دور زدن قانون ممنوع

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
02:56 - سه‌شنبه 28 اسفند 1397
وزارت دفاع افغانستان از اسارت ده‌ها تن از مرزبانان این کشور به دست طالبان خبر داد
کد خبر: ۶۰۸۸۴۱
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱
معاون دادستان کل کشور همه مشکلات در حوزه ساخت و سازهای غیر مجاز را ناشی از دور زدن قانون داانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
 محمدجواد حشمتی مهذب بعد از ظهر امروزچهارشنبه درحاشیه برگزاری هشتمین نشست کارگروه حفاظت اراضی کشاورزی دماوند در جمع خبرنگاران گفت: شهرستان دماوند به دلیل وجود جاذبه های گردشگری، آب و هوای مساعد و فاصله نزدیک به تهران مورد هجوم بیش از ظرفیت برای ساخت و ساز بنا و مسائل تفریح واقع شده است.

حشمتی مهذب در ادامه افزود: بالغ بر 15 هزار بنای غیر مجاز در اطراف و داخل حوزه شهرستان دماوند احداث شده است که رعایت ضوابط و مقررات ساخت و ساز برای این بناها در نظر گرفته نشده است و اقدامات خوبی در حوزه قضایی و دادستانی این منطقه نیز صورت گرفته که قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه طبق آمار در سال 96 بالغ بر 1500 بنای غیر مجاز در دماوند قلع و قمع و تخریب شده است، افزود: اگر در همان ابتدای احداث بنا نظارت های کافی وجود داشته باشد نیاز به صرف هزینه و نیروی انسانی بیشتر برای تخریب وجود نخواهد،داشت.

معاون دادستان کل کشور با بیان اینکه توجه و تمرکز لازم در جلوگیری از احداث بناهای غیر مجاز باید همان ابتدای کار انجام شود افزود: متولیان حفظ و حراست از زمین ها باید در همان ابتدای وقوع امر ورود پیدا کنند و به زمان بعد موکول نشود.

حشمتی مهذب در بحث ابنیه غیر مجاز گفت: در این مورد باید از ماده 10 قانون استفاده شود و حفظ اراضی باغی و کشاورزی اجازه داده که از همان ابتدا جلوگیری های لازم انجام شود و در صورت نیاز نیروی انتظامی وارد شده و برخورد های لازم صورت می گیرد.

وی بیان داشت: بنابراین بهترین حرکت برای روبرو نشدن با حجم وسیعی از ساخت و سازهای غیر مجاز اجرای درست و به موقع قانون می باشد و اگر اکنون با سیل ساخت و ساز غیر مجاز روبرو هستیم به دلیل همین عدم توجه ها بوده است و اگر همه ملزم به اجرای قانون باشند قاعدتا می شود شهری عاری از تخلفات را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با این مشکل در همه نقاط کشور مواجه هستیم گفت: در مناطق خوش آب و هوا این ساخت و سازهای غیر مجاز بیشتر است و نیاز داریم که با جدیت بیشتر از این منابع حراست شود و با وجود امکانات کم می شود با اجرای دقیق قانون به این امر بپردازیم.

معاون دادستان کل کشور با اشاره به فرمان رهبر که باید با هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز در زمین های منابع طبیعی مقابله کرد، گفت: تقاضای ما این است که نسبت به این امر فرهنگ سازی های لازم صورت بگیرد و باید مطبوعات نسبت به این مسئله حساس باشند و برای افرادی که بنای غیر مجاز احداث می کنند ایجاد مزاحمت قانونی کنند و خلاف بودن این کار را گوشزد کنند.

وی افزود: استفاده تعداد کمی از مردم از منابع طبیعی و میراث های ملی نوعی ظلم به سایر مردم محسوب می شود و بر اساس قانون 290 آیین دادرسی کشوری این اختیار داده شده که با جدیت لازم نسبت به این جرائم اقدام شود و از این وضعیت نابه سامان پیشگیری شود.

حشمتی مهذب افزود: مسئولینی که نظارت کافی ندارند مقصر هستند و عده ای از افراد متخلف که اقدام به ساخت و ساز بنای غیر مجاز می کنند نیز قطعا مورد توجه مسئول منطقه و حوزه ای قرار گرفته اند، و این بناها با بی قانونی احداث می شوند و در این زمینه برخوردهای لازم با مسئولین متخلف در حوزه ساخت و ساز بناهای غیر مجاز در کشور صورت گرفته و تشکیل پرونده شده است،چرا که رسیدگی به این تخلفات از مطالبات مردم نیز می باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۴°