آیت الله امامی کاشانی: زکات فطره هر نفر 8 هزار تومان است

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:43 - جمعه 01 تير 1397
دادستان کل کشور : براي واردات قاچاق ۴۲۴ خودرو پرونده اي در دادسراي بندرعباس تشکيل شده است منتظري : اين پرونده در مرحله تحقيقات و بازجويي است دادستان کل کشور : نمي شود که هزاران خودروي خارجي با قيمت بالا را بدون ايجاد شبکه قاچاق به کشور وارد کرد منتظري : رسيدگي به پرونده هاي مختلف در دستگاه قضايي زمان بر است زيرا برخي پرونده ها ازجمله در مؤسسات مالي و اعتباري تا ۱۰ هزار شاکي دارند
کد خبر: ۶۰۱۶۹۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱
امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه زکات فطره مسلمانان روزه دار از لحظه رؤیت هلال ماه شوال (شب عید) واجب است و تا قبل از زوال ظهر روز عید فطر باید پرداخت شود، گفت : زکات فطره به ازای هر نفر 8 هزار تومان است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، آیت اله امامی کاشانی پنج نکته در خصوص زکات فطره را یادآور شد و افزود: نکته نخست ، میزان و نوع زکات فطره است ، جنس زکات فطره گندم ، جو ، خرما و البته مسلمانانی که میزان غذای مصرفی اصلی آنها برنج است باید زکات فطره برنج را پرداخت کنند.
وی خاطرنشان کرد: قیمت زکات فطره برنج در تهران که هر کیلو  به طور متوسط 10 هزار تومان است و باید 4 چارک که حدود 24 تا 25 هزار تومان می شود پرداخت کنند و مسلمانان روزه داری که غذای اصلی آن نان است باید 3 کیلو نان به قیمت آزاد که حدود 8 هزار تومان می شود پرداخت کنند ، البته میزان و مبالغ غذای غالب مسلمانان روزه دار در تهران و شهرستان ها متفاوت است.
امام جمعه موقت تهران گفت : شخصی که به واسطه دارا بودن شغل درآمدی دارد و می تواند به نحو متعارف زندگی را تامین کند واجب است که زکات فطره را بپردازد و این شخص اگر سرپرست خانواده باشد باید از طرف خود و همسر و فرزندان و یا افرادی که تحت تکفل او قرار دارند زکات فطره  بپردازد.
آیت الله امامی کاشانی گفت: کسانی که فقیر هستند و سرپرستان خانواده هایی که نمی توانند زکات فطره بدهند بهتر است زکات فطره معمولی که همان غذای قالب افراد معمولی که نان است و زکات نان می شود 8 هزار تومان را به یک  فقیر بدهند.
وی در ادامه به این مطلب اشاره کرد که این زکات فطره باید به چه کسی داده شود و گفت: فقیر یا مستمندی که شخص می شناسد و بهتر است افراد فقیر یا مستمندی که در همسایگی آنها قرار دارد زکات فطره به آنها پرداخت شود.
وی گفت: سرپرستان خانواده هایی که خود سیّد هستند می توانند زکات فطره خود را به افراد مستمند و فقیر سیّد و یا غیر سیّد پرداخت کنند اما افراد فقیر و یا مستمندی که سیّد هستند نمی توانند زکات فطره دریافت کنند چون زکات فطره مانند صدقه است و صدقه به سیّد تعلق نمی گیرد این افراد می توانند زکات فطره خود را به کمیته امداد بدهند.
وی در خصوص کفاره افرادی که در ماه مبارک رمضان نتوانستند روزه بگیرند نیز گفت : افراد بیمار ، زنان باردار ،زنانی که به فرزندان خود شیر می دهند و یا افرادی که کهولت سن دارند و نمی توانند روزه بگیرند باید کفاره روزه بدهند و میزان این کفاره هم یک چارک نان است که باید آن نان را به افراد مستمند و یا فقیری که می شناسند و یا افرادی را وکیل قرار دهند که آن نان را به افراد فقیر بدهند.

برچسب ها: فطریه ، عید فطر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۶°