مدیریت منابع محدود آب در کشور

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:38 - چهارشنبه 28 شهريور 1397
كره شمالي و کره جنوبي براي عاري كردن شبه جزيره كره از سلاح هسته اي به توافق رسيدند رئیس كره شمالي: شبه جزيره كره به مكان خالي از سلاح هسته اي تبديل خواهد شد
کد خبر: ۵۸۳۴۵۵
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۶
گفتگوی 18:30 دوشنبه؛
عضو کمیسیون عمران مجلس از هدر رفتن آب های شیرین کشور به ویژه در مناطق شمالی انتقاد کرد و گفت: این درحالی است که اغلب شهرهای این مناطق با مشکل کم آبی در شبکه مواجه اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه 18:30 شبکه خبر یکی از نقائص مهم در عرصه مدیریت آب را بی توجهی به آب های سطحی و موسمی در مناطق مختلف کشور، به ویژه در مناطق شمالی دانست و افزود: در شرایطی اغلب آب های منطقه هدر می رود که بسیاری از شهرهای شمالی با مشکل کم آبی در شبکه آبرسانی مواجه اند.
 
وی افزود: درست است که ما شرایط اقلیمی پرآبی نداریم اما همه عوامل موثر بر مشکل آب، به شرایط اقلیمی وابسته نیست و مدیریت منابع آب اهمیت زیادی در این زمینه دارد.
 
بدری با اشاره به اینکه بخش کشاورزی از مهمترین عرصه های وابسته به منابع آبی است تصریح کرد: با مدیریت صحیح و افزایش ارتباط با علم و صنعت می توان تا حد زیادی هدررفت آب در بخش کشاورزی را کاهش داد.
 
سخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه ما دو منبع مهم آبی در شمال و جنوب کشور داریم، اظهار داشت: کشورهای زیادی با استفاده از فناوری آب شیرین کن، آب های دریا را به شبکه مصرف خود وارد کرده اند و این درحالی است که بخش زیادی از آب شیرین ما نیز بدون استفاده صحیح به دریا می ریزد.
مدیریت منابع محدود آب در کشور 
فراز رابعی، مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب کشور نیز با اشاره به اینکه شرایط اقلیمی کشور ما از دیرباز پرآب نبوده، اظهار داشت: اگرچه ما با این شرایط کم آبی سازگار شده بودیم، اما در ده سال گذشته میزان بارندگی در کشور ما همواره کمتر از سطح بارش متوسط بوده و این مقطع زمانی در عمل تبدیل به دوره طولانی خشکسالی شده است.
 
وی افزود: با این حال سال جاری به نوعی بی نظیر بوده و تاکنون تنها 113 میلیمتر باران باریده که 45 درصد کمتر از شرایط نرمال است.
 
رابعی گفت: بارش های چند روز اخیر نیز اگرچه تاحدی این ارقام را بالا می برد اما نمی تواند کم آبی را جبران کند. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°