اميرعبداللهيان: پیام رهبری به پوتین فرصتی برای مقابله با تهدیدهای مشترک

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:51 - سه‌شنبه 28 اسفند 1397
شهردار لندن: حادثه نیوزیلند در مواضع ضداسلامی غرب ریشه دارد
کد خبر: ۶۰۸۷۸۵
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۴
دستیار ارشد رئیس مجلس در امور بین الملل: پیام رهبر انقلاب به رئیس جمهور روسیه فرصتی برای مقابله با تهدیدها و تحریم های مشترک است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
دستيار ارشد رئيس و مدير كل امور بين الملل مجلس شوراي اسلامي، پيام رهبر معظم انقلاب به رئيس جمهور روسيه را فرصتي مناسب فراروي دو كشور براي ساماندهي مقابله با تهديدها و تحريم هاي مشترك دانست.
 
حسين اميرعبداللهيان گفت: با توجه به تجربه حدود 6 سال مذاكره مستمر با روس ها معتقدم با آنكه اتحاد جماهير شوروي از نظر تاريخي در اذهان مردم ما خاطرات خوشي بر جاي نگذاشته است اما در دوره روسيه پوتين تجربه موفق همكاري در سوريه در مبارزه با تروريسم را داشته ايم.
 
وي تجربه موفق همكاري مشترك براي مقابله با تحريم هاي ظالمانه امريكا را از ديگر دستاوردهاي تعامل با روسيه برشمرد.
 
اميرعبداللهيان گفت: به اين علل و بر اساس تجربه، گفتگوي صريح با مقامات روسيه در عالي ترين سطح و تبادل ديدگاه ها مي تواند به نزديكي ديدگاه هاي دو كشور، يافتن راهكارهاي مناسب براي تقويت ثبات و امنيت منطقه و مقابله با سياست هاي نادرست امريكا و متحدانش كمك كند.
 
وي افزود: پيام رهبر معظم انقلاب ­كه ­­قرار است ساعت 12:30 دقيقه پنجشنبه­ از طريق آقاي ولايتي در مسكو ابلاغ شود در شرايط كنوني مي تواند به عنوان فرصتي براي مقابله دو كشور با تهديدها و تحريم هاي مشترك استفاده شود.
 
اين ديپلمات ارشد­ همچنين درباره نقش همكاري هاي ايران و روسيه در ناكامي امريكا­ و متحدانش در منطقه گفت: برخي اعم از بعضي جناح ها در داخل روسيه و نيز در سطوح منطقه و بين الملل تلاش مي كنند كه ميان تهران - مسكو شكاف ايجاد شود.
 
اميرعبداللهيان­ افزود: اين در حالي است كه نگاه و تصميم راهبردي جمهوري اسلامي ايران و روسيه در عالي ترين سطوح بر توسعه همكاري ها و ادامه دادن به الگوهايي مانند الگوي همكاري مشترك در سوريه استوار است كه مي تواند در مسائل مربوط به امنيت، صلح و ثبات در منطقه و در حوزه مناسبات دوجانبه، كمك كننده باشد.
 
وي با اشاره به ديدار ديروز خود با سفير روسيه در تهران تصريح كرد: در اين ديدار به آقاي جاگاريان گفتم كه اخبار ناخوشايندي درباره همكاري روسيه و عربستان براي افزايش توليد نفت در چارچوب اقدام ترامپ براي برخورد با كشورمان منتشر شده است كه به هيچ عنوان مقبول ما نيست.
 
اميرعبداللهيان تاكيد كرد: به سفير روسيه گفتم توقع ما اين است كه دوستان ما در مسكو با طرح هاي ناجوانمردانه و نادرست امريكايي ها در اين زمينه مقابله كنند.
 
وي همچنين با اشاره به اخبار منتشر شده مبني بر برنامه سفر نتانياهو به مسكو گفت: بنا بر اين خبرها ­در اين سفر كه قرار است امروز انجام شود و اين مقام رژيم صهيونيستي با آقاي پوتين ديدار مي كند، در پي اين است كه به طور مشترك با روس ها تلاش كنند كه مستشاران نظامي كشورمان از سوريه خارج شوند.
 
