نبض/ مالیات، راه کاهش مصرف دخانیات

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:15 - سه‌شنبه 20 آذر 1397
رئیس جمهور سومالی با درخواست استیضاح نمایندگان پارلمان این کشور مواجه شد
کد خبر: ۵۶۵۲۷۰
تاریخ انتشار: جمعه ۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۴
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تنها راهکار موجود برای کاهش استعمال دخانیات را اخذ مالیات از آن دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دکتر قربانی نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: سیگار در همه جوامع یکی از بندهای چالش برانگیز به حساب می آید، حتی در فرانسه نیز در زمان اولاند یکی از شعار های انتخاباتی وی وضع مالیات بر دخانیات با هدف مهار در مصرف آن بوده است.

او افزود: یکی از مولفه موثر بر کاهش مصرف دخانیات وضع مالیات بر آن است که کشور ما در این زمینه کمترین مالیات را می گیرد.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در برنامه ششم توسعه همه تلاش ما این بود که مالیات را بر خردفروشی دخانیات وضع کنیم که این امر در مجلس پذیرفته نشد، ولی بهترین مولفه کنترل مصرف دخانیات در کشور وضع مالیات است ولاغیر.

او گفت: ما نمی توانیم به مردم بگوییم که سیگار نکشید اما وضع مالیات خود می تواند بهترین سد در مصرف دخانیات باشد، ما امروز روزی 20 میلیارد تومان هزینه درمان آسیب های ناشی از دخانیات را می پردازیم که این مبلغ از جیب بیت المال هزینه می شود.

دکترقربانی افزود: ما برای واردات سیگار، 60 تومان مالیات بر خوردفروشی سیگار های وارداتی وضع کرده ایم که بیش از 2 هزار میلیارد تومان نصیب دولت می کند، دولت می تواند این درآمد را صرف ورزش جوانان کشور کند.

دکتر آذری پور عضو کارگروه تخصصی ستاد کشور کنترل دخانیات نیز گفت: 4 درصد از مصرف دخانیات در کشور ما توسط زنان کشورمان صورت می گیرد.

او گفت: سازمان جهانی بهداشت به این نتیجه رسیده است که بهترین راه کاهش مصرف دخانیات، افزایش قیمت مواد اولیه دخاینات و نیز مالیات است بطوری که با اعمال این سیاست در کشورهای در حال توسعه 8 درصد و در کشورهای توسعه یافته میزان مصرف 4 درصد کاهش یافته است.

او گفت: افزایش قیمت دخانیات گروه هایی که از نظر درآمدی در سطح پایینی قرار دارند، مانند نوجوانان، بانوان و مردان فقیری را به دوری از مصرف مواد مخدر هدایت کرده که نشان دهنده مطلوبیت این سیاست علیه استعمال دخانیات است.

عضو کارگروه تخصصی ستاد کشور کنترل دخانیات افزود: چند راهبر برای کاهش مصرف دخانیات وجود دارد که عبارتند از پایش مصرف دخانیات، حفاظت از افراد غیرسیگاری، ارائه خدمات برای ترک دخانیات، برچسب های هشداری بهداشتی روی دخانیات و مالیات های فزاینده، به کنترل مصرف دخانیات در کشور کمک می کند.

دکتر معدنی مدیرعامل جمعیت بدون دخانیات گفت: بیماری های ناشی از دخانیات موضوعی است که بر کسی پوشیده نیست، دستکم بالغ بر 80 نوع بیماری و 50 سرطان به دلیل استعمال دخانیات صورت می گیرد.

او افزود: جوانان بین 30 تا 35 سال تنها با سه سال مصرف زیاد دخانیات به سرطان ریه دچار می شوند. کشور ما روزانه 20 میلیارد تومان هزینه ناشی از مصرف دخانیات را می پردازد.

دکتر معدنی گفت: اگر بیاییم، مالیات بر مصرف دخانیات را افزایش دهیم ولی نسبت به مبارزه با قاچار این مواد بی تفاوت باشیم طبیعتا مبارزه با مصرف دخانیات با مشکل روبرو می شود.

او افزود: یکی از ساختارهای جلوگیری از مصرف دخانیات ممنوعیت نمایش استعمال دخانیات در رسانه هایی مانند تلویزیون است که متاسفانه ما در برخی از شیکه های تلویزیون به وضوح شاهد آن هستیم، همین امر اثر مبارزه با دخانیات را کمرنگ می کند.

 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۲°