ضرورت توقف کامل برداشت چوب ازجنگل ها

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:03 - سه‌شنبه 28 اسفند 1397
طرح زوج و فرد و طرح ترافیک از فردا تا ۱۶ فروردین در تهران اجرا نمی شود اجرای طرح عوارض الکترونیکی بزرگراهی در چهار آزادراه پرتردد کشور آغاز شد ایستگاه‌های دریافت عوارض در آزادراه‌های تهران ـ قم، تهران ـ ساوه، کرج ـ قزوین و قزوین ـ زنجان غیرفعال و روش الکترونیکی جایگزین آن می‌شود رانندگان می‌توانند از روش‌های اپلیکیشن‌های موبایلی، اتصال پلاک به حساب‌های بانکی، عوارض روی قبض تلفن همراه و خودپردازهای طول مسیر برای پرداخت عوارض استفاده کنند رئیس پلیس پایتخت: افرادی که در شب چهارشنبه پایان سال کارهای خطرناک انجام‌ دهند تا پایان تعطیلات در بازداشت به سر خواهند برد دغدغه‌ها، مشکلات و دیدگاه‌های خود را درباره مسائل مختلف به ۱۰۰۰۶۰۰ و ۱۰۰۰۶۰۱ (شبکه خبر) پیامک بزنید
کد خبر: ۵۷۲۴۱۵
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۴
نوبخت، معاون سازمان جنگل ها و شاعری، سخنگوی کمیسیون کشاورزی در تیتر امشب با تاکید بر ضرورت نفس کشیدن جنگل ها، توقف برداشت چوب از این موهبت الهی را خواستار شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
عباسعلی نوبخت معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره وضعیت جنگل ها در کشور گفت: خوشبختانه در 5 ناحیه رویش ایران چهارده میلیون و 355 هزار و 747 هکتار جنگل داریم که هر رویشگاه جنگل شرایط شاخص خود را دارد. شاخص ترین جنگل ها، جنگل های هیرکانی شمال کشور است که مادر جنگل های پهن برگ تابستانه است و دارای قدمتی بین 2/5 تا 60 میلیون سال است.  
او افزود: ما توانستیم با حمایت مقام معظم رهبری به طرح های جنگل داری در شمال کشور با هدف برداشت چوب خاتمه دهیم. سازمان جنگل داری توانست در این زمینه سربلند باشد و بهره برداری چوبی از درختان سرپا چه زنده و چه خشک در سال 96 به پایان رسید و سال 97 نیز هیچ گونه بهره برداری از درختان سرپا نخواهیم داشت.
تخریب جنگل و پیامدها
او افزود: عوامل تخریب جنگل متعدد است، یک سری عوامل به دلیل  نوسانات اقلیمی کشور را در بر دارد و این طغیان برخی آفت ها و بیماری های جنگل را موچب می شود. جنگل های زاگرس که شش میلیون هکتار از جمعیت جنگل ها را در بر گرفته است بخشی دچار خشکیدگی بلوط شد که با کمک فائو به راهکارهایی رسیدیم که در حال اجراست. در شمال کشور نیز بیماری بلایت شمشاد و شب پره شمشاد را داشتیم که راهکارها در حال اجراست. خوشبختانه فرهنگ منابع طبیعی در  کشور ما بخصوص در چندسال اخیر بهتر شده است و از طریق شبکه های  مجازی و تلگرام اطلاع رسانی می شود.
2 میلیون و 4 هزار هکتار وسعت جنگل های شمال کشور است و بر اساس اعلام سازمان جنگل ها در تفسیر عکس های ماهواره ای در دهه گذشته تخریب و از دست دادن سطح جنگل را نداشته ایم اما در سه دهه گذشته تجاوز در عرصه های جنگلی داشته ایم.

 نوبخت در ادامه گفت: در دهه گذشته تخریب سطح جنگل کمتر شده اما آتش سوزی ها بیشتر شده است. قبلا خزان در شمال کشور طولانی تر و میزان بارندگی ها در شمال کشور بیشتر بود و این موجب می شد که جنگل ها مرطوب تر باشد، خزان و بارندگی شرایط اسفنجی  و رطوبت بیشتر در جنگل ایجاد می کرد اما بتدریج به دلیل کوتاه شدن زمان خزان و کاهش بارندگی ها، آتش سوزی ها بیشتر شده است.

