی افزود: در جامعه ای که علوم انسانی پیشتاز نباشد و صنعت در کنار علوم انسانی قدم نگذارد ممکن است صنعت به ضد خود تبدیل شود.
 
توسعه کشور بدون پیشرفت در علوم انسانی و اسلامی امکان پذیر نیست 
 علوم انسانی را نمی توان مهندسی کرد
­رئیس جمهور گفت: البته تحول در علوم انسانی با مهندسی درست نمی شود و علوم انسانی با پول پیشرفت نمی کند و با سفارش متحول نمی گردد.
آقای روحانی با بیان اینکه چرا در جامعه کنونی ما شهید مطهری و علامه طباطبایی نداریم افزود: مگر آنها با پول درس خواندند؟ که نخواندند بلکه به جای پول به نقد جامعه پرداختند.
وی گفت: بگذارید فضای نقد و انتقاد در جامعه بازگردد تا علامه طباطبایی ها و مطهری ها به وجود آید، علم بدون نقد و تضارب آراء پیشرفت نمی کند و اختلاف فکری و نظری باید به رسمیت شناخته شود.
 
به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم
رئیس جمهور یادآور شد: به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم، فشار و وحدت ماشینی برای انسجام جامعه خطرناک است.
رئیس جمهور گفت: امروز در منطقه ما گروه هایی که شاهد بودیم به جنایت پرداختند از بمب و موشک و اینترنت و فضای مجازی استفاده کردند، مگر غیر از این بود؟
آقای روحانی افزود: آنهایی که خاورمیانه را به آشوب کشاندند در فهم درست از این وسایل اجتماعی عقب بودند و از صنعت و فناوری هم برای بر هم ریختن جامعه استفاده کردند.
وی تاکید کرد: گروه های تروریستی بیشترین استفاده از فضای مجازی را برای اهداف خود و برای بر هم ریختن جامعه انجام دادند، در غرب فاشیسم از کجا نشأت گرفت؟ آنها هم بظاهر از علم و دانش استفاده می کنند .
رئیس جمهور به صنعت هسته ای اشاره کرد و  ادامه داد: واضح و روشن است که این صنعت در بسیاری از علوم می تواند به نفع جامعه باشد و استفاده نادرست از آن صنعت می تواند جامعه ای را به انهدام و نابودی بکشاند، اینکه رهبر انقلاب می گویند سلاح های هسته ای استفاده اش حرام است به این دلیل است که علوم انسانی و اسلامی باید پیش روی صنعت و پیشتاز صنعت باشد.
آقای روحانی خاطرنشان کرد: عقل  و دین چراغ راهنمای بشر است و اگر چراغ نباشد انسان به بیراهه می رود، ما نمی توانیم بدون چراغ در دنیای تاریک امروز حرکت کنیم و علم و دانش می تواند ما را به تمدن و توسعه واقعی برساند که در سرلوحه آن علوم انسانی است.

شرایطی فراهم کنیم تا در آن علم رشد و پرورش یابد
آقای روحانی افزود: باید شرایطی فراهم کنیم تا در آن علم رشد و پرورش یابد، گل در یک محیط مناسب رشد می کند.
وی گفت: اگر شما­ چک بکشید و پول بدهید به گل و سفارش کنید که این گل خوب رشد کند، این اتفاق رخ نخواهد داد برای اینکه یک گل رشد کند باید محیط لازم برایش فراهم کنیم، در آن محیط لازم، درخت و گل و زندگی مردم شکوفا می شود.
رئیس جمهور افزود: فکر می کنید علم بدون تضارب آراء پیشرفت می کند؟ ما چارچوبی تعیین می کنیم و می گوییم اگر در این چارچوب راست ­و چپ بروید کج هستید و همینکه ما می گوییم درست است، بدون تضارب آراء نقد و انتقاد و بحث و بدون رویایی دقیق اخلاقی و علمی در حوزه های ما چطور اندیشمند و دانشمندان رشد پیدا کرده اند؟ کو شیخ انصاری و آخوند خراسانی؟ یک شیخ انصاری و آخوند خراسانی­ دیگر پیدا کنید.
وی گفت:  فضای مناسب، نقد، انتقاد، اختلاف فکری و نظری را به رسمیت شناختن است.
رئیس جمهور افزود: ماشین سازی نیست که از این طرف آهن بدهیم و از آن طرف ماشین دریافت کنیم، فکر انسان متفاوت و مختلف است، به تنوع و اختلاف نظر احترام بگذاریم، اختلافی که در چارچوب نظریه باشد می تواند برای وحدت جامعه مفید واقع شود و فشار برای وحدت ماشینی می تواند برای انسجام جامعه ما خطرناک باشد.
وی اضافه کرد: امروز در سطح جهان می بینید بحث ما با دنیا در بسیاری مسائل بحث احترام به علوم انسانی است، در همین دو هفته اخیر امریکایی ها در دو بخش دچار شکست بزرگ شدند، یک بخش آنجا که خواستند در برابر افکار عمومی جهان بایستند و تعهدات بین المللی را زیر پا بگذارند.
رئیس جمهور گفت: تعهدات یا از جنس حقوق­ یا از جنس اخلاق یا از جنس روابط ­صحیح انسانی است و در قالب علوم انسانی قرار می گیرد.
وی افزود: دنیا در برابر امریکایی ها ایستاد، امریکایی ها می خواستند چند روز پیش تعهد بین المللی خود را در برجام زیر پا بگذارند، همه صف مقابل امریکا را دیدند، تمام کشورهای جهان به استثنای یکی دو کشور و به استثنای یک رژیم منفور، همه یکپارچه بود، حال سوال این است: چرا اگر ما به تعهد و قرارداد احترام نگذاشتیم، باید فاتحه تمدن در جامعه خوانده­ شود؟

