آموزش و اطلاع رسانی راهی برای کاهش زندانیان غیر عمد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:39 - سه‌شنبه 29 خرداد 1397
نادري جامعه شناس : برخي از سلبريتي ها در کشور از واقعيت هاي جامعه دور هستند و جامعه را احساسي جلوه مي دهند احمد نادري در تيتر امشب : عموما سلبريتي ها بي سواد هستند و نگاه آن ها به مسايل پيش رو سطحي است نادري جامعه شناس : محبوبيت افراد در شبکه هاي اجتماعي اقتدار آفرين است ولي مرجعيت تمام عيار ندارد بهرام بيات جامعه شناس : سلبريتي ها داراي کارکردهاي مثبتي در جامعه هستند ولي انتظار نداريم که همه مشکلات جامعه را حل کنند بیات : گروه های مرجع در دنیای واقعی از اهمیت بالای برخوردار هستند ولی گروه های سلبریتی یک محبوبت در گروه های مجازی دارند
کد خبر: ۵۶۵۶۶۲
تاریخ انتشار: جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۷
مدیرعامل ستاد دیه گفت: تعداد زندانیان غیرعمد 12 هزار نفر هستند که 8 هزار نفراز آنان چک بدون پشتوانه صادر کرده اندو 4 هزار نفر دیگر جرائم غیر عمد انجام دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سید اسدالله جولایی ، مدیرعامل ستاددیه کشوردر برنامه 18:30با محوریت آموزش و اطلاع رسانی مردم از حقوق مدنی و شهروندی گفت: مردم باید از طرق مختلف آموزش ببینند تا از جرائم غیر عمد کاسته شود.
او بیان کرد: ما دچار فقر فرهنگی هستیم و اطلاعات مردم در مورد قوانین و جرائم کم است و صدماتی که وارد می شود غیر قابل جبران هستند.
جولائی افزود: اینکه مردم از قوانین و احکام مطلع باشندجرائم هم کمتر می شود و به بحث آموزش و فرهنگ باید تاکید کرد.
اواضافه کرد: قوانین راهنمایی و رانندگی را به مردم آموزش دهیم ، قوانین کارگاهی را باید بصورت دستوری به کارگران و کارفرمایان اموزش داد.
مدیرعامل ستاددیه افزود: در باره قانون چک و داشتن دسته چک و همچنین پشتوانه مالی چک باید آموزش های لازم را داد تا مردم  به مشکلات و تبعات اینگونه جرائم واقف باشند.
جولایی در بحث مهریه هم گفت: باید آموزشهایی داده شود ، تحقیق کنند و میزان درآمد فرد را نسبت به تعیین مهریه بسنجند سپس به این امر اقدام کنند.
جولایی لازمه آگاهی ازتمام جرائم غیر عمد را آموزش و آگاهی کافی دانست.
مدیرعامل ستاددیه ادامه داد: راه هایی که می توان حقوق شهروندی و دیگر قوانین مدنی را به مردم آموزش داد ، آموزش و پرورش و ثبت قوانین در کتابها، مساجد و ائمه جماعات بین دو نماز قوانین را آموزش دهند، دانشگاه ها و صداو سیما با فرهنگ سازی و اموزش دادن قوانین نقش بارزی در کاهش جرائم خواهند داشت.
جولایی در بحث چک و قوانین آن گفت : ضوابط بانکی و اخذ دسته چک و حواله باید پشتوانه مالی داشته باشد و برای جلوگیری از جرائم و زندان رفتن باید همه مطلع باشند. 
اوادامه داد: طبق ماده 5 قانون چک ، دسته چک  و حواله بانکی به کسی تعلق می گیرد که حساب او پشتوانه مالی داشته باشدو سپس دسته چک صادرشود.
او افزود: درکمیسیون قضائی حدود 30 نفر از کارشناسان آگاه به قوانین چک حضوردارند،  تا در این کمیسیون به مسئله چک و به چه کسانی تعلق می گیرد را مورد بررسی قرار دهند.
جولائی گفت: چک و اعتبار آن از جمله مسائل مهمی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.
اوبیان کرد: جزوه های جیبی را آماده کرده ایم که درباره چهارموضوع مهم مردم را آموزش دهیم موضوع  تصادفات، چک ، مهریه، و نفقه از مهمترین مسائل است که بیشترین زندانیان غیرعمد راشامل می شود.
جولائی افزود: تعداد 110   هزارو 644  نفر درستاد دیه آزاد شده اند که 7 هزار 500 نفراز  آنان  در 9 ماهه سال  96 بوده اند.
او ادامه داد: تا پایان سال بجزء بانوان 1000 نفر در سراسر کشور آزاد خواهند شد.
جولائی گفت: حدود 200نفر از بانوان زندانی در جرائم غیرعمد که شامل طرح مشارکت معاونت امورزنان ریاست جمهوری آزاد شدند.
مدیرعامل ستاددیه کشور به مردم توصیه کرد: حقوق مدنی را یادبگیرند، قانون شخص ثالث را بدانند و مطالعه کنند و همچنین به ایمنی کارو نظارت بر صدور چک بدون محل و مهریه های غیرمعقول تاکیدکرد.


 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۶°