هشدار به دانش آموزان: خودسرانه ریتالین نخورید

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:00 - چهارشنبه 04 مهر 1397
برگزاری نخستین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه با عنوان «گفتگوی امنیتی منطقه ای» در تهران در این نشست یک روزه، نمایندگان ایران، روسیه، چین، هند و افغانستان حضور داشتند در بیانیه‌ پایانی نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه بر مقابله با افراط گرایی تأکید شد کشورهای شرکت کننده در این نشست بر ضرورت مقابله با کشت، تولید و ترانزیت مواد مخدر به عنوان یکی از منابع تأمین مالی تروریسم تأکید کردند در این بیانیه بر ضرورت اقدام هماهنگ و همه‌جانبه در جلوگیری از انتقال گروه‌های تروریستی به آسیای میانه و افعانستان تأکید شد دبير شوراي عالي امنيت ملي: استمرار گفتگوهای سازنده نقشی مهم در ایجاد امنیت، صلح و رفاه در منطقه خواهد داشت اقدام تروریستی اهواز نشان‌دهنده تلاش سازمان یافته جریان تروریسم و حامیان آنها برای ایجاد ناامنی است شمخانی: اراده جدی در هیئت حاکمه آمریکا برای حذف داعش وجود ندارد شمخاني در حاشيه اجلاس امنيتي تهران: تصميم گرفته شد اين اجلاس ساليانه و چرخشي در هر يک از کشورهاي عضو برگزار شود شمخانی در دیدار مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند: با تروریسم اقتصادی از جانب آمریکا مواجه هستیم
کد خبر: ۶۰۰۹۹۱
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
رئيس انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران گفت: قرص ريتالين فقط در داروخانه‌هاي منتخب و با ارائه نسخه به بيمار تحويل داده مي‌شود و ممكن است قرص هايي كه به صورت غيرمجاز در دسترس دانشجويان قرار مي گيرد داروي تقلبي يا قاچاق باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

دكتر جمشيد سلام زاده گفت: هر ساله انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران همايشي را برگزار مي‌كند و معمولا بيش از هزار و 500 داروساز و پزشك در آن شركت مي‌كنند و آخرين دستاوردها و مباحث بروز را در خصوص دارودرماني بيماري ها به اشتراك مي‌گذارند.

او گفت: امسال نيز طبق روال هميشه نهمين همايش داروسازي باليني ايران و هجدهمين همايش بين المللي آسيايي داروسازي باليني (ACCP) را داريم كه در تاريخ 30 خرداد تا يكم تير برگزار مي‌شود. ويژگي كه امسال اين همايش را با سالهاي گذشته متمايز مي‌كند، همراهي آن با برگزاري هجدهمين همايش ACCP است. اين همايش؛ يك همايش آسيايي داروسازي باليني است كه توانستيم براي نخستين بار با جلب موافقت و متقاعد كردن برد تخصصي آن در سطح آسيا، برگزاري آن را با نهمين همايش داروسازي باليني همزمان كنيم.

سلام زاده افزود: اين همايش به صورت بين المللي برگزار مي شود و درصد هستيم بتوانيم با متخصصان و انجمن هاي مشابه و هم عرض خودمان در كشورهاي آسيايي و به تبع آن با كشورهاي اروپايي و آمريكاي شمالي ارتباط علمي برقرار كنيم.

او افزود: كشور ما در ميان كشورهاي آسيايي تجربيات بسيار خوبي را در زمينه داروسازي باليني دارد كه مي توانيم ضمن بهره مندي از تجربيات ساير كشورها، تجربيات خودمان را نيز به آنها منتقل كنيم.

رئيس انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران گفت: در اين همايش در كنار سخنراني‌ها و كارگاه‌هاي تخصصي كه برگزار خواهد شد، نشست هايي نيز با اعضاي برد انجمن داروسازي باليني آسيا خواهيم داشت كه هماهنگي هايي انجام شود تا در آينده همكاري‌هاي بيشتري را در زمينه هاي علمي داشته باشيم.

سلام زاده گفت: همانند سالهاي گذشته مباحثي كه در اين همايش برگزار مي‌شود شامل مباحث متنوعي در خصوص دارودرماني بيماري هاي شايع نظير بيماريهاي قلبي، بيماريهاي اعصاب و روان، ببماري هاي گوارشي، بيماري هاي عفوني و بيماري‌هاي روماتيسمي مي باشند. علاوه بر اين، برخي كارگاه هاي تخصصي ويژه متخصصين داروسازي باليني نيز برگزار خواهد شد.

او درباره مصرف ريتالين توسط دانشجوها افزود: ريتالين از آن دسته از داروهايي است كه فقط در داروخانه هاي منتخب كه توسط معاونت‌هاي غذا و داروي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي انتخاب مي‌شوند بايد توزيع شود و بيماران براي دريافت آن پس از تشكيل پرونده در معاونت هاي غذا ودارو نيازمند ارائه مدارك و مستنداتي نظير نسخه و مدارك شناسايي به داروخانه مي باشند.

سلام زاده گفت: داروخانه ها اين دارو را سهميه‌اي دريافت مي‌كنند و بايد طبق نسخه‌اي كه به آنها ارائه شده است دارو را به بيمار تحويل دهند. به اين ترتيب ريتاليني كه به صورت غيرمجاز در دسترس دانشجويان قرار مي‌گيرد منشاء و منبع مشخصي ندارد. ممكن است واردات قاچاق داشته باشد و يا نمونه‌ي تقلبي باشد و يا داروي اصلي توسط سوداگران بيمارنما از چرخه‌ي توزيع قانوني خارج و راهي بازارهاي غيرمجاز شود. در هر صورت، مصرف خودسرانه اين دارو مي تواند علاوه بر ايجاد وابستگي در افراد، عوارض متعددي بويژه بر سيستم قلبي عروقي و سيستم عصبي مركزي و رفتارهاي اجتماعي آنها بگذارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۳۱°