نوید کارگروه سازگاری با کم آبی،برای مردم اصفهان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:58 - سه‌شنبه 27 آذر 1397
سازمان مدیریت بحران کشور از ادامه بارش برف و کولاک در ۸ استان(کرمانشاه، کردستان، قزوین، سمنان، زنجان، البرز، آذربایجان غربی و شرقی) خبر داد رئیس سازمان امداد و نجات: به بیش از یکهزار نفر در ۲۹ محور مواصلاتی و کوهستانی متأثر از برف و کولاک امدادرسانی شده است هواشناسی: بارندگی‌ها در نوار غربی کشور، استان‌های واقع در شمال شرق، دامنه‌های جنوبی البرز و سواحل دریای خزر ادامه دارد بارش در استان‌های گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان شدت بیشتری دارد از پنجشنبه سامانه بارشی جدیدی از شمال غرب و غرب وارد کشور می‌شود استان‌های نیمه غربی کشور و تهران در روز پنجشنبه شاهد بارش برف خواهند بود رانندگان برای تردد در جاده‌های کوهستانی و محورهای برف‌گیر، تجهیزات زمستانی همراه داشته باشند رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از انسداد ۱۰ محور مواصلاتي کشور خبر داد محور اولنگ ـ شاهرود در استان‌های گلستان و سمنان، محور دیزین ـ شمشک در استان‌های تهران و البرز، محور املش ـ اتاق‌ور محدوده پل کیازنی به علت ریزش پل و محور پونل ـ خلخال به علت ریزش کوه در استان گیلان، مسدود است محور همدان ـ تویسرکان (گنجنامه) در استان همدان به علت کولاک و سرمای شدید، محور امیدیه دیلم در استان خوزستان به علت آبگرفتگی مسدود است رئیس مرکز مدیریت راه‌های کردستان: راه ارتباطی ۱۰۰ روستا بر اثر بارش برف مسدود شده است با کانال شبکه خبر به‌روز باشید(پیام‌رسان سروش، آی گپ و ایتا به نشانی irinn_channel@)
کد خبر: ۵۷۲۷۰۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۲
گفتگوی 18:30/
اجرای طرح‌های تدوین شده کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، امروز در اصفهان آغاز شد تا با تحقق اهداف این کارگروه، اتفاقات خوبی برای استانهای کشور به خصوص اصفهان رخ دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وزیر نیرو در برنامه روی خط خبر گفت:در استان اصفهان با مشارکت فعالانه صنایع بزرگ در حال تامین منابع مالی لازم برای اصلاح در شیوه مصرف از آب هستیم تا در کنار رفع مشکلات معیشتی، احیای زاینده رود، اصلاح شیوه های آبیاری و استفاده از تکنولوژی های نوین در آبیاری در کشاورزی از جمله برنامه های ما برای استان اصفهان است.

 اردکانیان افزود: اساس شکل گیری کارگروه ملی سازگاری با کم آبی این است که مسئله آب در دوران کنونی مسئله ای واحد است که باید با احساس مسئولیت مشترک نسبت به مدیریت آن برنامه ریزی شود.

او گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه بودجه و وزارت کشور و نمایندگان عالی کشور در استان ها از جمله اعضای کارگروه ملی سازگاری با کم آبی است تا با همدلی و همکاری همه دستگاه ها نسبت به مدیریت مصرف آب برنامه ریزی کرد.

آغاز به کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در اصفهان 

اردکانیان با اشاره به اینکه در مدیریت منابع آب سه دوره به صورت مشخص از نظر زمانی تعریف شده است، گفت: مقطع نخست دوران مدیریت تامین و عرضه آب است. دوره‌ای که کشورها با توجه به جمعیت و تقاضای کمتر و دسترسی به منابع وسیع‌تر آب که در حال رها شدن از دسترس است تاکید بر مهار آب‌ها، احداث سدها و شبکه‌های آبیاری و زهشکی دارند.

وزیر نیرو تصریح کرد: در این دوره مشارکت و همکاری 100 درصدی دستگاه‌ها چندان به چشم نمی‌آید ولی در دوره فعلی که دوره توامان عرضه و تقاضا است طرح‌های برای تامین آب همچون استفاده از پساب‌های تصفیه شده، شیرین کردن آب شور دریاها و باروری ابرها داریم. 

وزیر نیرو گفت: در دوران مدیریت تقاضا ارتباط مستقیمی بین عرضه کننده و مصرف کننده وجود دارد، برنامه ریزی ها باید با توجه به این نکته که هیچ دستگاهی به تنهایی موفق نشود صورت می پذیرد.