 ما در برجام موفقیت هایی را به دست آوردیم که هیچ وقت از بین نخواهد رفت
رئیس جمهور گفت:  بارها گفته ام ما در برجام موفقیت هایی را به دست آوردیم که هیچ وقت از بین نخواهد رفت و هیچ کس از بین نخواهد برد.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم تجلیل از برگزیدگان جشنواره فارابی افزود: هر چه علم پیشرفت کند، اگر به مقررات بین المللی و به ارزش های دینی و فرادینی احترام نگذاریم، عدالت زیر سؤال رفته است.
­رئیس جمهور ادامه داد: عدالت ارزشی است که مورد احترام همه قرار می گیرد و در کنار آن راستگویی و وفای به عهد ارزش های انسانی است که اسلام هم بر آن تأکید کرده است.
آقای روحانی تأکید کرد: اگر این ارزش ها در جامعه زیر سؤال برود و اگر تعهد یک دولت در پیگیری و پیوستگی تعهد دولت قبل زیر پا گذاشته شود، دیگر هیچ تعهدی منعقد نخواهد شد.
رئیس جمهور گفت: اگر شما با هر دولتی تعهدی امضا کنید، بعد از طول آن دولت دیگر اعتمادی باقی نمی ماند. اعتماد وقتی باقی می ماند که دولت بعد به تعهدات دولت قبل متعهد بماند.
وی افزود:  اگر شما این اصل را بردارید، سنگ زیر بنای روابط جامعه بین المللی را به هم ریخته اید.
 
دنیا در مقابل آمریکا ایستاد
آقای روحانی ادامه داد: من خوشحالم که حاکمیت کاخ سفید در به هم ریختن تعهدات بین المللی، در زیر پا گذاشتن وفای به عهد، در ایستادگی در برابر مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق هفت کشور ناموفق بود. این پیروزی برای بشر، اخلاق و حقوق است.
وی تصریح کرد: بارها گفته ام ما در برجام موفقیت هایی را به دست آوردیم که هیچ وقت از بین نخواهد رفت و هیچ کس از بین نخواهد برد.
آقای روحانی گفت: ما در برجام به دنیا گفتیم که معضل پیچیده منطقه ای و حتی بین المللی با میز مذاکره قابل حل و فصل است و این موضوع تا تاریخ، تاریخ است از بین نخواهد رفت.
رئیس جمهور تأکید کرد: ما ثابت کردیم که پای میز مذاکره گره کور بین المللی قابل باز شدن است و باز کردیم؛ حصل ما حصل و ثابت شد.
وی افزود: ما ثابت کردیم که ایران راستگوست و دشمنان ما دروغگو هستند.
آقای روحانی گفت: ما ثابت کردیم که دنبال سلاح هسته ای نبوده ایم و این موضوع در مذاکرات و در تمام بازرسی ها ثابت شد و ثابت شد که دشمنان ما دروغ می گویند.
وی تأکید کرد: این موضوع را آژانس بین المللی انرژی اتمی به اجماع آراء که امریکا هم در آن بود اعلام کرد و پی ام دی را خاتمه یافته اعلام کرد و این به معنای پایان یافتن پرونده پیچیده فنی، حقوقی و بین المللی است و به معنای آن است که ایران راست گفته است و معاندان ایران دروغ گفته اند.
 