 ممکن است به نظر برسد امکانات کافی نداریم اما اینگونه نیست که جنگل را رها کرده باشیم، منحنی رشد جنگل ها مدیریت را نشان می دهد. جنگل داری باید بر اساس اصول پایداری باشد. در سال 95 و 96 قراردادهای برداشت چوب خاتمه یافت و بر اساس ماده 38 برنامه ششم ما موظف هستیم طرح جایگزین آماده کنیم، شرایط مهیا شده و برای فاصله هم تیم حفاظتی آماده شده و براساس برنامه پیش رفته ایم.  

علی محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: درحقیقت درخت نماد زندگی است هرجا درخت هست آب هست و خاک حاصلخیز وجود دارد. در کشور ما به دلیل شرایط آب و هوایی و تخریب های صورت گرفته سرانه جنگل نسبت به سرانه جهانی پایین است و ما یک چهارم سرانه جهانی جنگل داریم.
 
 او افزود: در شش دهه اخیر میزان جنگل ها شش میلیون هکتار کاهش یافته است، 80 تا 90 درصد جنگل ها را انسان تخریب کرده است که 15 درصد طبیعی و بخشی هم به دلیل تغییر اقلیم است اما تغییر اقلیم نیز ناشی جنگل زدایی است.
تخریب جنگل و پیامدها
شاعری افزود: افزایش تخریب کیفی ناشی از بهره برداری های بی رویه، آتش سوزی و سوء مدیریت است. در 5 سال اخیر میزان خسارت سیل 5 برابر شده است. سالانه خسارت سیل 40 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که علت اصلی آن هم از بین رفتن پوشش جنگل است، 

او افزود: روند مدیریت جنگل در مجموع مثبت بوده است ولی بازهم ضعف هایی دیده می شود. قوت مدیریت جنگل طرح تنفس جنگل بود که با کمک دولت این طرح به تصویب رسید. این تصمیم هم با حمایت های رهبری بود. از ابتدای سال 96 در چارچوب ماده 38 برنامه ششم به دولت حکم شد که درخت های سرپا به هیچ وجه قطع نشود.
 
او در ادامه درباره قاچاق چوب نیز گفت: در ارزیابی میدانی و پرسش و پاسخ ها مشخص شده است که قاچاق چوب افزایش یافته است این بخاطر تقاضای بیشتر چوب است که البته قاچاق چوب به دلیل نبود نظارت کافی است..
در مقایسه دهه 90 با دهه 80 و 70 آتش سوزی جنگل ها افزایش یافته است و مشاهده می شود که ضریب حمایت از جنگل ها تغییر نکرده و به همین دلیل قاچاق و تغییر کابری دور از چشم جنگل بان حرفه ای صورت گرفته است. درآتش سوزی ها سیستم پایش و کنترل علمی برای اطلاع رسانی نداریم و در خاموش کردن آتش سوزی ها نیز سیستم های خاموش کننده قوی در اختیار نداریم که این از نقاط ضعف است البته نقاط قوت هم در سال های اخیر دیده شده است.

برآوردها نشان داده، میانگین  بین 4 تا 6 میلیون هکتار از جنگل ها را از دست داده ایم. روند تخریب جنگل به صورت فیزیکی در شمال کشور تا حدودی کند شده اما در جنگل های زاگرس میزان تخریب افزایش داشته است. سالانه حدود 50 هزار هکتار بیابانزایی داریم چون افزایش میزان ریزگردها بیشتر به کاهش پوشش گیاهی است . خاک قدرت پذیرش آب را ندارد که این اتفاق اثرات تاخیری سوء مدیریتی در دو دهه گذشته است.