او افزود: در حال حاضر به دلیل کاهش منابع آبی در کشور، مسئله مدیریت این منابع از اهمیت بالایی برخوردار است، واقعیت این است که ایران کشوری خشک و نیمه خشک است، امسال میزان نزولات جوی نسبت به سال گذشته حدودا 40 درصد کاهش یافته اما حتی اگر هم این میزان نزولات جوی نیز کاهش نمی یافت باید در نحوه مصرف از این منابع بازنگری صورت می گرفت زیرا ما در این موضوع بدمصرف هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه دغدغه فعلی آب کشور صرفا مربوط به زمان حاضر نیست، اظهار کرد: این مشکل امروزه به دلیل کم آبی و کاهش نزولات جوی محسوس تر است و بیشترخودنمایی کند. به هر حال ما یک کشور خشک و نیمه خشک هستیم و در طول هزاران سال با این مسئله زندگی کرده‌ایم اینکه پدران ما فناوری قنات را به دنیا عرضه کرده بودند یعنی در منطقه خشکی زندگی می‌کردند و قصد کوچ کردن نداشتند که امروزه حفظ حیات مسکون به عنوان یکی از مسائل موجود در حوزه امنیت ملی مطرح است. 
 
او با تاکید بر اینکه میزان بارندگی‌های فعلی کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 40 درصدی داشته است، بیان کرد: ما حتی اگر همین میزان کاهش را هم نداشتیم باز مشکل باقی بود. شیوه مصرف ما نیاز به یک بازنگری جدی دارد. ما از حیث استفاده از منابع زیست محیطی به ویژه آب بدمصرف هستیم و باید از این فرصت خشکسالی استفاده کنیم تا از این بد مصرفی فاصله بگیرم. 
 
اردکانیان تاکید کرد: ما با وجود در نظر گرفتن تمهیدات خاص و انجام تمامی وظایف خود برای ممانعت از ایجاد مشکل جدی برای تامین آب شرب مردم اما از این فرصت کم آبی استفاده خواهیم کرد تا با یک همکاری سازمانی نظامند با یکدیگر بتوانیم از این بد مصرفی قدری فاصله بگیریم. 
 
وزیر نیرو یادآور شد: ما از این هفته فعالیت کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را آغاز کرده‌ایم. خوشبختانه سطح مفاهمه بسیار مناسب و احساس مسئولیت مشترک خوبی وجود دارد و طبیعتا این مهم به بدنه دستگاه‌های اجرایی نیز تزریق خواهد شد و در سطح دستگاه ها به عنوان میدان اصلی پیاده کردن این سیاست‌ها سعی خواهیم کرد تا با تعامل نزدیک کنار هم این مهم را دنبال کنیم.
 
اردکانیان گفت: در مناطق خاصی از کشور مشکلات جدی ناشی از کمبود بارش‌ها و روان‌ آب‌های سطحی وجود دارد و براساس پیش بینی‌های سازمان هواشناسی نیز در سال آبی 96-97 که تقریبا نیمی از آن را هم پشت سرگذاشته‌ایم میزان بارش‌ها در خوشبیانه ترین حالت به منفی 20 تا 25 درصد خواهد رسید بنابراین باید کمربندها را محکم‌تر ببندیم و با دقت بیشتری آب موجود را مصرف کنیم. 

وی ادامه داد: ما در مرکز ایران خشک ترین سال را در 50 سال گذشته تجربه کرده ایم اما با اصلاح شیوه مصرف می توان این بحران را پشت سر گذاشت.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه برخی از استان‌ها ظرفیت بالایی برای استفاده از پساب تصفیه شده دارند، ادامه داد: از میان 6 میلیارد مترمکعب آب مصرفی کشور ما چهار میلیارد و 300 میلیون مترمکعب پساب خواهیم داشت اگر این پساب مهار نشود به ازای هر یک مترمکعب آب ظرفیتی به میزان آلوده کردن 40 مترمکعب آب سالم را خواهیم داشت. بنابراین در مناطقی از کشور به ویژه در مناطق ساحلی باید بر روی تصفیه و جمع آوری پساب تمرکز کنیم.
 
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما در نخستین نشست کارگروه ملی سازگاری با کم آبی موضوع استان اصفهان و مشکل کم آبی مفرد این منطقه را مورد بررسی قرار داده‌ایم که چه فشارهای را به کشاورزان استان به ویژه در شرق زاینده رود وارد کرده است. 

وزیر نیرو ادامه داد: طرح‌های تدوین شده استانداری اصفهان در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی مطرح شده و امروز به تایید کارگروه یاد شده رسید و ابلاغ شد. این حرکت به اجرای طرح‌های سامان دهی رودخانه زاینده رود، جایگزینی کشت‌های صنعتی به گلخانه‌ای، اجرای پروژه‌های فنی برای برداشت از زاینده رود، جایگزینی پساب در مصرف کشاورزی و صنعت و طرح‌های اضطراری تامین آب کمک خواهد کرد.

اردکانیان تاکید کرد: براین اساس در ادامه کار نیز در این کارگروه تمامی پشتیبانی‌های لازم از جمله واگذاری اختیارات قانونی را به عمل خواهیم آورد تا نه تنها برای امسال بلکه برای سال‌های آتی بتوانیم از شرایط مطمئنی برای استفاده آب برخوردار باشیم.

اردکانیان افزود: اگر ما شیوه مصرف خود را اصلاح نکنیم مسلما تامین آب های جدید هم مشکلی از ما حل نخواهد کرد و تنها پرداختن به تامین آب های جدید زمان را از ما خواهد گرفت و با افزایش جمعیت و تقاضا مشکلات ما در آینده نزدیک پیچیده تر خواهد شد.

 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶°    ۱۱°