موافقت نمایندگان مجلس با اصلاح نحوه رسیدگی به جزئیات طرح ها و لوایح

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
14:59 - شنبه 24 آذر 1397
سامان‌دهندگان جنبش شنبه‌های سیاه با بی‌ارزش توصیف کردن وعده‌های رئیس جمهور فرانسه امروز هم دست به تظاهرات زدند از صبح امروز ۶۰ نفر از معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه در پاریس بازداشت شده‌اند ۹۰ هزار پلیس با خودروهای زرهی در شهرهای فرانسه برای مقابله با تظاهرات ضد نظام سرمایه‌داری در آماده باش هستند پلیس فرانسه با استقرار خودروهای زرهی، دو ورودی اصلی خیابان شانزه‌لیزه پاریس را بسته است تا مانع ورود تظاهرکنندگان شود در پنجمین هفته متوالی از اعتراضات مردمی به نظام سرمایه‌داری در فرانسه شهرهای این کشور به ویژه پاریس بار دیگر آرایش جنگی به خود گرفته است نيروهاي امنيتي فرانسه با هدف متفرق ساختن تظاهركنندگان معترض به سوي آنها گاز اشك آور شليك كردند سامان‌دهندگان جنبش شنبه‌های سیاه در گام پنجم مبارزه با سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه با عنوان «کیش و مات» خواستار استعفای مکرون شده‌اند ­نشریه فرانسوی لیبراسیون: حدود ۲۰ روزنامه‌نگار قصد دارند از پلیس فرانسه به‌ علت رفتار خشونت‌بار در تظاهرات اعتراض‌آمیز هفته‌های اخیر شکایت کنند برخی منابع خبری از استعفای «ماهیندا راجا پاکسا» نخست وزیر سریلانکا خبر دادند واژگونی قطار در پایتخت پرتغال، ۲۸ زخمی برجا گذاشت
کد خبر: ۵۵۶۲۰۸
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح نحوه رسیدگی به جزئیات طرح ها و لوایح موافقت کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 24 دی) مجلس شورای اسلامی در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با 166 رأی موافق، 11 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه با اصلاح بند (ب) ماده 25 آن موافقت کردند.
در بند (ب) آمده است: پس از تصویب کلیات به جزئیات طرح ها و لوایح به ترتیب زیر رسیدگی می شود و در صورت وجود مخالف، یک مخالف و یک موافق و پس از آن نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون هر یک حداکثر 5 دقیقه صحبت می کنند.
در جزء یک این بند آمده است: در ابتدای ماده واحده و یا هر یک از مواد و یا اجزاء توسط یکی از اعضای هیأت رئیسه قرائت می شود سپس پیشنهادهای چاپ شده کمیسیون های فرعی و نمایندگان به ترتیب برای بازگشت به لایحه یا طرح، حذف کل یا جزء و پیشنهاد اصلاحی به شرح فوق مطرح می شود و رأی گیری به عمل می آید. در این مرحله پیشنهاد حذف کل یا جزء تا قبل از ورود به ماده در صحن پذیرفته می شود.
در جزء 2 آمده است: اگر پیشنهاد چاپ شده ای مطابق بندی وجود نداشته باشد، مصوب کمیسیون اصلی در خصوص ماده واحده، هر یک از مواد یا اجزاء به رأی گذاشته می شود.
در جزء 3 نیز تصریح شده است: در صورت عدم تصویب موارد مذکور در بندهای یک و 2 مجددا پیشنهاد حذف در مجلس پذیرفته و درباره آن رأی گیری می شود.
در جزء 4 آمده است: پس از مراحل فوق برای ماده مورد بحث با اصلاحات انجام شده رأی گیری به عمل می آید و چنانچه به تصویب نرسید پیشنهادهای جدید قابل طرح است و در صورت عدم وجود پیشنهاد جدید جهت بررسی مجدد به کمیسیون اصلی ارجاع می شود.
در بند 5 نیز آمده است: در هر مرحله که پیشنهاد اصلاح، بازگشت به لایحه یا طرح و یا مصوبه کمیسیون اصلی به تصویب مجلس برسد، پیشنهاد الحاقی مرتبط و غیرمغایر با مصوبه به تشخیص رئیس جلسه به ترتیب به کمیسیون های فرعی و نمایندگان مطرح و رأی گیری به عمل می آید.
 
