نبض/ تضمین سلامت خون اهدایی

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
09:22 - سه‌شنبه 03 مهر 1397
نشست وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۴ (فرانسه، آلمان، روسیه، چین و انگلیس) با حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سازمان ملل برگزار شد در بیانیه‌ پایانی این نشست، طرف‌های شرکت‌کننده بر لزوم حفظ و اجرای کامل برجام و ایجاد ساز و کارهایی برای بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی آن تأکید کردند در این بیانیه تاکید شده است در کنار اجرای تعهدات هسته ای از سوی ایران، رفع تحریم‌ها و از جمله برخورداری ایران از منافع اقتصادی حاصله از آن، یک بخش حیاتی از برجام است اعضای گروه ۱+۴ بر اراده خود برای حمایت از آزادی فعالان اقتصادی در تعقیب کسب و کار مشروع با ایران، در تطابق کامل با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تاکید کردند در این بیانیه اعضا بر پیگیری به موقع و موثر عادی‌سازی روابط تجاری و بازرگانی با ایران تاکید کردند اعضای گروه ۱+۴ از به‌روزسانی «قانون انسداد» اتحادیه اروپا و اعطای مجوز به بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای واجد شرایط محسوب شدن ایران برای دریافت وام‌های خارجی استقبال کردند اعضا بر تداوم تعهد خود به ویژه در پیگیری اقدامات مشخص و موثر برای تضمین کانال‌های پرداخت با ایران و تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی تایید کردند اعضای برجام حمایت خود را از پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و طرح تبدیل تأسیسات فردو به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری اعلام کردند موگرینی: راه‌حل‌های عملیاتی اروپا برای تأمین خواسته‌های ایران به‌زودی اجرایی می‌شود
کد خبر: ۵۶۰۰۲۲
تاریخ انتشار: جمعه ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۶
مدیر عامل سازمان انتقال خود با اشاره به موقعیت ممتاز سازمان انتقال خون ایران در میان کشورهای در حال توسعه گفت: ما داریم یه سمتی می رویم که بتوانیم سلامت کامل خون اهدایی را صد درصد تضمین کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دکتر علی اکبر پورفتح اله در برنامه نبض پزشکی شبکه خبر با اشاره به لزوم ادامه نگاه ایثارگرانه مردم کشورمان به اهدای خون گفت: ما 27 واحد اهدای خون در هر هزار نفر داریم که این شاخص بیش از 2 برابر کشورهای همسطح خودمان است.
 
مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به سابقه 45 ساله سازمان انتقال خون؛  درباره سامانه غربالگری خون گفت: با راه اندازی سامانه غربالگری نمونه اهدا کنندگان خون (سامانه الکتروکمی لومینسانس) آزمایش های دقیق تر و بدون دخالت دست انجام خواهد پذیرفت و این اقدام در مسیر تضمین کیفیت و سلامت خون های اهدایی صورت می گیرد.
 
پور فتح اله گفت: روش غربالگری آزمایش های سلامت خون اهدا کنندگان در بیش از ۹۰ درصد از مراکز انتقال خون در اروپا و آمریکای شمالی به این روش انجام می شود. این روش دقت و ظرفیت بالا تری دارد و یک پنجم زمان فعلی وقت صرف انجام آزمایش می شود.
 
مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: این سیستم امنیت بیشتری برای انتقال نتایج و قابلیت ردیابی دقیق تری دارد که با توجه به بسته بودن سیستم کیفت محصول به دست آمده بهتر خواهد بود.
 
دکتر پور فتح الله با اشاره به این که زمینه اهدای پلاکت در سراسر کشور فراهم شده است گفت: امروزه برای کاهش خطا و افزایش ضریب امنیت خون توجه ویژه ای به متمرکز سازی آزمایش ها می شود و در هلند کل آزمایش های سلامت خون در یک مرکز، در کانادا در ۴ مرکز، در آمریکا ۱۰ مرکز و در ترکیه در ۴ مرکز به صورت متمرکز در حال انجام است و قرار است در ایران نیز این آزمایش ها به صورت متمرکز در ۸ مرکز انجام شود و کل نمونه های آزمایش به این ۸ مرکز در کشور منتقل شود. 
 
با اشاره به روند کاهشی جذب اهدا کننده در دنیا، افزود: امروزه نیاز به خون کامل و گلبول قرمز به شدت روبه کاهش است و این کاهش دلایل متعددی دارد که از آن جمله می توان به مدیریت خون بیمار، انتقال خون محافظه کارانه، جایگزینی مصرف فرآورده ها و مشتقات خون به جای خون کامل اشاره کرد.

دکتر پور فتح اله با اعلام اینکه ایران طی چند سال نیاز به خون را در حد ۲۷ واحد در هزار نفر حفظ کرده و جلوی افزایش آن را گرفته است، گفت: با این آمار و برقراری هموویژلانس و تلاش برای انتقال خون محافظه کارانه و مدیریت خون بیمار سعی داریم این میزان را نیز کاهش دهیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به گزارش ۲۰۱۵ سازمان جهانی بهداشت، گفت: بیش از ۹ میلیون لیتر پلاسما در دنیا از بین می رود که بین ۷۰ تا ۱۱۰ دلار ارزش هر لیتر آن است حال آنکه ما سال گذشته توانستیم ۲۱۰ هزار لیتر پلاسمای ریکاور(به دست آمده از طریق اهدای مستقیم از طریق پلاسما فرزیس) تهیه کنیم که در مجموع ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار ارزش داشت.

دکتر پورفتح اله افزود: با تغییر روند تولید به سمت ریکاور پلاسما و مدیریت بیشتر آن می توان به ۳۵۰ هزار لیتر پلاسما دست یافت. 
 
مدیر عامل سازمان انتقال خون با اشاره به این که ما این حجم عظیم اهدای خون را از دوران جنگ داریم به جوانان توصیه کرد مانند نسل گذشته ایثارگرانه خون اهدا کنند.

در ادامه برنامه همچنین دکتر سمیعی مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت درباره استفاده هایی که از خون اهدایی می شود توضیحاتی ارائه کرد و گفت: خود خون و نیز پلاسما بیشترین مصرف را در چرخه اهدای خون دارد.
 
دکتر سمیعی همچنین گفت: مرحله انتقال خون از سازمان انتقال خون تا بیمارستان مرحله کوتاهی است و تحت شرایطی خاص انجام می پذیرد و هر فراورده ای در شرایط خودش منتقل می شود.
 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۸°