محسنی اژه ای: تحریم رئیس قوه قضائیه، لکه ننگ دیگردر پرونده واشنگتن

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:01 - دوشنبه 19 آذر 1397
در عملیات فلسطینیان در شهرک «عوفر» در نزدیکی رام الله ۱۱ صهیونیست به شدت زخمی شدند؛ حال دو نفر از آنها وخیم گزارش شده است پس از این عملیات، نظامیان صهیونیست به شهرک فلسطینی «سلواد» در نزدیکی رام الله یورش بردند حماس: عمليات «عوفر» اقدامي مبارک بود که بر مقاومت مردم فلسطین در مقابل اشغالگران تأکید دارد جهاد اسلامی: مقاومت مردم فلسطین فرصت آرامش و امنیت را به صهیونیست‌ها نخواهد داد پهپادهای رژیم صهیونیستی در حال پرواز بر فراز شهرها و روستاهای اطراف رام الله هستند
کد خبر: ۵۵۶۲۴۳
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
سخنگوی قوه قضاییه اقدام اخیر آمریکا را در قرار دادن رئیس قوه قضاییه در لیست تحریم لکه ننگ و نقطه منفی دیگری در پرونده واشنگتن خواند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در یکصد و بیست و سومین نشست خبری خود افزود: امریکای فلک زده نمی داند که چقدر در نظر مردم ما منفور است و مردم  ما ان قدر از دولتمردان امریکا در چند دهه اخیر تنفر دارند که هر کسی چه در لفظ و چه در فهرست تحریم قرار گیرد ، موجب افتخار ان فرد است و برای ان فرد تحریم شده به عنوان نقطه مثبت است.
معاون اول قوه قضائیه گفت : برای انها هم که در لیست تحریم قرار می گیرند مایه خوشحالی است که به برخی کشورهای غربی سفر نکنند.
 
در اغتشاشات اخیر نقش و حمایت دشمن آشکار بود
­سخنگوی قوه قضاییه گفت: تعدادی از بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر آزاد شدند و تعداد بازداشتی های اغتشاشات اخیر تهران به 55 نفر رسیده است.
حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در نشست خبری به بحث اغتشاشات اخیر اشاره کرد و گفت: در این اغتشاشات اخیر نقش و حمایت دشمن آشکار بود و توسط نیروهای اطلاعاتی، امنیتی ، قضایی این موضوع ریشه یابی می شود تا عواملی که با دشمن رابطه داشتند چه آنهایی که شناسایی شدند و چه آنهایی که شناسایی می شوند قطعا مجازات خواهند شد.
وی گفت: چون برخی از مردم در روزهای نخست به خیابان ها آمده بودند برای مطالبات حقیقی خودشان بوده و نه با دشمن در ارتباط بودند و نه به دنبال اغتشاشات بودند ، بنابراین از همان روز اول به نیروها تاکید شد که مراقب باشند این افراد خود مردم هستند و دستگیر و بازداشت نشوند چرا که این افراد آزار و آسیبی نرساندند  یا حتی کسانی که فریب خوردند اقدام به تخریب نکرده اند پرچمی را یا حسینیه و یا مغازه ای را آتش نزده اند و جایی را تخریب نکرده اند و مردم را زخمی نکرده اند صف اینها را از اغتشاشگران جدا کند و حتی الامکان این افراد دستگیر نشوند اگر هم دستگیر شدند به زندان نبرند و سوء سابقه برایشان نشود.
 