او افزود: کشفیات قاچاق با آمار ها متفاوت است. 70 الی 80 هزار متر مکعب در سال آمار قاچاق چوب در کشور است که یکی از دلایل این قاچاق نبودن نیروی کافی در حفاظت از جنگل هاست. علت آتش سوزی ها نیز ضعف در نظارت است. به طور مثال، وقتی سازمان هواشناسی پیش بینی افزایش دما را می دهد باید نیروهای بیشتری برای جلوگیری از آتش سوزی در جنگل ها بسیج شوند.  

شاعری گفت: احکام برنامه ششم برای سازمان جنگل ها تکلیف است. سازمان جنگل داری مکلف بوده ردیف مستقلی برای طرح جامع اطفای حریق از سال 96 در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد. دولت در لایحه 97 اصلا این پیش بینی ها را نداشت. بر اساس ماده 38 دولت مکلف بوده برای مقابله با تصرف و زمین خواری و پایداری جنگل طرح و لایحه بدهد و برای افزایش ده درصدی حمایت از جنگل، منابع معرفی شود که دولت اصلا این کار را نکرده است و ارتقای حفاظت جنگل در لایحه صفر است. مجلس در ماده 38 در برنامه ششم به وظیفه خود عمل کرد اما دولت در لایحه بودجه اقدامی نکرده است و 41 درصد اعتبارات تملک داری جنگل ها کاهش یافته است.
 
او افزود: جنگل عنصر اصلی و حیاتی در زندگی ماست و ما مسئول وضع قانون و ارایه لایحه هستیم هنوز هیچ کاری در عمل صورت نگرفته و اولویتی به جنگل ها داده نشده است.
تخریب جنگل و پیامدها
لطفعلیان استاد دانشگاه در ارتباط تلفنی گفت: سازمان جنگل ها چشم انداز لازم و نقشه راه برای جنگل ها ندارد. مجلس ما مطلع نیست که وضع جنگل ها چگونه است مسئولان حاضر نیستند حرف کارشناسان را بشنوند. برای انجام کار بزرگ باید طرح داشته باشیم. وقتی می خواهیم روند کاری را عوض کنیم باید طرح داشته با شیم. در طرح تنفس کارهایی که انجام شد فقط احساسی بود و به تبعات آن توجه نشد.
سازمان جنگل ها صرفا برای اینکه کاری کرده باشد و از هزینه افکار عمومی به دور باشد فرار رو به جلو دارد. 

نوبخت در پاسخ  گفت: پیرامون طرح تنفس قانون داریم که مکلف به اجرای آن هستیم. ارزش ریالی اکسیژنی که جنگل تولید می کند 90 هزار میلیارد تومان است. با توجه به بحران خشکی و آب، موظفیم در هر شرایط  پوشش جنگلی را حفظ کنیم.

 شاعری در پاسخ به لطفعلیان گفت: در گذشته فقط به بهره برداری فکر می شد و با توجه به اینکه بهره برداری ها بیشتر شد روند تخریب شروع شد.  او افزود: طرح تنفس جنگل تازه شروع شده و یکسال است بنابراین این طرح همانند طرح های دیگر دارای نقاط قوت و ضعف است که سعی بر این است نقاط ضعف برطرف شود. اگر طرح عمرانی و توسعه را سازمان محیط زیست تایید کند اجازه برداشت درخت خواهند داشت و اگر نظارت درست باشد ضریب حفاظت بالا می رود.
 
لطفعلیان گفت: 95 درصد مشکلات اصلی فراموش شده است. سازمان جنگل ها سازمان حاکمیتی است که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است بنابراین این سازمان وقتی حاکمیتی باشد نمی تواند کارها را به درستی انجام دهد. به گفته ی این  کارشناس، رئیس سازمان جنگل ها از واگذاری اراضی شیب دار صحبت می کند جای تاسف است چراکه باید  از توسعه حرف زد.
 
نوبخت در ادامه گفت: اگر نمودار میزان برداشت دو دهه را در نظر بگیریم منحنی ما سیر نزولی دارد واگر طرح  تنفس  نبود خود جنگل پاسخگوی نیاز ما نمی بود.
 

برچسب ها: تخریب ، جنگل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۴°