خانه ملت شرایط بررسی طرح‌های تنقیحی را اصلاح کرد
نمایندگان مردم در خانه ملت همچنین شرایط بررسی طرح‌های تنقیحی را اصلاح کردند.
نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 24 دی) مجلس شورای اسلامی در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده 31 این طرح موافقت کردند.
همچنین نمایندگان با حذف ماده 32 طرح مذکور با 124 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 203 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده 31 طرح مذکور آمده است که یک مبحث به عنوان مبحث هشتم به فصل اول از باب دوم قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با عنوان طرح های تنقیحی شامل مواد 192 مکرر (1 و 2) به شرح زیر الحاق و شماره مبحث های بعدی به ترتیب اصلاح می شود.
 در ماده 192 مکرر 1 آمده است: متن پیشنهادی معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی که به منظور تنقیح قوانین تهیه شده است با امضای حداقل15 نفر از نمایندگان به عنوان طرح‌های تنقیحی به رئیس جلسه تقدیم می‌شود، هیأت رئیسه پس از اعلام وصول نسبت به ارجاع آن به کمیسیون‌های مربوط اقدام می کند.
در ماده 192 مکرر 2 آمده است که گزارش طرح‌های تنقیحی به صورت یک شوری و بدون تفکیک کلیات و جزئیات در صحن مجلس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، پس از گزارش سخنگوی کمیسیون و صحبت سه موافق و سه مخالف به ترتیب یک مخالف و یک موافق و توضیح معاون قوانین مجلس هر کدام به مدت 5 دقیقه گزارش کمیسیون به رأی گذاشته می‌شود. در صورت عدم تصویب گزارش مزبور مجددا به کمیسیون ارجاع می‌شود تا نسبت به اصلاحات اقدام و گزارش آن را به مجلس ارائه کند تا حسب روال این ماده رسیدگی شود.
بر اساس ماده 32، اخطار مربوط به منافی بودن طرح‌ها و لوایح و سایر موضوعات مورد بحث در مجلس با قانون اساسی، مقدم بر اظهارات دیگر است و مذاکرات در موضوع اصلی را متوقف می‌کند و رئیس جلسه مکلف است به محض ثبت نام نماینده‌ای برای آن مذاکرات را قطع کند و به نماینده ثبت‌نام کننده اجازه اخطار بدهد. اخطار باید با استناد به اصل مربوط و حداکثر ظرف 3 دقیقه انجام شود. در صورتی که رئیس مجلس اخطار را وارد دانست برای مطلع شدن نظر نمایندگان بدون بحث آن را به رأی گیری می گذارد اگر مجلس به وارد بودن اخطار رأی داد رئیس جلسه نسبت به پذیرش پیشنهادات اصلاحات یا حذف مورد اشکال یا ارجاع به کمیسیون  ذیربط با اخذ رأی از مجلس اقدام می‌کند.
 
