ماجرای FATF

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:41 - چهارشنبه 24 مرداد 1397
واحد گازی نیروگاه کاسپین نوشهر به بهره برداری رسید قرارداد انتقال دانش فنی و افزایش تولید و کیفیت روان کارهای صنعتی میان شرکت نفت سپاهان و شرکت ایدل آلمان امضا شد با اجرای این قرارداد ازصادرات خام مواد اولیه تولید پارافین جلوگیری و ۶۰۰ میلیون دلار درآمد عاید کشور می شود معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: فناوری خانه هوشمند آزمایشی درحال اجراست ۲ دستگاه تصویربرداری پزشکی« لاپاراسکوپ» و « لامپ اشعه ایکس رادیوگرافی» ساخت ایران رونمایی شدند معاون وزیر بهداشت:جذب پرستار در دستور کار دولت و مجلس است رئیس شورای زکات از جمع‌آوری ۴۱۰ میلیارد ریال زکات در کشور خبر داد
کد خبر: ۶۰۰۵۷۲
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۴
بررسی لایحه بحث برانگیز الحاق ایران به کنوانسیون موسوم به مقابله با تأمین مالی تروریسم دو ماه به تعویق افتاد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
امیر حسین قاضی زاده هاشمی در برنامه گفتگوی 18:30 درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون موسوم به مقابله با تأمین مالی تروریسم که از لوایح fatf گفت: Fatf یک سازمان بین دولی است که وظیفه تهیه صورت‌ و تضمین شفافیت مالی کشورها مختلف را بر عهده دارد.
 
بررسی لایحه بحث برانگیزالحاق ایران به کنوانسیون موسوم
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تاکنون کشورهای مختلف به صورت جمعی و فردی به این سازمان پیوستند، افزود: Fatf جزء سازمان‌های تابع سازمان بین الملل نیست اما جزء سازمانی است که توصیه نامه‌ای که صادر می کند روی روابط اقتصادی بین کشورها حاکم و تاثیر گذار  است.

وی ادامه داد: این سازمان از نظر شفافیت مالی کشورها را به چند گروه تقسیم می‌کند و لیست‌های مختلف خاکستری، سیاه، سفید، سیاه سیاه صادر می کند و بر اساس همین مقررات تعیین می‌کند که چه کشوری در چه وضعیتی قرار دارد.

قاضی زاده هاشمی افزود: کشور ما سال‌ها است که در دولت‌های مختلف تلاش می‌کرد تا بتواند روابط بانکی خود را با دیگر کشورهای جهان تسهیل بدهد و به طریقی به این سازمان بپیوندد که در دولت گذشته به دست وزیر اقتصاد وقت امضاء و به تصویب رسید.

او ادامه داد: 49 موضوع خلاصه شده است و به صورت 41 عنوان ذکر و قرار شد که جمهوری اسلامی ایران اجرایی کند تا ضمن پیوستن به این سازمان وضعیتش از لیست سیاه سیاه خارج شود، ازجمله‌ کارهایی که دولت ایران باید انجام می داد موضوعات 4 قانون بود که 2 قانون به طور قالب اصلاح قوانین سابقه التصویب و  پیوستن به کنوانسیونهایی بود که جمهوری اسلامی ایران به آن نپیوسته است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، گفت: اصلاح قانون مبارزه با پولشویی و اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، پیوستن به کنواسیون  مبارزه با جرائم سازمان یافته و پیوستن کنواسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مواردی است که امروز مورد بحث قرار گرفت.

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: این لایحه  امروز در مجلس گزارش کمیسیون امنیت ملی مطرح شد و طبق آیین‌نامه، 25 نفر از نمایندگان  درخواست مسکوت لایحه را داشتند که تا پایان مذاکرات برجامی با اروپایی‌ها یعنی  تا 2 ماه دیگر  لوایح  Fatf مورد بحث قرر بگیرد.

 علیرضا رحیمی دیگر مهمان این برنامه با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته از طریق کارشناس‌های شورای امنیت ملی و وزارت اطلاعات، گفت: گزارش‌های غیر علنی مجلس موجب اطمینان بخشی نمایندگان مجلس شد.
 
بررسی لایحه بحث برانگیزالحاق ایران به کنوانسیون موسوم 
 
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارکرد نظام بانکی در شرایط عادی با استانداردهای بین الملی بانک‌داری فاصله زیادی دارد، افزود:  جدای از بحث Fatf موضوع‌هایی  همچون کفایت سرمایه، هیات مدیره، حرکت بانک‌ها به سمت بنگاه داری، نقدینگی، انحراف های قابل توجه بانک ها از وظایف اصلی خود، مواردی است که باید از طریق سازمانی ساماندهی شود.
 
او ادامه داد: تا کنون 188 کشور به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم پیوستند و تنها 5 کشور که دولت مستقر ندارند، نپیوسته اند.
 
رحیمی با اشاره به بررسی هایی که در کمیسیون امنیت ملی صورت گرفته است گفت: 8 شرط در قالب 7 بند و یک تبصره که دغدغه مخالفان و منتقدان بود را به این لایحه اضافه کردیم.
 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۷°