اميرعبداللهيان تاكيد كرد: در اين باره به صراحت گفته شده است كه اين مسأله اي مرتبط با تهران - دمشق است كه به امنيت ملي­ منطقه اي دو كشور مربوط مي شود و هيچ طرفي حق مداخله در اين موضوع را ندارد.
 
مدير كل امور بين الملل مجلس شوراي اسلامي افزود: البته مقامات رسمي روسيه به ويژه آقاي باگدانف نماينده آقاي پوتين در امور خاورميانه به صراحت اين مسأله را تكذيب كرد؛ به اين علت بايد از اين شايعات و ابهامات فاصله بگيريم و با گفتگوهاي صحيح و برنامه ريزي هاي مشترك، همكاري هاي دو طرف را در حوزه هاي دوجانبه، منطقه اي و بين الملل بيش از پيش تقويت كنيم.
 
وي همچنين در پاسخ به اين پرسش كه همكاري هاي ايران با سازمان هاي منطقه اي مانند شانگهاي چه دستاوردهايي براي ما خواهد داشت گفت: در سال هاي اخير هم ­در حوزه ­ديپلماسي رسمي و هم­ در عرصه ديپلماسي پارلماني، در نشست هاي بين المللي كه يكي از پايه هاي اصلي آن روسيه است شركت فعالي داشتيم.­
 
اميرعبداللهيان­ افزود:­ اين نشست ها اعم از نشست هاي شانگهاي يا رؤساي مجالس كشورهاي عضو اوراسيا براي مقابله با رويكرد تهاجمي امريكا و رويكرد نادرست آقاي ترامپ مي تواند موثر باشد.
 
وي اضافه كرد: ­تقويت همكاري ها در حوزه اوراسيا و در چارچوب شانگهاي مي تواند رويه جديدي براي رشد و توسعه رفاه در مناطق مورد بحث باشد كه در نهايت براي پيشرفت و توسعه جمهوري اسلامي در اين مناطق نيز كمك كننده است.­
 
دستيار ارشد رئيس مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به شرايط ميداني سوريه گفت: خوشبختانه در اين موضوع در مسير حل و فصل سياسي و مقابله نهايي با مسأله تروريسم قرار داريم.
 
اميرعبداللهيان افزود: نقش مستشاران نظامي كشورمان كه در مبارزه با تروريسم متخصص هستند­ و نيز نقش حزب الله لبنان و روسيه در اين عرصه در كمك به ارتش و نيروهاي مسلح سوريه قابل توجه است.
 
وي گفت:­ همزمان با پيشرفت روند سياسي در سوريه نيازمند اين هستيم كه­ عربستان در پرونده يمن نيز از تجاوز، جنگ و روحيه نظامي گري فاصله بگيرد و به همه گروه ها براي بازگشت به ميز مذاكره كمك كند.
 
اميرعبداللهيان تاكيد كرد: عربستان بايد از نقش غيرسازنده در سياست هاي جنگ افروزانه و سركوب در منطقه به ويژه در يمن، ?بحرين، عراق، سوريه و بحرين كه آشكارا از تروريست ها حمايت كرده و در قسمت بد تحولات قرار گرفته است، دست بردارد و به نقش سازنده بازگردد و مانع از بي ثباتي و ناامني هاي بيشتر در منطقه شود.
 
وي افزود: جمهوري اسلامي ايران از همان زماني كه عربستان رابطه ديپلماتيكش را با كشورمان قطع كرد راه را براي بازگشت روابط عادي دو كشور باز گذاشته است.
 
مدير كل امور بين الملل مجلس شوراي اسلامي در پايان ابراز اميدواري كر: حاكمان عربستان در مسير عقلانيت، براي ­ايفاي نقش سازنده و دور شدن از  ­­سياست هاي جنگ افروزانه­ و نقش غيرسازنده تصميم بگيرند كه اين به نفع امنيت اين كشور و منطقه است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۴°