مبارزه همگانی با مواد مخدر

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
17:21 - شنبه 31 شهريور 1397
رئيس جمهور درگذشت حاج حسين کلاهدوزان پدر شهيدان مهدي، علي و جواد را تسلیت گفت معاون آموزشي وزير علوم: حذف کنکور به طور کامل به زودي امکان پذير نيست شريعتي نياسر: از سال ۹۴ تاکنون مجوز فعاليت ۳۰ موسسه غيرانتفاعي لغو شده است معاون آموزشي وزير علوم: سقف ظرفيت کلاس هاي کارشناسي ۶۰ نفر،کارشناسي ارشد ۲۰ نفر و دکتري بين ۵ تا ۷ نفر است معاون هماهنگ‌کننده ارتش: با اقتدار امنيت آب‌هاي ايران را حفظ کرده‌ايم و در دورترين نقاط نيز قدرت انقلاب اسلامي را به رخ دنيا کشيده‌ايم سخنگوي نيروي انتظامي از اجراي طرح هاي ترافيكي و انتظامي از فردا همزمان با بازگشايي مدارس خبر داد سامانه راداري تقرب فرودگاه بين المللي بندرعباس با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي به بهره برداری رسید برای رادار تقرب فرودگاه بين المللي بندرعباس به عنوان بزرگترين سامانه راداري كشور هزار ميليارد ريال هزینه شده است دبیر ستاد مرکزی اربعین: زائران اربعین که زمینی به عتبات مشرف می‌شوند عوارض گمرکی پرداخت نمی‌کنند
کد خبر: ۵۶۵۵۰۱
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۸
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: دکترین اجتماعی نمودن مبارزه با مواد مخدر به نوعی شریک کردن مردم در مبارزه با اعتیاد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
پرویز افشار مهمترین چالش های اساسی در همایش اجتماعى شدن مبارزه با مواد مخدر و نشست 110 سازمان مردم نهاد ملی
را نام برد و گفت: دکترین اجتماعی نمودن مبارزه با مواد مخدر به نوعی شریک کردن مردم در مبارزه با اعتیاد است.
 
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: بنابر گزارش سازمان ملل، حدود 80 درصد از کل کشفیات مواد مخدر دنیا توسط پلیس ایران صورت می گیرد و این اهتمام به خاطر اهمیت جامعه ایران به مبارزه با مواد مخدر است و پاک بودن جامعه از هرگونه مواد افیونی است.
 
وی با اشاره به همجواری با افغانستان بعنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر افزود: حضور نظامی نیروهای خارجی از جمله در آمریکا در این کشور نه تنها از مقدار تولید آن کم نکرد بلکه به سرعت تولید و انتشار آن نیز در استان های جنوبی افزوده است.
 
مبارزه همگانی با مواد مخدر 
افشار در ادامه به کنترل مرزهای شرقی بعنوان اولین گام برای جلوگیری در ورود مواد مخدر اشاره کرد و گفت: با انسداد مرزها و ایجاد موانعی در مرزهای شرقی قاچاق این مواد از مرزهای شرقی ایران مسیر های تازه ای در جنوب ایجاد کرده است.
 
او افزود برخی از استان های کشور مانند هرمزگان که کمتر در آن قاچاق مواد مخدر دیده می شد امروزه شاهد مافیای قاچاق مواد افیونی  است که به خاطر سود سرشار آن به این استان انتقال یافته است.
 
وی از مناطق شمالی و جنوبی کشور بعنوان مسیر های تازه ترانزیت و انتقال مواد مخدر به کشورهای همجوار نام برد که قاچاقچیان آنرا جایگزین مسیرهای سنتی خود کرده اند.
 
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: قاچاقچیان امروزه با استفاده از شبکه های اجتماعی اقدام به توزیع مواد مخدر می کنند. او با قدر دانی از زحمات پلیس در بازداشت قاپاقچیان مواد مخدر افزود: در کنار کنترل خرده فروش های داخل کشور باید دانه درشت های قاچاق مواد مخدر را رصد کرد و سرشاخه های آنها حرس نمود.
 
