تحقیق و تفحص گام آخر نظارت مجلس است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:46 - جمعه 01 تير 1397
دادستان کل کشور : براي واردات قاچاق ۴۲۴ خودرو پرونده اي در دادسراي بندرعباس تشکيل شده است منتظري : اين پرونده در مرحله تحقيقات و بازجويي است دادستان کل کشور : نمي شود که هزاران خودروي خارجي با قيمت بالا را بدون ايجاد شبکه قاچاق به کشور وارد کرد منتظري : رسيدگي به پرونده هاي مختلف در دستگاه قضايي زمان بر است زيرا برخي پرونده ها ازجمله در مؤسسات مالي و اعتباري تا ۱۰ هزار شاکي دارند
کد خبر: ۶۰۱۴۲۷
تاریخ انتشار: سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۹
معاون نظارت مجلس شورای اسلامی: نمایندگان برای نظارت بر اجرای قانون از همان ابتدا سراغ تحقیق و تفحص نمی روند، تذکر، طرح سوال و استیضاح هم ابزارهای نظارت هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

مظفر در برنامه تیتر امشب در پاسخ به نافرجامی ساز و کار تحقیق و تفحص در مجلس گفت: تحقیق و تفحص که یکی از ابزارهای نظارتی مجلس است که در مرحله ی اول و درخواست به دلیل حجم بالای درخواستها بسیاری از آنها در کمیسیون رای نمی آورند.

وی افزود:به همین دلیل خیلی از طرحهای تحقیق و تفحص به صحن مجلس راه پیدا نمی کنند.

مظفر گفت: در دوره جدید از 47 درخواست تنها 7 درخواست به صحن راه پیدا کرد.

وی با اشاره به زمانبر بودن مراحل رای گیری و پیگیری درخواست گفت: این طولانی شدن یکی دیگر از دلایل بی نتیجه ماندن درخواستهای تحقیق و تفحص است.

مظفر در ادامه با اشاره به اینکه معاونت نظارت متولی تنظیم لایحه نیست گفت: طی جلسه ای با هیئت رئیسه  مجلس ضمن آسیب شناسی این مسئله به نمایندگی از مجلس، تفاهم نامه ای را با دستگاه قضایی در جهت رفع مشکلات،در دست تدوین پیش نویس داریم که در این تفاهم نامه دو طرف وظایفی را برای بهبود وضعیت تقبل کرده اند.

تحقیق و تفحص خوان آخر نظارت مجلس است 

وی افزود: از جمله ساز و کارهایی که می شود از خود مجلس آغاز شود این است که در مجلس جا بیافتد که از تحقیق و تفحص به عنوان میانبر استفاده نشود و سلسله ی منطقی استفاده از ابزارهای نظارتی را رعایت کنند و نیز استفاده از دستگاه نظارتی برای ارجاع و پیگیری تحقیق و تفحص ها بجای آنکه خود نمایندگان این کار را انجام دهند.

 در ادامه برنامه قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحقیق و تفحص در مسائلی اجرا میشود که اطلاعات اولیه وجود داشته باشد گفت: در این موارد مجلس باید اطلاعات تکمیلی و اسناد و مدارک را جمع آوری کند و همه اطلاعات را راستی آزمایی نماید که این کار زمان بر است.
وی افزود: برای تحقیق و تفحص نیاز به کارشناس خبره و مستقل داریم که در سطح بالایی از دانش بخصوص در زمینه مالی داشته باشد تا بتواند اسناد را بررسی و مدارک استخراج کند.

وی گفت: ما در زمینه تامین این کارشناسان هم مشکل داریم و دستگاهها با ما همکاری نمیکنند.
قاضی زاده با اشاره به اینکه ممکن است در طول تحقیق و تفحص سیاسی کاری صورت گیرد افزود: مجلس نباید جای دیگر نهادهای نظارتی را بگیرد.
تحقیق و تفحص گام آخر نظارت مجلس است

سلیمی نماینده مجلس که به صورت تلفنی در این برنامه حضور داشت دلایل به نتیجه نرسیدن ساز و کار تحقیق و تفحص را استخدام نکردن کارشناسان کافی در معاونت نظارت مجلس خواند و گفت: اولویت بندی نشدن و پاسخگو نبودن به موقع در مواردی مانند صندوق فرهنگیان و دانشگاه آزاد که خود ما هم به عنوان نماینده مجلس از پایان کار با خبر نشدیم،یکی از دلایل بی نتیجه بودن تحقیق و تفحص است.

وی افزود: وقتی مطالبه عمومی به مجلس ارائه می شود، قوه قضاییه نیز باید با حساسیت به این مطالبه پاسخ دهد.

تحقیق و تفحص گام آخر نظارت مجلس است
 
 وی گفت: برای تسریع کار باید ساز و کارها آماده شود تا تحقیق و تفحص به موقع انجام شود.
 
 
 
برچسب ها: مجلس ، دولت ، نظارت ، تحقیق ، تفحص
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°