ضرورت کمک مردم به اجتماعی شدن سلامت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:01 - دوشنبه 31 تير 1398
مرحله یک چهارم پایانی رقابت‌های والیبال جوانان جهان از امروز در بحرین آغاز می‌شود تیم والیبال جوانان ایران در نخستین دیدار این مرحله، امروز از ساعت ۱۸ به مصاف آرژانتین می‌رود «مازولا» بازیکن برزیلی به تیم فوتبال تراکتورسازی پیوست قرعه‌کشی سی‌ودومین دوره رقابت‌های لیگ برتر هندبال امروز برگزار می‌شود رقابت‌های لیگ برتر هندبال آقایان از ۲۴ مرداد آغاز خواهد شد لیگ برتر فوتسال: «هایپرشهر شاهین شهر ۴ ـ سن‌ایچ ساوه ۳» ؛ «سوهان محمد سیمای قم ۱ ـ گیتی‌پسند‌ اصفهان ۱» لیگ برتر فوتسال: «حفاری اهواز ۵ ـ ستارگان ورامین ۲» ؛ «آذرخش بندرعباس ۱ ـ اهورای بهبهان ۳» لیگ برتر فوتسال: «ارژن شیراز ۶ ـ شهروند ساری ۱» ؛ «مس سونگون ۰ ـ فرش‌آرای مشهد ۱» ؛ «مقاومت البرز ۲ ـ شاهین کرمانشاه ۲» تکواندوکاران نوجوان ایران در نخستین روز مسابقات قهرمانی آسیا در اردن ۵ طلا، ۳ نقره و یک برنز کسب کردند «سایمون یتس»دوچرخه سوار انگلیسی تیم «میچلتون‌اسکات» قهرمان مرحله پانزدهم توردو فرانس شد
کد خبر: ۵۸۵۱۸۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰
وزیر بهداشت گفت: سعي کنيم در ايجاد بيماري، اثرگذار نباشيم بلکه در پيشگيري از بيماريها، کمک کنيم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر سیدحسن هاشمی در نخستین مجمع سلامت استان تهران گفت: اقدامات ارزشمند زیادی در طول 4 دهه گذشته در حوزه بهداشت انجام شده اما این حوزه، بین نسلی است و باید در نسل های مختلف در این حوزه، تلاش کنیموزیر بهداشت با اشاره به این که در دهه پنجاه، طول عمر ایرانیان حدود 55 سال و مرگ کودکان و مادران باردار، بسیار بالا بود اما با افزایش سواد و توسعه آب و برق در مناطق مختلف کشور، شاهد افزایش طول عمر مردم بودیم، افزود: متاسفانه در دهه های گذشته، مهاجرت را به شدت افزایش داده ایم که بخشی از آن مربوط به برنامه ریزی های نادرست و بخش دیگر مربوط به عوامل محیطی و خشکسالی بوده است.
دکتر هاشمی با بیان این که دولت نمی تواند بیش از این در حوزه بهداشت و درمان هزینه کند و باید در جهت صرفه جویی در منابع و مراقبت از بیت المال تلاش کنیم البته این صرفه جویی نباید آسیبی به اقشار ضعیف جامعه وارد کند، افزود: تقاضاهای مردم در حوزه سلامت باید سازمان یافته باشد به عنوان نمونه دریافت خدمات برای افراد معتاد و پرخور که خودشان به سلامتی خود آسیب می زنند نباید رایگان باشد و هزینه درمان این افراد از جیب بقیه مردم تامین شود.

وی با اشاره به این که بر اساس اعلام دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، در این منطقه، حدود 7 میلیون نفر به دلیل هزینه های کمرشکن سلامت، زیرخط فقر می روند و این موارد در ایران هم وجود دارد، گفت: دولت و مجلس تلاش کردند تا هزینه های کمرشکن سلامت کاهش پیدا کند.

