پیش بینی روند رو به رشد اقتصاد ایران در سال 2018

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:14 - دوشنبه 25 تير 1397
خبرگزاری رسمی سوریه از حمله رژیم صهیونیستی به یک پایگاه نظامی در حومه حلب خبر داد سانا اعلام کرد این حمله باعث خسارت‌های مالی شده است تظاهرات گسترده مردم فنلاند در اعتراض به سفر رئیس‌جمهور آمریکا به شهر هلسینکی فنلاندی ها در این تظاهرات سیاست‌های جنگ‌طلبانه و نژادپرستانه دولت آمریکا را محکوم کردند قرار است رئیسان جمهور آمریکا و روسیه امروز در هلسینکی دیدار کنند چین در شش ماه گذشته از انتشار ۱۰ میلیون مطلب غیراخلاقی در اینترنت جلوگیری کرده است چین اعلام کرد در این مدت ۲۴ میلیون مطلب و تصویر غیراخلاقی نیز از اینترنت پاکسازی شده است الجزایر با درخواست اروپا برای ایجاد اردوگاه پناهجویان آفریقایی در خاک خود مخالفت کرد سازمان ملل: میزان کشتار غیرنظامیان در مناطق جنگ‌زده افغانستان به بی سابقه ترین حد از سال ۲۰۰۹ رسیده است
کد خبر: ۵۵۷۱۹۷
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۹
کارشناسان اقتصادی معتقدند پتانسیل های اقتصاد ایران نشان می دهد که ایران ظرفیت رو به رشد قابل پیش بینی اقتصادی را دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علیرضا کلاهی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: اقتصاد ایران اقتصاد جذابی است؛ از نظر خارجی ها به عنوان بازار بزرگ 80 میلیونی کشور ایران پتانسیل های زیادی دارد و سرمایه گذاری های خوبی در زیرساخت ها انجام داده است. هم فرهنگ کار نسبت به متوسط خاورمیانه و هم سطح اموزش کشور ما بهتر است که برابری می کند با امریکا و روسیه، این ها ثبات گرفتن شاخص های کنونی را برای جهش اقتصادی فراهم کرده است، البته اشتباهاتی هم بوده که دولت یازدهم سعی در برطرف کردن اشتباهات داشته است.  یکی از بزرگترین اشتباهات این بوده که ما دوباره  با خرج کردن بی رویه درآمد نفتی حجم دولت را بزرگ کرده ایم در تاریخ اقتصاد ایران همیشه این بوده که هر موقع درامد نفتی بالا رفته و حجم دولت نیز نسبت به کل اقتصاد افزایش یافته است نقش بخش خصوص کمرنگ شده، کارآمدی اقتصاد پایین آمده است. موضوع بعدی تنوع بخشی به تولید ناخالص ملی ایران است، عمده رشد اقتصاد در سال های اخیر در حوزه صنایع بالادستی و صنایع مادر وابسته به مواد اولیه و انرژی بوده که باید مشوق های اقتصادی را به گونه ای قرار دهیم که در سرمایه گذاری در حوزه صنایع پایین دستی، شرکت های کوچک و متوسط و بخش خصوصی که بخش عمده اشتغال را ایجاد می کند. سرمایه گذاری خارجی نیز بسیار مهم است واقعیت این است که به دور بودن از مباحث جهانی باعث شده که شرکت های ایرانی از مدیریت روز به دور بمانند. شرکت های ایرانی از نظر فنی بسیار قوی هستند اما از نظر بهره وری جهانی که بسیار شاخص مهمی است که باید در بهبودی آن توجه شود. با هم اندیشی می توانیم شاخص های بهره وری را بهبود دهیم. میدان دادن به بخش خصوصی، همکاری موثر بخش خصوصی و دولت درقانون  گذاری و اجرای قوانین و تربیت نیروی انسانی نیز مهم است که دولت در این زمینه قدم های خوبی برداشته است.
  پیش بینی روند رو به رشد اقتصاد ایران در سال 2018
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در ادامه گفت: مهمترین موضوع کوچک کردن سایز دولت است چون هیچ اقتصادی رونق نداشته مگر اینکه بخش خصوصی را در اقتصاد دخالت داده باشد. دولت باید به جای بنگاه داری سیاست گذاری داشته باشد و از بخش خصوصی استفاده کند. حد فاصل سال های 76 تا 84 بالاترین نرخ رشد اقتصاد را داشتیم چون همه کارها با برنامه ریزی درست انجام شده بود.
سیاست های ارزی لزوما بین المللی و جهانی نیستند بلکه منطقه ای  هم هست. کاهش لیر ترکیه یعنی افزایش مسافرت به ترکیه و افزایش ورود کالاهای ترکیه به کشور ما.
ما باید فکر جدی نسبت به ناکارامدی بانک ها نیز داشته باشیم تا به جهش اقتصادی ما لطمه وارد نکند.

