واکنش ایران به اتهامات تکراری

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
03:06 - سه‌شنبه 28 اسفند 1397
وزارت دفاع افغانستان از اسارت ده‌ها تن از مرزبانان این کشور به دست طالبان خبر داد
کد خبر: ۶۰۹۲۳۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۷
سخنگوي وزارت امور خارجه در واكنش به بيانيه نشست سران كشورهاي عضو ناتو كه در بندي از آن به موضوعاتي مرتبط با كشورمان اشاره شده است گفت: ما اتهامات تكراري اين بيانيه درباره ايران را همچون گذشته رد و محكوم مي كنيم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ­به نقل از مركز ديپلماسي عمومي و رسانه اي وزارت امور خارجه،  بهرام قاسمي افزود: ما تحولات و مباحث اين نشست را دقيقا رصد كرديم؛ بويژه رفتارها و فشارهاي آمريكا بر اعضاي اين پيمان را ديديم. متاسفانه به رغم آن كه بيشترين هزينه هاي ناتو صرف امنيت ايالات متحده آمريكا مي شود، اين كشور طلبكارانه و با ايجاد فشار سعي در تحميل نظرات و سياست هاي خود به  ديگر  ملت ها، بخصوص كشورهاي اروپايي دارد.

وي تصريح كرد : جاي بسي شگفتي و تامل است كه برخي همچنان بر تكرار اتهامات واهي و بي اساس درباره سياست هاي جمهوري اسلامي ايران اصرار بيهوده مي ورزند.

قاسمي با اشاره به اينكه آژانس بين المللي انرژي اتمي به عنوان تنها مرجع تخصصي بين المللي همواره تمامي فعاليت هاي هسته اي جمهوري اسلامي ايران را مورد تاييد قرار داده است، افزود: كشورهاي عضو ناتو  كه بدون شك از گزارشهاي مكرر و مستمر آژانس درباره اقدامات و پايبندي ايران به تعهدات خود آگاهي كامل دارند به جاي خشنود كردن مقامات آمريكايي، ابتدا بايد نگران عدم پايبندي و خروج غير قانوني و يك جانبه يك عضو خود از تعهدات بين المللي در موضوعات مختلف،  از جمله برجام مي بودند و به جاي قلب واقعيت هاي روشن و بديهي، سياست هاي يك جانبه گرايانه و خطرناك اين كشور را مورد شماتت قرار مي دادند.
 
وي تصريح كرد : اما ظاهرا باز در اين برهه از زمان برخي اعضاي ناتو جاي آمريكا و ايران را كه همواره به تعهدات بين المللي خود متعهد و سياست هاي هوشمندانه آن در جهت حفظ صلح و امنيت بين المللي است بصورت سفارشي تغيير داده اند.
 
قاسمي در ادامه خاطرنشان كرد: ابراز نگراني كشورهاي عضو ناتو از برنامه موشكي ايران كاملا بي اساس و بي مورد است. برنامه موشكي جمهوري اسلامي ايران نه تنها ناقض قطعنامه 2231 نيست، بلكه كاملا متعارف و دفاعي است و ايران نيز همچون تمام كشورهاي مستقل جهان حق برخورداري از تمامي برنامه هاي متعارف نظامي - دفاعي براي دفاع از منافع، مردم و كيان كشور خود را دارد و قطعا اينگونه ابراز نگراني هاي بي مورد تاثيري بر سياست كشورمان در حفظ، توسعه و تقويت توان و برنامه موشكي دفاعي نخواهد داشت.

سخنگوي وزارت امور خارجه در خصوص نقش جمهوري اسلامي در منطقه نيز گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره خواستار همكاري و گفت و گوي درون منطقه اي با همسايگان خود بوده و به آن اعتقاد و باور دارد و از هيچ فرصتي براي ورود به اين گفتگوها با همسايگان خود در هر شكلي دريغ نكرده و نمي كند. ايران معتقد است هيچكدام از بحران هاي منطقه اي راه حل نظامي نداشته و ندارد.

قاسمي در پايان افزود: جمهوري اسلامي ايران بيش و پيش از اينكه برخي كشورهاي عضو ناتو اقدام به راه اندازي ائتلاف هاي بعضا نمايشي و بي اثر، براي مبارزه با تروريسم كنند و در حاليكه تروريست ها گروه گروه از برخي از همين كشورها روانه خاورميانه بودند، در اين مقطع حساس تاريخي با درايت و تلاشي بي امان به  مبارزه  با تروريست هاي پرورشي و صادراتي پرداخت و در نهايت نيز نقش موثري در پايان حاكميت سرزميني گروههاي خطرناك تروريستي  همچون داعش در منطقه ايفا كرد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۴°