وزیر بهداشت با بیان این که در صورتی که سیاستگذاری دستگاه های اجرایی مناسب نباشد، دولت می تواند به سلامت مردم آسیب وارد کند، افزود: باید تلاش کنیم تا بار بیماریها در استان تهران کاهش پیدا کند.
دکتر هاشمی با اشاره به این که فشار خون، سکته های مغزی و قلبی و افزایش وزن و چاقی از شایع ترین مشکل مردم در کشور و تهران است و برای حل آنها، دستگاه های اجرایی و نهادهای مردمی باید برنامه داشته باشند، افزود: علیرغم تمام تلاش های حوزه بهداشت و درمان اما 55 درصد از مردم کشور، قبل از 70 سالگی جان خود را از دست می دهند و سکته های مغزی و قلبی، علت 35 درصد از مرگ مردم ایران است .
وزیر بهداشت همچنین با بیان این که بیش از 76 درصد از مردم ایران به دلیل بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند که سکته قلبی، در راس این بیماریها قرار دارد و قابل پیشگیری است و می توان آن را به تاخیر انداخت، افزود: طول عمر ایرانیان از 55 به 75 سال افزایش یافته اما 61 سال از زندگی مردم ایران، زندگی سالم است و سایر سالهای زندگی مردم، با معلولیت همراه است .

وزیر بهداشت در بخشی از سخنان خود با بیان این که مردم به اجتماعی شدن سلامت کمک کنند،گفت: توسعه تخت بیمارستانی و تامین امکانات تجهیزاتی و نیروی انسانی هنر نیست بلکه باید ورودی به مراکز بهداشتی و درمانی را کاهش دهیم که این کار با خودمراقبتی مردم و اصلاح فرهنگ سلامت، امکان پذیر است.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که از رسانه ها به ویژه برای کمک به طرح تحول سلامت، تشکر می کنم و رسانه ها، در حوزه پیشگیری از بیماریها می توانند نقش مهمی داشته باشند، افزود: نقش رسانه ها در پیشگیری از بیماریها در کشور پررنگ تر شود البته همه ما در صحبت ها، بشارت ها و هشدارها باید مراقبت بیشتری کنیم.

وی همچنین گفت: سعی کنیم در ایجاد بیماری، اثرگذار نباشیم بلکه در پیشگیری از بیماریها، کمک کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: خیلی مهم است که عوامل خطر مرگ های زودرس در کشور مانند فشارخون، چربی و قندخون، اضافه وزن، چاقی، کم تحرکی، مصرف بالای نمک، شکر و روغن، سیگار، مواد مخدر و الکل را کاهش دهیم.

دکتر هاشمی با اشاره به این که در دولت باید همکاری های بین بخشی تقویت شود چرا که دولت می تواند در مواردی مانند آلودگی هوا و ریزگردها، اولین عامل آسیب زننده به سلامت مردم باشد، افزود: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم، پس از چندین سال احیا شد و انتظار داریم که مجامع سلامت استانی برگزار شود و سلامت، در اولویت برنامه های استانداران قرار داشته باشد.

وی در ادامه افزود: سازمان برنامه و بودجه به تاکید رییس جمهور مبنی بر اولویت داشتن سلامت بعد از حقوق و یارانه، توجه داشته باشد تا در سال 97، کوتاهی رخ ندهد.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: مطالبه گری ما در قالب سفیران سلامت و شوراهای محلات، شهرها تکرار شود و فقط متوجه دولت و مجلس نباشد.

دکتر هاشمی با بیان این که از بین بردن فرهنگ یک ملت کار دشواری نیست و ظرف چندماه می توان فرهنگ چند صد ساله را از بین برد اما ساخت فرهنگ، بسیار دشوار و نیازمند دهه ها زمان است، افزود: از اینکه مردم به سلامت خود توجه دارند و به دنبال انرژی های منفی نیستند و سلامت در قالب کمپین توسط افراد و نهادهای اثرگذار، تبلیغ می شود، تشکر می کنم.