کلاهی گفت: ما برای رسیدن به رشد 8 درصدی و برای پیشی گرفتن از  کشورهای منطقه باید روی کسب و کارهای نوین سرمایه گذاری کنیم.  در نوآوری و فکر بخشی و تنوع بخشی به سرمایه پایین دستی و استفاده از بخش خصوصی می توانیم به رشد اقتصادی مورد نظر برسیم. ما بدون در نظر گرفتن درزنجیره اقتصادی جهانی و استفاده از شرکت های اقتصادی نمی توانیم به رشد اقتصادی مورد نظر برسیم.

وحید شقاقی کارشناس اقتصادی درباره دورنمای اقتصاد گفت: نگاه های مختلفی نسبت به اقتصاد ایران وجود دارد البته اقدامات مثبتی هم برای اقتصاد ایران در دولت یازدهم صورت گرفت که تا حدودی توانست نتایجی را برای اقتصاد ایران در پی داشته باشد و برای آینده اقتصاد ایران هم اگر این اقدامات با سرعت بیشتری پیش رود مناسب است. این اقدامات توانست ثبات اقتصادی ایجاد کند، شفافیت اقتصادی پیشرفت کرد و در این دوره اقتصاد ایران بهتر شد که این ها می تواند مقدمه ای برای جهش اقتصادی باشد. فضای کسب و کار جز شعارهای دولت یازدهم بود که در این دولت در این زمینه کار شد که امیدواریم در دولت دوازدهم با جدیت بیشتری کار شود.
 پیش بینی روند رو به رشد اقتصاد ایران در سال 2018
او افزود: در سال 2013 رتبه ما 152 و در سال 2017 به رتبه 120 رسیدیم که در برنامه ششم ابلاغ شده که ما باید تا رتبه 70 ارتقا پیدا کنیم.  تورم ما از 34/7 به تورم 9 و 10 درصد رسیده است. اولویت دولت یازدهم در درجه اول کاهش نرخ تورم بود طبیعتا کنترل تورم سایر مولفه های اقتصادی مثل کاهش نرخ سود بانکی و پیش بینی پذیربودن اقتصاد را با  خود همراه کند. در حوزه واردات کارهای خوبی انجام شد که برای اولین بار در سال گذشته تراز تجاری ما مثبت شد.
 
شقاقی افزود: ما سومین کشور دنیا از نظر سرانه دانشجو هستیم که 4800 دانشجو داریم، در سرانه مهندسی جز 4 کشور جهان هستیم. جز ده کشور اول دنیا از نظر معادن هستیم بنابراین فرصت های خوبی برای اقتصاد ایران در دنیا وجود دارد که اگر دولت دوازدهم بتواند از فرصت ها به خوبی استفاده کند می توانیم جز ده کشور برتر دنیا باشیم.

