افزایش شمار معتادان در کشور

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در کانال شبکه خبر و پیام رسان سروش irinn_channel@      
13:31 - دوشنبه 30 بهمن 1396
هواشناسی در مناطقی از شمال، شمال شرق، مرکز و دامنه های البرز و زاگرس بارش پراکنده پیش بینی کرد سخنگوی سازمان آتش نشانی از اطفای حریق در ساختمان اداری وزارت نیرو در محدوده میدان ولیعصر خبر داد ملکی: عملیات لکه گیری و ایمن سازی محیط انجام شد با کانال شبکه خبر به روز باشید: irinn_channel@
کد خبر: ۵۵۶۸۹۷
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد شمار معتادان دائمی کشور را 2 میلیون و 808 هزار نفر اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: دو میلیون و 808 هزار نفر مصرف کننده ای داریم که می توانیم آنها را مصرف کننده دائمی یا معتاد در کشور بدانیم.

دکتر فرید براتی سده با اظهار به اینکه اعتیاد یک بیماری مزمن است، توضیح داد: رشدی که در اعتیاد می بینیم بیش از خیلی از بیماری های دیگر است و از طرف دیگر اعتیاد یک بیماری چند مولفه ای است و هم عوامل جسمی، عوامل بیولوژیکی، عوامل روانشناختی، عوامل معنوی و عوامل دیگر در پدیداری این پدیده نقش بسزایی دارند.

معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور افزود : به همین دلیل هم میزان افرادی که از این بیماری رها می شوند و بهبودی کامل پیدا می کنند و هم کسانی که سم زدایی می کنند، اندک است.

او در رابطه با دلیل کم بودن آمار رهایی یافتگان بیان کرد: اعتیاد روی مدارهای مغزی اثرگذار است، از طرفی وقتی که فرد دچار اعتیاد می شود در اغلب موارد حمایت های اجتماعی از طرف خانواده و جامعه را از دست می دهد و طرد می شود و بعد کار و زندگی اش را از دست می دهد و فرد دوباره به چرخه مصرف بر می گردد.

به لحاظ روانشناختی نیز اعتیاد علاوه بر وابستگی های جسمی، به ماده ای که مصرف می کند وابسته می شود.

براتی سده با تاکید برا ینکه ارائه همه خدمات از طرف یک نهاد و سازمان میسر نیست، به اقدامات سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: در بهزیستی در کنار مراکزی که داریم سم زدایی می کنند و استفاد از گروه های همتا، خدماتی را هم ارائه می دهیم تا بتوانیم جنبه های دیگر هم در نظر بگیریم مثلا ما برای افرادی که خواهان درمان هستند اما هزینه هایش را ندارند اگر فرد واجد صلاحیت بود بخشی از هزینه های درمان را برایش رایگان حساب می کنیم.

او در خصوص آموزش های شغلی به معتادان اظهار داشت: تعدادی که آموزشی ندیدند و مهارت های شغلی ندارند با تفاهم نامه هایی که با ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور داریم این عزیزان ارجاع داده می شوند.

او به معتادان متجاهر اشاره و بیان کرد : سیستم های اجتماعی مان را باید به گونه ای هماهنگ کنیم که نگذاریم فرد معتاد به اینجا برسد و متجاهر شود و بعد از اینکه از مراکز بیرون آمدند رها نشوند و با مدیریت مورد و کنترل پیش از تجاهر و مدیریت پس از ترخیص از مراکز، این تعداد از معتادان را به سرانجام خوبی برسیم.

دکتر مغنی باشی عضو هیئت مدیره انجمن مددکاری اجتماعی هم در مصاحبه با رادیو گفتگو به مددکاران اجتماعی اشاره کرد و گفت: مددکاران اجتماعی در سطح کشور در کلینیک ها و مراکز اقامتی  فعالیت می کنند و خدمات مشاوره ای به افراد می دهند که این خدمات می تواند خدمات انگیزشی باشد. خدمات انگیزشی متمرکز بر خانواده و فرد است.

او با اظهار به اینکه خدمات اختصاصی در حوزه اعتیاد فقط بر عهده مددکاران اجتماعی نیست، توضیح داد: چون در قوانین و آیین نامه های موجود نهادهایی که مسئول صدور مجوز و رسیدگی در این حوزه هستند سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت هستند ، مددکاران اجتماعی هم به عنوان عضوی از تیم درمان این خدمات را ارائه می کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن مددکاری اجتماعی با تاکید بر اینکه معتادان بیشتر به مداخلات کاهش آسیب نیاز دارند و نه مداخلات درمانی، افزود: بخشی از افراد خانواده دارند و برای آنها باید مداخلات مبتنی بر خانواده ارائه کنیم و بخشی که مغفول مانده رسیدگی به خانواده ها است و باید به آنها توجه کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۳°