وزیر بهداشت با اشاره به این که از نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی انتظار داریم که بیش از گذشته به حوزه بهداشت و درمان تهران، توجه کنند چراکه این حوزه، یکی از مهمترین وظایف آنها است، افزود: اگر نمایندگان استان تهران به حوزه بهداشت و درمان کمک کنند، شهرداری تهران هم در این حوزه مشارکت خوبی خواهد داشت و امیدواریم که شهرداری نگاه مهربانانه تری به مردم تهران در حوزه سلامت داشته باشد.

وی افزود: یکی از مهمترین وظایف شهرداری، پیشگیری از آسیب به سلامت مردم و بهره مندی آنها از خدمات بهداشتی و درمانی است.

دکتر هاشمی گفت: یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که در استان تهران، باید یک دانشگاه علوم پزشکی، مسئول بهداشت و درمان باشد و دانشگاه های دیگر، در مرز دانش حرکت کنند.

وزیر بهداشت گفت: پایگاه ها و سراهای محله، نقش بسیار مهمی در اجتماعی شدن سلامت و تکمیل پرونده الکترونیک سلامت برای مردم تهران دارند و شهرداری می تواند زمین احداث این پایگاه ها را در اختیار ما قرار دهد و ما به همراه خیرین، نسبت به تجهیز و ساخت آنها اقدام خواهیم کرد.

کمبود جدی امکانات درمانی و بهداشتی استان تهران

محمد حسین مقیمی استاندار تهران در مراسم نخستین مجمع سلامت استان تهران گفت: صحت و امنیت دو شاخصه مهم برای هر جامعه است. برای این‌که سلامتی را در جامعه داشته باشیم، در گذشته حکیمی در شهر به همه امور بهداشت و درمان مردم می‌رسید. بعدتر کارها تخصصی شد و شاخه‌های مختلف علم پزشکی شکل گرفت و دانشگاه‌ها نیز به وجود آمدند.

وی ادامه داد: آموزش در دانشگاه‌ها به مرور به شکل تخصصی ادامه پیدا کرد، اما هر چه پیش می‌رویم می‌بینیم مشکلات درمانی نیاز به دو موضوع دیگر داشت.

مقیمی افزود: اول نیاز به همکاری بین بخشی بود که باید همه دستگاه‌ها به بحث بهداشت و درمان وارد شوند. این‌که همه دستگاه‌ها به مباحث بهداشتی و پیش‌گیری وارد شوند، کار درمان را راحت‌تر می‌کند. موضوع دوم نیز مشارکت جامعه بود تا درمان و سلامت اجتماعی شود.

استاندار تهران ادامه داد: مچمع سلامت نیز به همین دو علت شکل گرفت تا همکاری بین بخشی و مشارکت مردم در بحث بهداشت و درمان محقق شود.

رییس مجمع سلامت استان تهران گفت: در مجمع سلامت استان‌ها، همکاری بین بخشی مهم‌ترین موضوعی است که نیاز به توجه دارد. در شهرستان‌ها نیز این مجمع باید به ریاست فرمانداران شکل بگیرد و زمینه همکاری بین بخشی در شهرهای مختلف فراهم شود. زیرا همه دستگاه‌ها و ارگان‌ها در حل مسائل بهداشتی و درمانی نقش دارند.

مقیمی افزود: اگر سازمان‌های مختلف به اندازه وسع خود به مسائل بهداشت و درمان ورود کنند، وزارت بهداشت می‌تواند مسائل و مشکلات بهداشت و درمان را به صورت ریشه‌ای حل کند.

استاندار تهران گفت: در استان تهران از نظر امکانات درمانی و بهداشتی با کمبودهای جدی روبه‌رو هستیم. به خصوص در شهرستان‌ها و روستاهای استان، کمبودهایی وجود دارد. اگر نمایندگان مجلس و دستگاه‌های اجرایی و خیرین و نهادها کمک کنند، امیدواریم طی بازه زمانی ۴ ساله کمبودهای استان را در زمینه بهداشتی و درمانی جبران کرده و شاخص‌ها را از سطح میانگین کشور بالاتر ببریم.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۳۱°    ۳۹°