او افزود: اگر واقعا به سرمایه انسانی جهت دهیم و جوانان را به حوزه اقتصاد دانش بنیان هدایت کنیم می توانیم معادل درامد نفت ثروت بدست آوریم. ما در حوزه معادن جز ده کشور دنیا هستیم و پتانسیل های بالایی داریم. در بخش خدمات ظرفیت بالایی داریم که از لحاظ پزشکان متخصص و امکانات می توانیم از نظر توریسم درمانی هاب منطقه باشیم. ما 1459 میلیارد دلار تولید داریم که از نظر منطقه ای سوم هستیم اما ظرفیت های ما مغفول مانده است. اگر دولت دوازدهم همت کند و بتواند به دانشگاه ها و بازار کار را جهت دهی مناسبی بدهد و با تقویت بخش خصوصی در حوزه بازارها ظرفیت تبدیل شدن به قدرت دهم دنیا را داریم. کشور ما ظرفیت جوان تحصیل کرده ای دارد که نیاز به آماده سازی فضای کسب  و کار مناسب دارند بنابراین دولت باید از جوانان در حوزه اقتصاد استفاده کند.

 شقاقی در ادامه گفت: برخی از اصول بوسیله دولت پذیرفته شده است. با مردم شفاف صحبت کردن و دردها را به مردم گفتن، به هنگام جراحی کردن و شفافیت اقتصادی، پذیرش اقتصاد غیر دولتی، دولت کارآفرین مهم است بنابراین باید رتبه های خود را کاهش دهیم تا بتوانیم از پتانسیل ها استفاده کنیم. او افزود: ظرفیت های اقتصادی ایران ما را امیدوار می کند که آینده درخشان در انتظار اقتصاد ماست.

امیر باقری سخنگوی بودجه سازمان برنامه و بودجه در ارتباط تلفنی درباره شاخص های روبه رشد اقتصاد ایران گفت: پتانسیل های اقتصاد ایران نشان می دهد که ایران ظرفیت رو به رشد قابل پیش بینی اقتصادی دارد. در کنار این پتانسیل ها عملکرد چندساله نشان می دهد که ما در حرکت روبه رشد هستیم. رشد اقتصادی ما در سال گذشته افزایش داشته است. در سرمایه گذاری در شش ماهه اول سال 96 نرخ رشد 3/1 درصد را داشته است که نشان دهنده رشد مثبت اقتصاد بوده ایم. در حوزه اشتغال در تابستان 96 نرخ بیکاری را یک واحد کاهش داده ایم همه این ها نشان دهنده این بوده است که اقتصاد ایران رو به رشد بوده است.
پیش بینی روند رو به رشد اقتصاد ایران در سال 2018
سخنگوی بودجه سازمان برنامه و بودجه در ادامه افزود: ما ظرفیت های زیادی داریم که می توان از بالقوه به بالفعل تبدیل کرد. ما در برنامه ششم بخش های اولویت دار را که می تواند در رشد اقتصاد تضمین کننده باشد را مشخص کرده ایم، یکی از محورهای بودجه 97 هم این است که به این اولویت ها توجه شده است. در حوزه ایجاد اشتغال که دولت برنامه منسجی دارد به بخش مسکن و صنعت و گردشگری و .. که پتانسیل ایجاد رشد فراگیر دارند توجه شده است. در مورد طرح های نیمه کاره هم در بودجه 97 توجه شده که اگر بتوانیم منابع لازم را تخصیص دهیم طرح های نیمه تمام  کامل خواهد شد. ما سعی کرده ایم هم از نظر تخصیص منابع هم از نظر ایجاد اشتغال بتوانیم به رشد اقتصادی کمک کنیم.

 باقری گفت: اقتصاد ایران پتانسیل رو به جلو دارد اما باید نسخه مناسب دیده شود تا رشد توام با اشتغال دیده شود. در دولت دوازدهم این نسخه تهیه شده و باید ارکان با هم در یک جهت حرکت کند تا بتوانیم در جهت رشد اقتصادی رو به جلو  حرکت کنیم.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۷°    ۴۱°