مهلت پنج ماهه به دولت برای ارائه لایحه برنامه پنج ساله
نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را موظف کردند حداکثر تا پایان خرداد ماه سال پایانی قانون برنامه پنج ساله توسعه، لایحه برنامه توسعه را به مجلس تقدیم کند.
نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با 153 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در جلسه با ماده 29 آن که ماده 184 این قانون را اصلاح می کند، موافقت کردند.
اصلاح ماده 184 قانون آیین نامه در ماده 29 این طرح به این شرح بود: دولت موظف است حداکثر تا پایان خرداد ماه سال پایانی قانون برنامه پنج ساله توسعه، لایحه برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بعدی را به مجلس تقدیم کند. این لایحه به صورت یک شوری و به شرح زیر رسیدگی می شود.
بند (ج) این ماده نیز به این شرح اصلاح شد: کمیسیون تلفیق موظف است پس از پایان مهلت مذکور در بند (ب) به گزارش های کمیسیون های تخصصی و کلیات و جزئیات برنامه و پیشنهادهای نمایندگان حداکثر ظرف سه هفته رسیدگی و گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه کند و گزارش مسکوت ماندن پذیرفته نیست. چنانچه گزارش کمیسیون تلفیق مبنی بر رد کلیات لایحه باشد و در مجلس نیز کلیات لایحه به تصویب نرسد، مراتب به دولت اعلام می شود تا حداکثر ظرف مدت یک ماه لایحه را اصلاح و به مجلس ارائه کند و اگر کلیات لایحه به تصویب مجلس برسد، به کمیسیون تلفیق اعاده می شود تا ظرف مدت 15 روز گزارش جدید را به مجلس تقدیم کند.
بند (د) نیز به این شرح اصلاح شد: در صحن جلسه علنی پس از ارائه گزارش کمیسیون تلفیق، ابتدا کلیات برنامه مورد بحث قرار می گیرد. در کلیات پنج نفر مخالف و پنج نفر موافق، به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و حداکثر هر نفر 15 دقیقه دیدگاه های خود را مطرح می کنند. پس از آن دولت و کمیسیون هرکدام حداکثر 45 دقیقه برای دفاع زمان خواهند داشت. سپس راجع به کلیات برنامه رأی گیری خواهد شد. در بررسی کلیات، کفایت مذاکرات پذیرفته نمی شود.
 
مخالفت خانه ملت با تغییر استرداد لوایح قانونی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تغییر استرداد لوایح قانونی مخالفت کردند.
نمایندگان همچنین در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با حذف ماده 24 این ماده اصلاحی با 134 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.
در ماده 24 حذف شده آمده بود که استرداد لوایح قانونی توسط وزیر یا وزرای ذی ربط یا یکی از معاونان ایشان انجام شود که نمایندگان با این اصلاح مخالفت کردند.
در ماده 137 آیین نامه داخلی مجلس آمده است: استرداد لوایح قانونی با تصویب هیأت وزیران به ترتیب ذیل امکانپذیر خواهد بود:
1 - درصورتی که استرداد پیش از تصویب کلیات لایحه در شور اول مجلس باشد رئیس جمهور یا وزیر مربوط کتباً با ذکر دلیل آن را مسترد‌می‌نماید و گزارش آن در جلسه علنی اعلام می‌شود.
2 - درصورتی که استرداد پس از تصویب کلیات لایحه و در هر مرحله تا پیش از تصویب نهایی باشد، وزیر مربوط یا نماینده امور مجلس دولت‌می‌تواند با ذکر دلیل در جلسه علنی مجلس و صحبت یک نفر مخالف هر یک به‌مدت ده دقیقه و تصویب مجلس آن را مسترد نماید.
 طرحی که به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد
­در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران که از شورای نگهبان برگشت داده شده بود مطرح شد که در نهایت نمایندگان بر مصوبه قبلی خود اصرار کردند و بدین ترتیب این طرح برای تصمیم گیری نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.
در این طرح که پیش از این در مجلس تصویب شده بود تصریح شد اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند.
همچنین در تبصره دیگری از این طرح آمده است: اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند.
همچنین در یکی از مواد این طرح اشاره شده است که این قانون از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا لازم الاجرا می باشد.
 
نشست نمایندگان ولایی مجلس با وزیر اطلاعات
امروز همچنین وزیر اطلاعات در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کرد و به سوالات آنان پاسخ داد.
نشست فراکسیون نمایندگان ولایی صبح امروز (یکشنبه 24 دی‌) با حضور وزیر اطلاعات برگزار شد.
در این جلسه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و اعضای فراکسیون ولایی مجلس سوالات خود را در زمینه موارد مختلف مطرح کردند و وزیر اطلاعات به این سوالات پاسخ داد.
همچنین با توجه به کمبود وقت مقرر شد تا جلسه ای دیگر با حضور نمایندگان عضو فراکسیون ولایی در وزارت اطلاعات برگزار شود .
 
 
برچسب ها: مجلس ، مصوبات ، طرح ها ، لوایح
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۳°