پرویز افشار گفت: عیب کار اینجاست که برای توزیع کنندگان موادمخدر ، مشتری در دسترس آنها است و معتادان به راحتی در طول سه دقیقه مواد مصرفی اعتیاد خود را بدست می آورند.
 
وی به میزان تولید مواد مخدر صنعتی اشاره کرد و افزود: در گذشته تولید شیشه در ایران صورت می گرفت و یکی از ارزانترین مواد مخدر بابت هر کیلو با قیمت 5 هزار تومان بود اما امروزه تولید این مواد شیمیایی و صنعتی بسیار کاهش یافته است اما در عوض مخدر هایی مانند " گل" افزایش یافته به گونه ای که در جامعه امروز ایران 12 در صد از معتادین اعتیاد به مصرف گیاه گل دارند.
 
وی به انواع بازدارنگی قاچاقچیان در توزیع مواد مخدر اشاره داشت و افزود: هیچ جریمه ای بهتر از ضبط اموال قاچاقچی نیست. حبس و جریمه های نقدی برای او قابل تحمل است اما مصادره اموال نه.
 
افشار علاوه بر حمایت های خانوادگی و اجتماعی در کمک به معتادین در ترک اعتیاد، قابل دسترس نبودن انواع مواد مخدر را نیز از جمله عوامل اصلی رغبت معتادین به ترک اعتیاد دانست.
 
وی به استفاده از کمپ های ترک اعتیاد بعنوان مکانی برای سم زدایی معتادین اشاره کرد و گفت: در بسیاری از کشورها نیز محله های مانند شوش و مولوی تهران بعنوان کانون توزیع مواد مخدر وجود دارد.
 
وی گفت: معتادان متجاهر افزایش یافته اما در مجموع به تعداد معتادین کشور اضافه نشده است. باید سعی کنیم زمان پاکی افراد معتاد را افزایش دهیم و دور بودن در مانایی و اعتیاد را کاهش دهیم.
 
براساس ماده سه قانون 80، قاضی تا دو مرحله سه ماهه، دستور به بازداشت معتادین متجاهر می دهد اما در نهایت معتاد به محیط قبلی خود بازمی گردد.
 
رئیس مرکز پیشگیری سازمان بهزیستی نیز در ارتباط تلفنی گفت: لازمه پیشگیری از اعتیاد مشارکت مردم و حمایت دستگاه های آموزشی است.
 
مبارزه همگانی با مواد مخدر 
 براتی بیان کرد: پیشگیری، رویکردی اجتماع محوراست که با مشارکت خود مردم صورت می گیرد.
او افزود: بیش از 12 میلیون نفر برای پیشگیری در 4700سازمان مردم نهاد فعال هستند. در سال آینده فعالیت این سازمان ها گسترده تر خواهد شد.
براتی گفت: از وضعیت و فعالیت کانون های پیشگیری راضی هستیم اگر فعالیت آنان نبود وضعیت کنونی بدتر بود. اوافزود: هم افزایی دستگاههایی مانند آموزش و پرورش، وزارت علوم می تواند در اینگونه آسیب ها پیشگیری کند.

براتی در باره جمع آوری متکدیان معتادگفت: جمع آوری متکدیان برعهده نیروی انتظامی است که پس از جمع آوری به بهزیستی تحویل داده می شوند.

اوافزود: نظارت بر کمپ های ترک اعتیاد وجود دارد، اگر کسی شکایتی دارد می تواند به بهزیستی مراجعه کند.
براتی درباره مصرف متادون و ارائه شناسنامه گفت: این تصمیم کشوری و تصمیم وزارت بهداشت است برای جلوگیری از سوء استفاده ازاین دارو.

او افزود:  به معتادینی که تمایل به ترک دارند ولی بی بضاعت هستند کمک خواهد شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۱°