 
دنیا پذیرفت ایران حق ادامه تحقیق و توسعه هسته ای دارد
رئیس جمهور گفت: ما در برجام کاری کردیم که دنیا بپذیرد ایران حق دارد تحقیق و توسعه هسته ای خود را ادامه دهد، چیزی که قبلا می گفت ایران حق ندارد.
 آقای روحانی افزود: کاری به این نداریم که دلایلشان درست بود یا غلط، بلکه می گفتند ایران به دلایل تخلف دیگر حق ندارد در تحقیق و توسعه هسته ای ادامه دهد.
رئیس جمهور گفت: این تمام شد همه کشورها در قطعنامه سازمان ملل اعتراف کردند که ایران حق دارد تحقیق و توسعه را ادامه دهد و این پیروزی قابل خدشه نیست و به هیچ وجه از بین نمی رود.
آقای روحانی افزود: برخی ها هنوز ابعاد مسأله برجام را لمس نکرده اند که چه هست، برجام یک آثار دائمی دارد که تا روز قیامت می ماند و هیچ وقت از بین نمی رود و یک آثاری نیز دارد که ممکن است بماند و ممکن است نماند .
رئیس جمهور گفت: ما در طول این دو سال که اکنون در 24 دی ماه هستیم دقیقا برجام در 26 دی 94 یعنی دو سال پیش اجرایی شد و از آن مدت تاکنون درآمد نفتی مان و میعانات دو برابر شده است و ما این پول را دو برابر گرفتیم و دو برابر نیز فروختیم آیا این از بین می رود؟ و آنچه را در سال های 95 و 96 فروختیم دیگر پس نمی دهند.
آقای روحانی افزود: ما صدها مورد سرمایه گذاری خارجی آوردیم و این سرمایه گذاری خارجی روی زمین ایران به کارخانه، به بنگاه اقتصادی، نیروگاه، بندر، لوکوموتیو و هواپیما  تبدیل شده است که اینها از بین نمی رود.

 علم حقوق و  علم سیاست  توانست در مذاکرات سخت بین المللی برای ملت ایران موفقیت به دست آورد
رئیس جمهور گفت: چه کسی توانست در یک مذاکرات سخت بین المللی برای ملت ایران موفقیت به دست آورد؟ علم حقوق، علم سیاست مگر غیر از این بود؟
آقای روحانی افزود: این علوم انسانی است که می تواند سرنوشت یک جامعه را تغییر بدهد البته این به آن معنا نیست که ارزش سایر علوم کمتر است بلکه می خواهم بگویم سرلوحه علوم هم برای مادیات و هم برای معنویات علوم انسانی است، دانشجویان و بااستعدادها را تشویق کنیم و محیط دانشگاه  و تحقیقات را آزاد بگذاریم. علوم انسانی باید جامعه را هدایت کند ما همه اش دنبال اینیم که چند نفر نشستیم تو اتاق بیاییم علوم انسانی را هدایت کنیم.
رئیس جمهور گفت: علوم انسانی باید جامعه را هدایت کند سه، چهار نفر که نمی توانند در یک اتاق بنشینند و علوم انسانی را هدایت کنند. علوم انسانی در یک پروسه، جامعه آزاد، نقد و انتقاد و بحث و مباحثه رشد پیدا می کند.
آقای روحانی افزود: این علوم باعث شد که ما امروز می بینیم درباره سرنوشت کشور شرایط دیگری داریم.
رئیس جمهور گفت: دیپلمات های ما قراردادی را نوشتند و منعقد کردند که البته نمی خواهم بگویم این قرارداد هیچ نقصی ندارد هر امر بشری نقص دارد اما قراردادی است که این آقای ترامپ یک سال است که خودش را به در و دیوار می زند و قبل از آن نیز که انتخاب نشده بود در تبلیغات انتخاباتی مداوم بالا پایین می رفت برای اینکه این قرارداد را به هم بزند تا امروز موفق نشده است.
آقای روحانی افزود: این به معنای پیروزی تعهدات بین المللی است و این به معنای پیروزی حقوق  بر دیکتاتوری است. 
 
در ابتدای این مراسم از 27 اثر داخلی و 13 اثر خارجی در حوزه علوم انسانی و اسلامی  قدردانی شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۳°