محسنی اژه ای گفت: ممکن است افرادی نیز دستگیر شده باشند که بی گناه باشند که با آنها نیز همین طور برخورد خواهد شد اما به هر حال افرادی که به تشکیلات و به بیرون وابسته اند ، بلد هستند که چه کار کنند و تلاش می کنند چهره مجرمانه خود را مخفی کنند که این افراد نیاز به شناسایی دارند بنابراین تاکید شد که هرچه سریعتر با پالایش صف ها ،  افراد بیگناه را از کسانی که به بیرون وابسته بودند جدا کنند تا افراد بیگناه ، کم گناه و فریب خورده هرچه زودتر و سریعتر آزاد شوند که این کار صورت گرفت.
 وی افزود: در واقع عده کثیری طی دو مرحله آزاد شدند  که یکسری از آنها قبل از اینکه به دادسرا یا به زندان معرفی شوند آزاد شدند و آنهایی که به دادسرا معرفی شده اند هر مقدار که لازم بود با ضمانت های بسیار کم و کفالت آزاد شده اند.
محسنی اژه ای گفت: افرادی هم که در بررسی تحقیقات مشخص شد که مرتبط با خارج از کشور هستند و سردسته های اغتشاشگران هستند،  بازداشت شدند که به پرونده آنها رسیدگی خواهد شد.
وی گفت: به طور کلی در دو تا سه روز نخست این اغتشاشات در سراسر کشور برای  622 نفر قرار بازداشت موقت صادر شد که تعدادی با قرار کفالت  یا وثیقه آزاد شدند و در آماری که به من دادند در تهران مجموع بازداشتی ها به 55 نفر رسیده است و آماری هم که از بازداشتی های کل کشور داشتم تا دیروز تعداد بازداشتی ها به چهارصد و پنجاه و پنج تا شش نفر رسیده  که البته این آمار مربوط به دیروز است و تاکنون ممکن است بخشی از آنها نیز آزاد شده باشند.
سخنگوی قوه قضاییه درباره خودکشی یک نفر در کلانتری نیز گفت: یک نفر در کلانتری اقدام به خودکشی کرده بود که البته هنوز به زندان معرفی نشده بود که این فرد مربوط به  اراک است و معتاد بوده و مواد به همراه داشته که در این خصوص پرونده ای تشکیل شده است  تا به آن رسیدگی و مشخص شود که موضوع  چه بوده است.
محسنی اژه ای افزود: همچنین فرد دیگری در تهران زندان اوین در دستشویی خودکشی کرده است که وی نیز سابقه اعتیاد داشته و معتاد بوده و 21 سال سن داشته است.
اژه ای گفت: روز اول مطرح شد که دانشجو بوده در حالیکه دانشجو نیست و با تفتیشی که از خانواده اش شده اعتیاد داشته و در دستشویی اقدام به خودکشی کرده و پرونده ای نیز در این خصوص تشکیل شده است ضمن اینکه هرچند که همزمان با اغتشاشات بازداشت شده اما چیزی در این خصوص گزارش و ثابت نشده است که اغتشاشگر بوده است اما اعتیاد داشته که در این خصوص سابقه دارد و پرونده قضایی تشکیل شده و در حال رسیدگی است.
سخنگوی قوه قضاییه گفت : ادعا می شد نفر سوم و چهارمی نیز مطرح بوده است که تکذیب می شود.
وی گفت : پرونده ای تشکیل شده است تا علل و عوامل و چگونگی کشته شدن بررسی شود.
اژه ای درباره افراد بازداشتی این حوادث هم گفت: به دادستان ها تاکید شد کسانی که ضرورت ندارد و عوامل اصلی نیستند ، آزاد شوند یا لااقل بعد از پایان یافتن تحقیقات تا روز دادگاه با قرار مناسب آزاد شوند.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: احتمال دارد در روزهای آینده نیز آزادی هایی داشته باشیم و البته کسانی که در قتل و جراحت افراد دست داشته باشند تا زمان محاکمه آزاد نمی شوند.
وی گفت: در خصوص دانشجویان هم اگر دانشجویی مجرم شناخته شود نباید انتظار داشته باشد تحت تعقیب قرار نگیرد و نباید بی جهت فضاسازی کرد و مثلا اگر یک دانشجو جرم قتل و جرم دیگری انجام داد نباید به واسطه اینکه دانشجو است ، تعقیب شود؟
معاون اول قوه قضائیه گفت: البته برای برخی دانشجویان ترتیبی داده شد که به دلیل دستگیری آنها در ایام امتحانات بتوانند سر جلسه امتحان حاضر شوند  و آنها هم که پرونده شان در حد آزادی نبود با مراقبت هایی امتحاناتشان را دادند.
وی گفت: آن طور که من اطلاع کسب کرده ام فقط یک دو تابعیتی در میان دستگیر شدگان داشتیم که در حال تصویربرداری با موبایل بود و وی تابعیت ایرانی و غیر ایرانی دارد.

خارج نشینان دخیل در اغتشاشات از طریق پلیس اینترپل تعقیب می شوند
سخنگوی قوه قضاییه گفت: کسانی که در اغتشاشات اخیر در خارج از کشور پشتیبان بوده اند یا تشویق می کردند یا در فضای مجازی دخیل بودند از طریق پلیس اینترپل تعقیب می شوند.
محسنی اژه ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قوه قضائیه آن دسته از خارج نشینانی را که در اغتشاشات اخیر حتی آموزش اسلحه  و اقدامات تروریستی می دادند چگونه تعقیب خواهد کرد ؟ افزود: وزارت اطلاعات، قوه قضائیه و نیروی انتظامی گزارش هایی را در این خصوص جمع آوری کرده اند که دادستان تهران اقدام کرد تا از طریق پلیس اینتر پل تعقیب شوند.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عنوان اتهامی بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر کیست؟ افزود: در هر حالی کسانی که به زندان می روند برایشان پرونده تشکیل می شود و حتما تفهیم اتهام شده اند.
اژه ای ، اتهامات این افراد را متفاوت خواند و گفت : برخی اتهامات امنیتی وبرخی علاوه بر آن اتهام اخلال در نظم عمومی وبرخی نیز علاوه بر این اتهامات ،اتهام آسیب رساندن به اموال عمومی یا اشخاص را دارند.
محسنی اژه ای گفت : بدون تفهیم اتهام کسی وارد زندان نمی شود و ممکن است یک شب یا بیشتر در کلانتری باند اما وقتی به زندان می رود تفهیم اتهام می شود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳°    ۱۱°