کنترل هزینه های درمان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:28 - پنجشنبه 22 آذر 1397
رابرت پلادينو سخنگوي جديد وزارت خارجه آمریکا شد
کد خبر: ۵۷۲۳۹۳
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۴
حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با کمک مجلس و دولت پرداخت هزینه ها از جیب مردم در بخش سلامت از 58 درصد به 37/1 درصد رسیده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگوی 18:30 درباره مدیرت و کنترل هزینه های بهداشت و درمان گفت:  کنترل هزینه درمان در همه جای دنیا حتی امریکا و انگلیس و آلمان نیز مطرح است. کاهش هزینه ها از دو رقم حاصل می شود p ضربدر q که همان قیمت و تعداد است. اگر می خواهیم هزینه ها را کنترل کنیم یا باید قیمت را کاهش دهیم یا تعداد را که برای این کار باید سیاست های درست و دامنه دار و استراتژیکی را دنبال کنیم.
 او افزود: 92 تا 93 درصد هزینه ها از دو منبع تامین می شود یا از جیب مردم یا از دولت و مقدار 8 درصد باقی مانده مربوط به خیریه و بیمه های تکمیلی می شود.
در چهل سال گذشته بیش از 50 درصد هزینه های درمان از جیب مردم و در ده سال قبل از طرح تحول 58 درصد از جیب مردم و فقط 37 درصد هزینه های بخش سلامت از دولت و بیمه ها تامین شده است. او افزود: مجموع بیمه سلامت و تامین اجتماعی که 90 درصد از بیمه شده ها را تحت پوشش دارند قبل از سال 93 فقط 35 درصد هزینه های سلامت را تامین می کردند.
 
حریرچی گفت: مجلس و دولت با همکاری هم قانون برزمین مانده ی برنامه چهارم و پنجم را که هدفش پایین آوردن هزینه ها از جیب مردم به زیر 30 درصد برسد را به گونه ای تنظیم کردند که پرداختی ها از جیب مردم در سال 95 را تا 37/1 درصد کاهش دادند که دستاورد بزرگی است، در مقابل دولت و بیمه ها سهم 37 درصدی خود را به 51 درصد رساندند، این دستاورد موجب شده تا مردم هزینه های کمتری را تقبل کنند.
 
گفتگو 
حریرچی درباره برنامه ریزی ها در حوزه سلامت گفت: مجلس4750 میلیارد اوراق در بخش سلامت را برای بدهی های بیمه سلامت تصویب کرد و بودجه های بهداشت و درمان در سال 93 و سال 96 افزایش مناسبی داد تا از طریق بخش دولتی و بیمه بتوانیم هزینه های بیشتری را تامین کنیم.
 او در ادامه گفت: انتظار مردم برای کارت خوان در مطب پزشکان انتظار به جایی است اما این کار الزامی ندارد. او گفت: درخواست ما ز جامعه پزشکان این است که دستگاه های کارت خوان را داشته باشند اما الزام به داشتن کارت خوان در حوزه کار وزارت بهداشت نیست.
 
 او در ادامه درباره بیمه تصادفات نیز گفت: یکی از مهمترین دستاوردها از سال 83 به بعد این است که  قانون سازمان های بیمه گر تجاری را مکلف کرده، ده درصد بیمه شخص ثالث را که از قبل دریافت کرده اند را به وزارت بهداشت بدهند. در حال حاضر دولت و مجلس با تنفیذ این قانون کمک کرده تا 750 هزار نفر حادثه دیده از تصادفات را به صورت کاملا رایگان درمان شوند اما بیمه ها در پرداخت تاخیر دارند. سازمان بیمه ایران که بیمه بزرگی است و قسمت اعظم شخص ثالث را به عهده دارد 700 میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهی دارد و هنوز هم قولی برای پرداخت ها نداده است به همین دلیل بیمارستان ها ممکن است هزینه ها را تا زمانی که از بیمه پرداخت نشود از بیماران و حادثه دیدگان دریافت خواهند کرد.
 حریرچی درباره قاچاق مواد آرایشی گفت: مصرف مواد آرایشی و هزینه ما نسبت به دیگر کشور ها در این بخش بیشتر است. دو و دو دهم درصد هزینه های هر ایرانی صرف خرید لوازم آرایشی می شود. شصت و سه درصد کالاهای وارداتی آرایشی مارک دار که وارد کشور می شود قاچاق است که برای مردم عادی قابل تشخیص هم نیست، از این مقدار 90 درصد موارد غیر بهداشتی و تقلبی است. توصیه وزارت بهداشت این است که از محصولات ایرانی استفاده شود چون محصولات ایرانی حتما کنترل می شود.
 
حریرچی در ادامه درباره طرح سلامت نورزی وزارت بهداشت نیز گفت: طرح های سلامت نوروز از ساعت 9:30 امروز 15 اسفند آغاز شده است. یکی از مواردی که مهم است چهارشنبه سوری است که در این مورد بیمارستان های چشم و سوانح سوختگی بیشتر در این روز درگیر هستند.
ما  به رستوران ها و اماکن بین راهی، هتل ها و مسافرخانه ها در ایام نوروز نظارت می کنیم. بخش خصوصی سرپایی و مطب ها تقریبا در ایام نوروز تعطیل هستند و بیمارستان های خصوصی و غیر دولتی نیز خدمات را در ایام تعطیلات نوروز کاهش می دهند.
 
اما با توجه به افزایش امار به خصوص در بخش سوانح و حوادث جاده ای بیشتر مسئولیت در این ایام متوجه بخش دولتی است، پرستاران و پیراپزشکان و پزشکان علاوه بر وظایف خود وظایف بخش های خاص درمان را به عهده می گیرند. بازرسان وزارت بهداشت در این ایام بیشتر نظارت می کنند.
 او درباره تعرفه های پزشکی جدید گفت: آبان ماه امسال تعرفه ها محاسبه شده و در شورای عالی بیمه تصویب شده ولی برای تصویب تعرفه ها قبل از ارائه بودجه ها باید تعیین و تصویب شود. امسال نیز تعرفه های هتلینگ پشنهاد شده که بر اساس تورم باید لحاظ شود.
 
او درباره استفاده از مکمل ها نیز گفت: برای رده هایی که باید حتما انجام شود مثل کودکان و دختران دبیرستانی و بزرگسالانی که باید ماهانه قرص مکملی استفاده کنند به صورت رایگان توزیع می شود در مواردی هم احتیاج به مکمل های خاص است که نیازی نیست از مکمل های خارجی استفاده کرد.
به مردم توصیه می شود در استفاده از مکمل ها اول از مواد غذایی و پروتئینی، لبنی استفاده کنند تا از مصرف مکمل ها بی نیاز باشند. برای مردم ایرانی استفاده از مکمل های ایرانی توصیه می شود.
 
 
برچسب ها: هزینه های درمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۶°